Siódme zwycięstwo gdynian z rzędu!

29 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Mateusz Kostrzewski aż 15 ze swoich 18 punktów zdobył rzutami zza lini 6,75 m. Mateusz Kostrzewski aż 15 ze swoich 18 punktów zdobył rzutami zza lini 6,75 m.

Siódme ligowe zwycięstwo z rzędu odnieśli koszykarze Startu Gdynia, którzy już wcześniej zapewnili sobie miano najlepszej drużyny rundy zasadniczej I ligi. Zespół Pawła Turkiewicza tym razem pokonał we własnej hali Polski Cukier SIDEn Toruń 95:85 (30:19, 21:20, 26:24, 18:22). Gospodarze imponowali przede wszystkim skutecznością w rzutach za trzy punkty.

START: Kostrzewski 18, Wojdyła 17, Śmigielski 15, Mordzak 9 Andrzejewski 7 - , Młynarski 9, Krajniewski 6, Malczyk 5, Lisewski 4, Bach 3, Nowakowski 2

SIDEn: Lewandowski 17, Żytko 17, Kobus 5, Kwiatkowski 5, Plebanek 4 - Jarecki 19, Witos 13, Lipiński 3, Przybyszewski 2.

Przedostatni mecz rundy zasadniczej gdynianie rozpoczęli od prowadzenia 7:2 po serii udanych zagrań Piotra ŚmigielskiegoTomasza Andrzejewskiego. Torunianie zdołali jeszcze zbliżyć się na 2 punkty (16:14 dla Startu), ale między innymi za sprawą serii celnych "trójek" gospodarze w ciągu zaledwie trzech minut zdołali mocno odskoczyć rywalom kończąc premierową kwartę z prowadzeniem 30:19.

To właśnie rzuty zza łuku okazały się w środowym spotkaniu główną bronią gospodarzy. Start osiągnął w tym elemencie wysoką skuteczność trafiając 15 na 27 rzutów, co było wynikiem lepszym niż w przypadku rzutów za 2 punkty (15 na 37 prób). Brylował szczególnie Mateusz Kostrzewski, który zza lini 6,75 metra trafiał aż pięciokrotnie. Cztery trafienia dołożył Wojdyła, a trzy (przy stuprocentowej skuteczności) rezerwowy Kacper Młynarski.

Bezpieczny dystans gdynianie utrzymywali przez cały mecz, a w trzeciej kwarcie ich prowadzenie wynosiło nawet 25 punktów (71:46). Goście starali się niwelować straty, ale udało im się zbliżyć na nie mniej niż 9 punktów. Ostatecznie przegrali 10-cioma.

- Już przed meczem wiedzieliśmy, że mamy pierwsze miejsce po sezonie regularnym. Chcemy jednak grać fair-play w stosunku do wszystkich i gramy zawsze o zwycięstwo. W pewnym momencie prowadziliśmy już bardzo wysoko i moi zawodnicy niepotrzebnie się zdekoncentrowali. Gdybyśmy grali na takim samym, wysokim poziomie koncentracji oszczędzilibyśmy sobie zapewne nerwów w końcówce meczu. Cieszę się, że każdy włożył coś od siebie do tego zwycięstwa, do tego zagraliśmy na bardzo wysokim procencie z obwodu i to wszystko złożyło się na wygrany mecz. Powiedziałem moim zawodnikom w szatni, że bardzo bym chciał aby byli skoncentrowani i gratuluje im kolejnego zwycięstwa - powiedział po spotkaniu trener Paweł Turkiewicz

Gdynianie sezon zasadniczy zakończą już w najbliższą sobotę. O godzinie 17:00 zmierzą się w meczu wyjazdowym z Radexem Szczecin.

Pozostałe wyniki 29. kolejki: AZS Radex Szczecin - NETO PTG Sokół Łańcut 70:82 (25:20, 10:21, 15:19, 20:22), POLOmarket Sportino Inowrocław - MKS Budimpex Polonia Przemyśl 83:72 (22:26, 15:14, 26:22, 20:10), Siedlecki Klub Koszykówki Siedlce - Delikatesy Centrum PBS Bank MOSiR Krosno 49:68 (11:19, 12:18, 15:16, 11:15), KS Spójnia Stargard Szczeciński - AZS WSGK POLFARMEX Kutno 72:66 (23:8, 20:20, 13:23, 16:15), Focus Mall Sudety Jelenia Góra - Rosa Radom 64:88 (8:23, 22:18, 17:20, 17:27), MKS Znicz Basket Pruszków - MKS Start Lublin 95:96 (20:18, 30:16, 17:28, 18:23, dogrywka 10:11).