Polska - Węgry 30:26

28 sierpnia 2003 (artykuł sprzed 20 lat)
Karol Bielecki, król strzelców ubiegłorocznych młodzieżowych mistrzostw Europy przypomniał sobie o formie z gdańskiego turnieju. 10 trafień rozgrywającego Vive Kielce utorowało polskim piłkarzom ręcznym drogę do pierwszej wygranej w mistrzostwach świata w Brazylii. Biało-czerwoni zwyciężyli 30:26 (16:13). W nagrodę zachowali szanse na awans do czołowej "12" globu i otrzymali jeden dzień... wolnego.

POLSKA: Świrkula, Makówka - Piwko, Lijewski 5, Kuchczyński 2, Jurkiewicz 4, Nowak, Bielecki 10, Grabarczyk 2, Niedośpiał 7, Gliński, Żółtak.

Trzeci dzień turnieju był tym, w którym odbyło się najmniej meczów. W każdej czterech grup zaledwie po jednym. Polacy po przegranej ze Szwecją (22:29) do gry przeciwko Madziarom wyszli bardzo skoncetrowani. Dobrą dyspozycję od razu dwoma trafieniami zasygnalizował Bielecki, a Krzysztof Lijewski dołożył swój rzut do wyniku 3:0. Rywale odpowiedzieli dwiema udanymi akcjami, ale odpowiedź Bieleckiego i Adriana Niedośpiała była błyskawiczna. Odskoczyliśmy na 5:2, a później nawet na 13:8 i 14:9. W końcówce pierwszej połowy Węgrzy nieco zniwelowali straty.

Po zmianie stron przez pięc minut grali tylko Polacy. Nie do zatrzymania był zwłaszcza Niedośpiał. Zespół Wojciecha Nowińskiego i Jana Prześlakiewicza odskoczył na 21:13! Jeszcze na dziewięć minut przed końcem prowadzili 28:21.

W porównaniu z pierwszy meczem nadal niezbyt wysoka jest skuteczność bramkarzy (14 obron na 40 rzutów), ale zdecydowanie łatwiej dochodziliśmy do sytuacji strzeleckich. Polacy rzucali aż 56 razy, w tym najwięcej - Bielecki 17. Niedośpiał przy dziewięciu próbach pomylił się tylko dwukrotnie. Z gdańskich zawodników drugi mecz na trybunach spędził Mieszko Nyćkowiak, a Danielowi Żółtakowi znów nie udało się wpisać ani na listę strzelców, ani... kar.