Poznański finał w hali GOSiR

Marta
25 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat)

Gdyńskie koszykarki zagrają jedynie w niedzielnym "małym finale" mistrzostw Polski do lat 20. Błędy indywidualne, słaba skuteczność sprawiły, że juniorki VBW GTK przegrała nieznacznie z INEĄ AZS Poznań 58:61 (19:11, 11:19, 13:14, 15:17). W finale dojdzie zatem do derbów stolicy Wielkopolski, gdyż MUKS pokonała w innym sobotnim półfinale Basket 25 Bydgoszcz 78:60.

Gospodynie turnieju w sobotnim półfinale, minimalnie lepiej zagrały na tablicach i nieco lepiej zespołowo, mimo bardzo przeciętnej skuteczności i tak z gry trafiały odrobinę częściej niż rywalki ale popełniły więcej strat. To one właśnie, zadecydowały o minimalnej porażce.

Mecz rozpoczął się od gry w stylu "punkt za punkt". Tak było do 5 minuty, kiedy gdynianki wygrywały 10:9 później odskoczyły na 17:9 w siódmej i 19:11 w ósmej minucie. To było najwyższe prowadzenie gospodyń w całym meczu. Niestety później ekipa VBW GTK stanęła na kilka minut.

W 13 minucie meczu rywalki wyrównały na 19:19 i od tego momentu raz jedna, raz druga drużyna wychodziła na minimalne prowadzenie. Po 20 minutach był remis 30:30. Nie inaczej mecz toczył się po przerwie. Wynik po trzeciej kwarcie (43:44) ustaliła Kinga Woźniak, która w ostatnich sekundach wykorzystała akcję 2+1. Zarówno jedna jak i druga strona mogła wówczas prowadzić wyraźniej lecz koszykarki trafiały z gry ledwie co trzeci rzut.

Na początku ostatniej odsłony gdynianki wyszły na prowadzenie 46:44, ale w sumie pierwsze 5 minut przegrały 3:10. Na nic zdawały się przerwy brane przez trenera Andrzeja Curyla, w tym okresie meczu kosz poznański był da gospodyń jak zaczarowany. W 35 minucie było 54:46 dla INEI, dwie minuty później po "trójce" Woźniak poznanianki wyszły na swoje najwyższe prowadzenie (59:50).

Taka przewaga w koszykówce nie jest jednak nie do odrobienia. Wystarczyły dwa celne rzuty dystansowe w wykonaniu Magdaleny Ziętary oraz najmłodszej na boisku Agaty Stępień i było już tylko 56:59 dla gości.

Na 138 sekund przed końcem meczu goście poprosili o czas, po wznowieniu gry INEA wyekspediowała piłkę na aut ale za chwilę straciły ją także gdynianki. Poznanianki trafiły na 61:56, straty do 3 punktów zniwelowała Kinga Bandyk (58:61).

Do końca meczu zostało 50 sekund ale gospodynie nie potrafiły już zdobyć więcej punktów, że zagrały bardzo twardo w obronie m.in. zmuszając poznanianki do błędu 8 sekund. Jeszcze na 5 sekund przed końcem Stępień jeszcze raz próbowała szczęścia zza łuku, nie trafiła jednak wprawdzie zebrała piłkę ale na odegranie na obwód i celny rzut za 3 gospodyniom nie starczyło już czasu.

Sobotnie wyniki MP Juniorek starszych:
Mecz o 7 miejsce ŁKS Basket Women Łódź - MKS Polkowice 65:83 (16:22, 17:21, 15:21, 17:19)
Najwięcej punktów dla ŁKS: Gajewska 15, Zarańska 15, Morawiec 14.
Najwięcej punktów dla MKS: Światowska 14, Puss 13.

Mecz o 5 miejsce AZS PWSZ Gorzów Wlkp. - MKK Sokołów Podlaski 89:74 (25:12, 16:25, 24:14, 24:23)
Najwięcej punktów dla AZS PWSZ: Czarnodolska 28, Jaworska 14.
Najwięcej punktów dla MKK: Jankowska 20, Urbaniak 18.

I półfinał Basket 25 Bydgoszcz - MUKS Poznań 60:78 (8:25, 21:16, 19:10, 12:27)
Najwięcej punktów dla Basketu: Kuras 11, Wierzbicka 10.
Najwięcej punktów dla MUKS: Owczarzak 25, Idziorek 21.

II półfinał VBW GTK Gdynia - INEA AZS Poznań58:61 (19:11, 11:19, 13:14, 15:17)
VBW GTK: Bandyk 19, Ziętara 12, Jakubiuk 6, Pabisiak 6, Witkowska 2 - Sendlewska 10, Stępień 3, Jachowska 0, Kiejdrowska 0, Szmytkowska 0.
INEA: Woźniak 18, Marciniak 18, Telenga 12, Mistygacz 3, Adamowicz 2 - Lewińska 6, Wiśniewska 2, Dźwilewska 0.