Pożegnanie z...

22 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat)

W ostatnim w tym sezonie meczu przy ul. Olimpijskiej piłkarze Arki pokonali Lecha Poznań 3:1 (3:1). W Gdyni wciąż wierzą, że nie było to rozstanie z ekstraklasą. Gości pogrążył ich były zawodnik, Marcin Wachowicz, strzelając dwa gola. Co ciekawe jedną bramkę dla gości zdobył zaś Rafał Murawski, który przez pięć lat grał w żółto-niebieskich barwach. To jego obserwował przede wszystkim Bogusław Kaczmarek, drugi trener reprezentacji Polski.

Bramki: Wachowicz 17 i 27, Moskalewicz 25 - Murawski 10.

ARKA: Witkowski - Sokołowski, Sobieraj, Weinar, Kalousek (20 Kowalski) - Ława, Mazurkiewicz, Karwan (28 Niciński) - Dziedzic (78 Kołodziejski), Wachowicz, Moskalewicz.

LECH: Kotorowski - Kikut, Drzymont, Bosacki, Wilk - Zając, Quinteros (46 Scherfchen), Murawski, Injac, Pitry (62 Dobrev) - Reiss (68 Micanski).

Sędzia: Kajzer (Rzeszów). Żółte kartki: Kowalski (Arka), Zając (Lech). Widzów: 9 000.

Lech zaczął w dużym stylu. Już w ósmej minucie Jakub Wilk idealnie dograł piłkę do Piotra Reissa. Kapitan przyjezdnych z kilku metrów główkował obok bramki. Tym samym jedyną zdobyczą "Kolejorza" w okresie przewagi było trafienie Murawskiego. Eksarkowiec wykończył koronkową akcję zespołu, w której piłka jak po sznurku szła od nogi Reissa poprzez Przemysława Pitrego i Marcina Zająca do "Murasia". - Mecz stał na wysokim poziomie. Już przed grą mówiłem, że Arka jest zdolna do wszystkiego. Widać, że mój gol krzywdy gdynianom nie zrobił - śmiał się pomocnik Lecha, którego imię i nazwisko trybuny skandowały także po tym, gdy strzelił na 1:0.

Nie wiadomo jakby potoczył się mecz, gdyby nie banalna akcja i kapitalny strzał w 17. minucie. Po długim przerzucie na pole karne gości, obrońcy zbyt krótko wybili piłkę. Dopadł jej Wachowicz. Pięknie silnie uderzył lewą nogą, a futbolówka zatrzymała się dopiero w "okienku" bramki. Kto wie, czy nie będzie to nawet gol sezonu ekstraklasy! - Zamknąłem oczy i strzeliłem z całej siły. Nie chciałem się dzisiaj mścić na Lechu. Liczyła się tylko wygrana Arki, no i ewentualnie podtrzymanie passy meczów z golami - mówił później Marcin.

Gospodarze zapewnili sobie triumf w ciągu dziesięciu minut. Zbytnio nie rozpaczaliśmy po tym jak w 21. minucie Janusz Dziedzic został przewrócony w "16", a karnego nie było, gdyż wkrótce nastąpiły dwie kapitalne akcje. Najpierw Bartosz Karwan prostopadłym podaniem wyprowadził sam na sam z bramkarzem Olgierda Moskalewicza, a po chwili to samo zostało zagrane z drugiej strony pola karnego, z tym że tym razem Dziedzic podawał do Wachowicza. W obu przypadkach były celne strzały. Zresztą w pierwszej pół godzinie żółto-niebiescy strzelali trzy razy i za każdym razem były bramki!

