Puchar Glonka. Rybicka z bursztynem.

5 września 2006 (artykuł sprzed 17 lat)
Radosław Glonek wygrał klasyfikację generalną Puchar Polski Sietom Tour w sezonie 2005/2006 i zarobił cztery tysiące złotych. Ta sztuka nie udała się Karolinie Chlewińskiej, która nie utrzymała się na czele listy rankingowej, mimo że ostatnie zawody odbyły się w Gdańsku. Na zakończenie rywalizacji najlepszy okazał się doświadczony duet floretowy Anna Rybicka i Tomasz Ciepły.

Pucharowa rywalizacja to cztery zawody. Formę trzeba utrzymać niemal przez cały rok, gdyż liczą się punkty zdobyte we wszystkich turniejach. Ostatnie zawody panów odbyły się w Poznaniu. Glonek miał szansę jako pierwszy florecista w historii zapisać się wygraniem czterech zawodów w sezonie. Niestety, XXVIII Memoriał Fechmistrza Jana Pieczyńskiego skończył się dla gdańszczanina już w w 1/8 finału po porażce z kolegą klubowym, Wojciechem Szuchnickim 14:15. Ten ostatni doszedł w Poznaniu aż do finału. Tam przegrał z Ciepłym 9:15. Florecista tamtejszego AZS AWF miał tego dnia najwyraźniej patent na gdańszczan. W ćwierćfinale bowiem wygrał z Pawłem Kawieckim (ostatecznie 8. miejsce) 15:12.

Klasyfikacja generalna mężczyzn: 1. Glonek 215 punktów, 2. Szuchnicki 206, 3. Ciepły 201, 4. Marcin Zawada (AZS AWF Warszawa) 192, 5. Sławomir Mocek (IKS Leszno) 141, 6. Andrzej Witkowski (AZS AWF Poznań) 135, 7. Kawiecki 133, 8. Leszek Rajski (KSz Wrocławianie) 128.

Panie pucharowe zmagania kończyły w Gdańsku. Z identycznym dorobkiem do rywalizacji przystępowały Chlewińska i Anna Janas. Wiadomo było, że ta która z nich zajmie wyższe miejsce, wygra klasyfikację generalną. Ostrzyliśmy sobie zęby na ich bezpośredni pojedynek, bo wyniki eliminacji tak ustawiły turniejową drabinkę, że Janas z Chlewińską miały walczyć w ćwierćfinale. Jednak drogę do pucharu utorowała stołecznej florecistce Magdalena Knop. Najpierw pokonała ona Karolinę 15:14, a następnie uległa Annie 9:10. Janas ostatecznie zajęła w Gdańsku trzecie miejsce, które podzieliła z gdańszczanką Joanną Bórkowską.

W finale zmierzyły się - pod nieobecność Sylwii Gruchały, która wyjechała do Włoch - dwie najbardziej utytułowane gdańszczanki w tym turnieju. Rybicka pokonała pewnie Magdalenę Mroczkiewicz 11:4. To już piętnasty wygrany pucharowy turniej w karierze popularnej "Rybki". W niedzielę sięgnęła po Bursztynowy Floret.

Klasyfikacja generalna kobiet: 1. Janas 204, 2. Chlewińska 186, 3. Knop 181, 4. Katarzyna Kryczało 168, 5. Rybicka 166, 6. Małgorzata Wojtkowiak (AZS AWF Poznań) 155, 7. Bórkowska 148, 8. Aurelia Składanowska (Sietom) 143.