Wiadomości

Sport Talent: Jakub Dołżycki. Wkręcająca sztuka władania białą bronią

Szermierka to jeden z niewielu sportów, który jest w kalendarzu igrzysk olimpijskich od pierwszej imprezy nowożytnej, czyli do 1896 roku. W Gdańsku działają szkoły, które uczą władać w sportowy sposób białą bronią. Jedną z obiecujących postaci w młodzieżowym florecie jest Jakub Dołżycki z UKS Atena Gdańsk. To kolejny bohater cyklu Sport Talent. Przed dwoma tygodniami prezentowaliśmy sylwetkę żużlowca, Bartka Tyburskiego, natomiast za dwa tygodnie napiszemy o hokeistce, Julii Łapińskiej.Władanie białą bronią to sztuka, ale także i sport. Tajniki szermierki, osiem lat temu postanowił zgłębiać Jakub Dołżycki. Był wówczas uczniem Szkoły Podstawowej Jana de La Salle. Przy niej funkcjonował mały klub, w którym trenował jego brat. To właśnie on namówił Jakuba, aby przyszedł na zajęcia.

- Od początku coś zatrybiło i wiedziałem, że ten sport mi się podoba. Zacząłem systematycznie chodzić na treningi i tak wkręciłem się w szermierkę. Na pewno miał na to wpływ także mój pierwszy trener, Jarosław Mojski, a także otoczenie, czyli ludzie, z którymi trenowałem. Wszystko dawało dużą frajdę - wspomina Jakub.
WIĘKSZE OSIĄGNIĘCIA KUBY
Szkołą Podstawowa
3. miejsce w Otwartych Mistrzostwach Gdańska
2. miejsce Stacja Solidarności 2013
3. miejsce o Puchar Ziem Północnych - Szczecin 2014
1. miejsce Europejski Festiwal Szermierki - Poznań 2014

Gimnazjum
1. miejsce Stacja Solidarności - Gdańsk 2014
2. miejsce Ogólnopolski Turniej Młodzików - Toruń 2014
3. miejsce Kaszubska Jesień - Gdańsk 2014
3. miejsce Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików - Gdańsk 2014
2. miejsce Klasyfikacja Młodzików za sezon 2013/2014
1. miejsce Puchar Rajców Gdański - Gdańsk 2015
3. miejsce Puchar Ziem Północnych -Szczecin 2015
2. miejsce Mistrzostwa Polski Młodzików - Żnin 2015
3. miejsce Puchar Europy Warszawa 2016
2. miejsce Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 2016
3. miejsce Europejski Festiwal Szermierki - Poznań 2016
3. miejsce Puchar Polski Juniorów Młodszych - Toruń 2016
2. miejsce Puchar Złotej Drużyny - Puchar Europy Warszawa 2017
2. miejsce Puchar Ziem Północnych - Szczecin 2017
3. miejsce Orólnopolska Olimpiada Młodzieży - Dzonków 2017

Zawodnik roku - Gdańska Szkoła Floretu za rok 2016/2017


Szermierka dzieli się na trzy konkurencje, bronie: szpada, szabla i floret. Tę ostatnią dzierży w dłoni podczas zawodów Jakub, który obecnie chodzi już do pierwszej klasy Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Lingwista i jest zawodnikiem klubu UKS Atena Gdańsk. Ten natomiast znajduje się w Gdańskiej Szkole Floretu przy Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26 w Gdańsku, na ul. VII Dwór 7. Aby rozpocząć tam przygodę z szermierką, trzeba po prostu zapisać dziecko do placówki. W grupie początkujących miesięczna składka wynosi 35 zł.

Jakub jest jednym z wyróżniających się zawodników klubu, choć oczywiście droga na szczyt jest jeszcze przed nim bardzo długa. Stara się ją skrócić przez treningi, których odbywa po pięć w tygodniu, po około 2 godziny każdy. Do tego dochodzi także siłownia, praca indywidualna z trenerem czy weekendowe zawody.

- Trening zaczyna się od 20-minutowej rozgrzewki, następnie trzeba się przebrać w strój, co trwa około 10 minut i startujemy z walkami, które trwają 1,5 godziny. I tak pięć razy w tygodniu. Dodatkowe są lekcje indywidualne z trenerem, który poprawia głównie technikę - mówi Jakub.
- Co poza tym jest najważniejsze w szermierce? Na pewno spokojna głowa. Nie można załamywać się po trafieniu rywala. A do tego warunki fizyczne, stopień sprawności, a także cierpliwość do nauki akcji, których jest w szermierce bardzo dużo, Niektóre z nich mają znaczenie, jak król w kartach, ale są także asy, czyli te najlepsze. Dlatego trzeba dobrze dobierać akcje - dodaje.
Od samego początku kształtowana jest postawa szermiercza. Na pierwszym treningu oczywiście nie dostaje się floretu i nie idzie na walkę. Trener ustawia nowych uczniów i pokazuje, jak powinni wyglądać na planszy i się po niej poruszać.