Zanim skończyła się pierwsza połowa, Wachowicz jeszcze raz kąśliwie uderzył, ale obok słupka, a Reiss posłał nawet piłkę do siatki, całe szczęście, że był spalony. Po zmianie stron obaj bramkarze mogli się wykazać. Norbert Witkowski w dobrym stylu bronił uderzenia Reissa (sam na sam) oraz Przemysława Dobreva. Z kolei Arka miała swoje szanse do podwyższenia wyniku w ostatnich dziesięciu minutach, gdy Lech, dążąc do zmniejszenia strat rozluźnił szyki obronne. Wówczas Krzysztof Kotorowski czterokrotnie bronił po strzałach miejscowych.

- Ci piłkarze, którzy dziś chcieli prześlizgnąć się przez boisko, w przyszłym sezonie miejsca w Lechu nie będą mieć. Rozegraliśmy kolejny mecz przyjaźni, po Zagłębiu i Cracovii - grzmiał Franciszek Smuda, który zmienianym zawodnikom nie podawał nawet ręki. - Arka w tej lidze może już nie ma o co grać, ale w każdym meczu ma pokazać charakter. Wciąż wierzę, że stanie się coś takiego, że pozostaniemy w ekstraklasie na przyszły sezon - zapewniał Wojciech Stawowy. Wierzą też kibice. "Tu na razie jest ściernisko, ale będzie Liga Mistrzów" - śpiewano. Był też transparent: "Wśród szumu fal i ostrych skał Arkę zawsze w sercu będę miał", na którym pod Arką pod pełnymi żaglami byli wymienieni ci, których kibice nie darzą sympatią...

Lech przegrał z Arka po raz pierwszy od 13 września... 1981 roku. Gdynianie przerwali serię pięciu kolejnych zwycięstw i siedmiu gier bez porażki "Kolejorza". Dla gdynian trzy punkty mają wymiar awansu na 9. miejsce w tabeli, które jest szansa utrzymać do końca, a rywale stracili możliwość gry o trzecią pozycję i Puchar Intertoto. Zresztą w ekstraklasie już pozostała tylko jedna zasadnicza niewiadoma. Ostatnia kolejka zdecyduje kto będzie mistrzem (Zagłębie czy Bełchatów), bo już znamy spadkowiczów. Z I ligą żegnają się Wisła Płock i Pogoń Szczecin.

Pozostałe wyniki 29. kolejki: Górnik Zabrze - Wisła Płock 2:0, ŁKS Łódź - Kolporter Korona Kielce 2:1, GKS Bełchatów - Wisła Kraków 1:2, Groclin Grodzisk - Pogoń Szczecin 3:1, Cracovia - Górnik Łęczna 5:0, Zagłębie Lubin - Widzew Łódź 4:2, Odra Wodzisław - Legia Warszawa 1:2.

16. Pogoń Szczecin 29 3 7 19 24:51 16

bo jestem daleka od tego po prostu mowie to co mysle i tyle...

• 0 0

• B Z NIE CUKRUJ

• 0 0

• gratulacje

juz to pisalam, ale wam gratuluje, pomimo spadku graliscie swoje jak najelpiej i to jest wlasnie KLASA, naprawde pozegnaliscie sie z OE w wielkim stylu. Tyle, wiecej dobrych slow o arce nie bedzie;)

• 0 0

• Buziaczek

Jak tak Was czytam, to porazka... Wy chyba nie macie pojecia o korupcji w piłce, nie znacie tych mechanizmów. Dlatego wybaczcie, ale co to za specjalista, ktory referuje temat, o ktorym nie ma pojecia?
    Reszta dzieckuf neostrady i innych napinaczy: w kazdym temacie jest identyczna bezsensowna szarpanina, ktora i tak nic nie zmieni.

Do Braci Betonów, wiecie co? szkoda mi Was, bo macie takiego buraka Kurskiego... To, ze macie kompleks Arki, widac gołym okiem, co jest bardzo dziwne. Cos jeszcze miałem napisac, ale chyba sobie podaruje.

aaa juz wiem, poziom tego forum, dorównuje tylko stronie kibice.net Niech ten komentarz da Wam troche do myslenia...