- Dzieje się to kilkaset razy. Trener nakazuje wykonać jakąś sentencję, czyli np. dwa kroki w przód, jeden w tył, później krok i wypad. Celność ćwiczy się już z floretem, a także na lekcjach indywidualnych z trenerem. Pokazuje on wówczas, jak osadzać koniec broni, czy trafiać niżej, czy wyżej, bokiem, czy górą. A później doskonali się to dalej na walkach - tłumaczy Jakub.
Oczywiście najmłodsi korzystają z najlżejszego floretu. Później dostaje się ten średniej wagi, a na końcu najcięższy, który waży 500 gramów.

- Bardzo długo przechodziłem ze średniego floretu na najcięższy, ponieważ moja ręka nie była aż tak silna. Teraz mamy bardzo dużo treningów siłowych. W lato, jeden z trzech obozów jest temu poświęcony. A tak, w tygodniu, raz na jakiś czas mam także siłownię, o godz. 6:30. Zdarzają się także w soboty. Siłownia mnie rozbudza, więc w szkole nie mam później problemów z tym, że muszę odpoczywać na lekcjach - mówi Jakub.


Trenerem 16-latka jest Łukasz Szymański, który prowadzi go od niedawna. Natomiast jako idoli wymienia jednym tchem: Rosjanina Timura Safina, Włocha Daniela Garozzo oraz reprezentant Stanów Zjednoczonych, Alexandera Massialasa.

Najdroższą kwestią w szermierce jest strój. Na początku można go wypożyczać z klubu, ale później warto już mieć własny. Buty, które co ciekawe, ostatnio używane są także do squasha czy tenisa, to koszt 250-350 zł. Szybko się niszczą, ponieważ praca nóg w szermierce jest bardzo ważna. Dlatego potrzeba około trzech par w roku. Następnie musimy nabyć długie skarpety sięgające za kolana - około 80 zł, spodnie szermiercze, zaczynające się od kolan - 600 zł, a na tułowie: plastron - 300 zł, bluzę szermierczą - 600/700 zł i kamizelkę - 600 zł. Wszystko wieńczy maska - 600/700 zł. Potrzebny jest także przewód, który przekazuje, czy zawodnik został poprawnie trafiony - 80 zł. Nie zapominajmy również o florecie. Klinga kosztuje około 500 zł. Oczywiście są różne firmy i rozpiętość cenowa. Podane kwoty są średnimi.

- Strój jest drogi, ale wytrzymuje nawet około trzech lat. Najgorzej jest z klingą, która może złamać się nawet po tygodniu. Wszystko zależy od stylu walk - mówi Jakub.
Aby zdobyć we florecie punkt, trzeba trafić przeciwnika w kamizelkę, lub w kołnierz od maski. Ten nie jest zaliczany jako punkt tylko w młodszych kategoriach wiekowych.

- Osoby z szermierki są moją sportową rodziną, widzę się z nimi więcej niż z moimi znajomymi. Choć w wolnym czasie, poza treningiem jestem przez większość czasu z przyjaciółmi. A gdym nie uprawiał szermierki, to pewnie grałbym w piłkę nożną, którą uwielbiam. Poza tym lubię malować, ale teraz nie mam na to czasu. Niekiedy lubię sobie pograć na konsoli, ale to rzadko, ponieważ bardzo dużo czasu zajmuje także nauka. Ona zdecydowanie jest przed przyjemnościami - kończy Jakub.
CYKL TROJMIASTO.PL SPORT TALENT
Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (38) 1 zablokowana

 • znam chłopaka osobiście

  Naprawdę jest mocny fizycznie i gra genialnie w piłkę nożną porównuje go z Cristiano Ronaldo jest technika i uderzenie no i to jest już zawodowiec w sporcie, niesamowicie poukladany młody człowiek Lechia by zyskała dużo, ale chyba Go z szermierka nie puszczą tak łatwo

  • 11 4

 • Lepsza jest pilka nozna a nie jakeis miecze, to sredniowiecze czy gra komputerowa? (3)

  • 4 23

  • Szermierka to sport dla myślących.

   • 14 0

  • Szermierka to szachy w biegu na 100 metrów.

   • 9 0

  • pilka nozna

   Pilka nozna jest dla plebsu. czyli dla ciebie. to tylko ogolnrozwojowka dla szermierki

   • 5 0

 • Krótka pamięć zawodnika (9)

  Wspomina o trenerze, który jest z nim kilka tygodni, a nie wspomina trenera z którym to wszystko wywalczył. O ile szanowałem go, jako kolegę syna z drużyny, to teraz w moich oczach stracił.

  • 10 28

  • Trener jest ważny. (1)

   Gdyby trener był w porządku, to by go nie zmienił. Poza tym, to jego sprawa o kim mówi. Na autorytet trzeba sobie zasłużyć. Na szczęście są w gdańskiej szermierczy trenerzy, którzy go mają. I tyle.

   • 15 6

   • mamusiu zawodniczki

    Pani nie wie co mowi

    • 2 10

  • mamo zawodniczki

   Tamten trener byl taki sredni, ale ten obecny jest beznadziejny. wspolczuje kontaktu z obecnym trenerem. Kuba- trzymaj sie. Chociaz to twoj zyciowy blad

   • 4 10

  • (5)

   Dziwne, że konflikty zaczęły się od chwili powrotu trenera „cudotwórcy” z wysp...

   • 3 7

   • (4)

    Ciekawe jest to, że za tym "cudotwórcą" poszło wielu dobrych zawodników. Rodzice, którzy nie widzą, co ten trener wniesie do gdańskiej szermierki, po prostu się na tym sporcie nie znają. Trener Łukasz Szymański ma wszystko, co powinien posiadać dobry trener, żeby wyrwać nas zza europejskiego "zasiedmiogórogrodu", który prezentujemy na planszach szermierczych ostatnimi czasy.

    • 5 5

    • Do...... D. (1)

     Prosze. Wymien to -wszystko- co rzekomo posiada trener l. szymanski. ba razie zepsul wszystko, za co sie zabral. najlepiej ocenili to Anglicy. Ma tam zakaz pracy

     • 3 8

     • Skoro ma zakaz czemu wciaz tam jezdzi raz na jakis czas?

      • 5 3

    • SOLIDARNI

     Solidaryzujemy sie w wypowiedzia o. trener l.szymanski perfekcyjnie zniszczyl Osmanskiego. Porzucil braci Jandow gdy ci najbardziej potrzebowqali trenera. To samo uczyni niedlugo. Wspolczuje tym wszystkim , ktorzy dali sie zmanipulowac temu czlowiekowi i srodowisku, ktorym sie otacza.

     • 4 9

    • Do D

     Myślę, że zdecydowanie większość rodziców na szermierce się nie zna. Jedyne co wiedzą, to co oznaczają lampy na aparatach. Więc skąd mają wiedzieć, co trener może wnieść do gdańskiej szermierki a co nie?!

     • 6 0

 • (4)

  Kuba dziekuję za twoją wytrwałość. Jesteś fantastycznym, robiacym postępy zawodnikiem. Przykladem na to że nawet w trudnych warunkach można osiągać dobre wyniki. Mlodsi zawodnicy patrza na ciebie z podziwem i starają się być tak dobrzy jak ty.

  Życzę ci wszystkiego najlepszego.
  Pamietaj, że im lepszy bedziesz tym wiecej bedziesz mial przyjaciół dookoła ... a nieprzychylnymi opiniami przejmuj się niewiele:) ... są potrzebne do zachowania równowagi:)

  Marcin Gorczyca

  • 21 5

  • Drogi Marcinie

   Ja tobie tez zycze wszystkiego najlepszego. Anajbardziej tej destrukcji, ktora czynisz........

   • 5 9

  • (2)

   Trudne warunki w Gdańsku?! Ponoć są najlepsze w Polsce i jedne z lepszych w Europie.

   • 1 2

   • WARUNKI (1)

    Przy tym trenerze KUBA ma najgorsze warunki rozwoju w Polsce

    • 3 5

    • Pisząc o warunkach, miałem na myśli infrastrukturę; halę, plansze szermiercze, sprzęt, a do tego ogromną ilość sparingpartnerów na wysokim poziomie.

     • 2 1

 • Brawo Kuba! Świetna wypowiedź! Samych sukcesów Ci życzymy!

  • 13 2

 • Brawo! (4)

  Suuper! Mój syn ,młody adept floretu, stawia sobie Ciebie za wzór. Nie dziwię mu się wcale ! Gratulacje dla rodziców ,trenera i przede wszystkim Ciebie.
  Trzymamy kciuki!!

  • 12 3

  • K s

   Dla ktorego trenera te gratulacje?

   • 3 1

  • Moj Syn (2)

   A moj syn za wzor stawia swojego trenera P. pawla

   • 4 3

   • Bardzo ciekawy ten wzór :) (1)

    Jeśli ktoś stawia za wzór TRENERA wrzucającego na publiczne forum (portal społecznościowy Facebook) przekleństwa oraz rzeczy utożsamiające go z pseudokibicami pewnego gdańskiego klubu, to może posłał Pan syna na niewłaściwy sport :) ale oczywiście to się łączy pseudotrener jak najbardziej może być pseudokibicem, szczególnie z takim zachowaniem i podejściem do dzieci.

    • 4 1

    • Chyba każdy popełnia błędy, a takich z pewnością nie brakuje obecnemu trenerowi Kuby.

     • 3 2

 • Brawo Kuba!

  Obserwuję tego chłopaka od jakiegoś czasu. Uprzejmy, skromny, miły, uśmiechnięty, z wysoką kulturą osobistą, no i ta zwinność na planszy i duuże umiejętności! Super zawodnik. Wiem że mój syn też podgląda go na treningach i zawodach, bo jest się na kim wzorować.

  Kuba, życzę Ci wielu sukcesów. Krok po kroku stawaj się lepszym zawodnikiem ale też człowiekiem. Niech każdy sukces Cię cieszy, a porażka uczy. Wielu młodych chłopców widzi w Tobie wzór do naśladowania. Niech to też Cię mobilizuje do ciężkiej pracy.

  Przy okazji rodzicom gratuluję takiego syna!

  • 17 2

 • Brawo Kuba !! Brawo Rodzice !!

  Czytając takie artykuły o młodych sportowcach z naszego regionu od razu na sercu jakoś lepiej !! Szermierka zapewne jak większość dyscyplin to droga pełna wyrzeczeń, walki ze swoimi słabościami i przeciwnościami losu - tym bardziej cieszy że młodzi ludzie chcą iść tą dość „egzotyczną” drogą. Kubo życzę tobie zdrowia i siły w trudnych momentach, obyś na swojej drodze spotykał dobrych ludzi chętnych cię wspierać w dążeniu do twojego celu. Jako rodzic dziecka, które również trenuje tą dyscyplinę składam także najlepsze życzenia dla twoich Rodziców; Szanowni Państwo Gratuluje !!

  • 16 2

 • Brawo Kuba

  Kuba to bardzo dobry zawodnik, o tym, że ma talent wiedzieli wszyscy, którzy go od najmłodszych lat obserwowali. Oprócz tego talentu sportowego jest jeszcze coś bardzo ważnego Kuba to bardzo fajny chłopak, wrażliwy, koleżeński, i dobrze wychowany. Trzymamy kciuki Jakub!!!

  • 16 5

 • Kuba? (1)

  Takich jak Kuba jest w naszym klubie pełno.jedynym zawodnikiem o ktorym można na dzień dzisiejszy powiedzieć ze ma talent to jest Adam Podralski.ale o nim się nie pisze bo nie ma trenera (od kilku tygodni) Łukasza Szymanskiego ktory próbuje zaistniec (bo nic nie zrobil do tej pory) .Osobiscie Kubę lubię i życzę mu jak najlepiej.Panie Gorczyca i Panie Duraj nie zachwycajcie się manipulacja Szymańskiego.

  • 9 14

  • Panie Staszku proszę czytać ze zrozumieniem.

   Zachwycam się jedynie zawodnikiem i jego osobowością. Artykuł był o Kubie, a nie o innym zawodniku, skorzystałem więc z okazji żeby mu pogratulować. Rodzicom także, bo nie jest dziś łatwo wychować dziecko.
   Równie dobrze mogliby napisać o jakiejś wyróżniającej się dziewczynce. Proszę mi wierzyć, wtedy też bym pogratulował i życzył powodzenia w dalszym uprawianiu tego trudnego i jednak niszowego sportu.
   To są jeszcze dzieci (młodzież) trzeba ich wspierać i motywować na każdym kroku, bo wchodzą powoli w dorosłe życie, a w nim często zaczynają się jakieś "schody".
   Głowa do góry Panie Staszku, trochę pozytywnego myślenia. Może za rok napiszą o Podralskim albo jeszcze innym talencie.
   Ważne, że w ogóle piszą o szermierce :)

   • 9 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane