• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent: Zuzanna Tomczyk

Marcin Dajos
5 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
 • Zuzanna Tomczyk na 3. stopniu podium w Międzynarodowym Turnieju pod Wawelem 2016.

W Gdańsku mamy jedną z najzdolniejszych, młodych akrobatek sportowych w Polsce. Zuzanna Tomczyk ma na już koncie kilka sukcesów w skokach na ścieżce. Zdobyła m.in. trzecie miejsce podczas mistrzostw Polski juniorów. Choć dyscyplina sportu, którą uprawia nie jest popularna, to twierdzi, że tylko w niej może realizować swoje pasje, a ponadto wszystko można tutaj wytrenować. To kolejna bohaterka cyklu Sport Talent. Ostatnio prezentowaliśmy sylwetkę trenującej kanadyjkarstwo Natalii Siemieniuk. Za dwa tygodnie zaprezentujemy żużlowca, Bartosza Tyburskiego.Akrobatyka sportowa lub gimnastyka akrobatyczna, to głównie układy zespołów, które tworzą tak zwane piramidy. Mogą być zespoły mieszane, czy tylko żeńskie lub męskie. Do tego, w skład tej dyscypliny sportu wchodzą skoki na trampolinach oraz skoki na ścieżce. Trampoliny jako jedyne są dyscypliną olimpijską. Pozostałe już nie.

W skokach na ścieżce zaczęła specjalizować się gdańszczanka, 16-letnia Zuzanna Tomczyk. Ma już koncie kilka sukcesów, w tym trzecie miejsce na mistrzostwach Polski juniorów.

- Do akrobatyki skłoniło mnie to, że po odejściu przez kontuzje z gimnastyki, nie mogłam dłużej usiedzieć w domu i nic nie robić. Po prostu brakowało mi ruchu, dlatego zaczęłam przygodę z akrobatyką. Najbardziej cieszy mnie w niej to, że mogę realizować swoją pasję przez jeżdżenie na zawody i treningi, na których zawsze jest super - mówi Zuza.
Największe osiągnięcia Zuzanny Tomczyk w skokach na ścieżce to:
3. miejsce, kl. I w Festiwalu Sportów Gimnastycznych 2017
3. miejsce, kl.I w Międzynarodowym Turnieju pod Wawelem 2016
3. miejsce, kl.I w Grand Prix Polski 2016
2. miejsce, kl.I w Festiwalu Sportów Gimnastycznych 2016
3. miejsce, kl.I w Mistrzostwach Polskich Juniorów 2016
4. miejsce, kl.I w II Edycji Pucharu Polski 2017
3. miejsce, kl.II w Ogólnopolskich zawodach Młode Talenty 2015
Uzyskane rezultaty owocowały nagrodą na IX Gdańskiej Gali Sportu młodzieżowego w 2016 roku


Jest ona uczennicą Zespołu Szkół Sportowych na Subisława w Gdańsku, a na zawodach reprezentuje klub MKS Gdańsk. Jej trenerką jest Agnieszka Supińska.

- W akrobatyce wszystko da się wytrenować. Mam u siebie w grupie dziewczynki, które przychodząc do nas wcześniej nie uprawiały akrobatyki i dają radę, startują w zawodach, zdobywają punktowane miejsca. Aby do nas dołączyć na pewno trzeba charakteryzować się wytrzymałością, siłą i skocznością. Ważna jest dynamika - mówi trenerka Zuzy.
Sekcja akrobatyki działa od około 5 lat. Jest jedną z trzech, obok gimnastyki sportowej i gimnastyki artystycznej w klubie MKS Gdańsk. Aby dostać się do grupy, najlepiej mieć doświadczenie z gimnastyką i przenieść się właśnie do ZSSiO, gdzie jest klasa o tym profilu. A mniejsze dzieci zapraszane są na treningi naborowe, które odbywają się wieczorami. Przeprowadza się na nich ćwiczenia ogólnorozwojowe, a 10 wejść - głównie do sali na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu - kosztuje 120 zł. Więcej informacji na ich temat będzie można nabyć w klubie.

Często jest tak, że do akrobatyki trafiają dzieci z sekcji gimnastycznej, ponieważ trener uważa, że np. są za duże, czy po prostu mają nie te predyspozycje co trzeba. Wtedy kierują dziecko na akrobatykę i tam przechodzi ono testy, które sprawdzają, czy nadaje się, czy nie.A jak wygląda konkurencja, którą uprawia Zuza? Ścieżka akrobatyczna mierzy 25 metrów. Do tego dochodzi rozbieg o długości 10 metrów i zeskok. Szerokość ścieżki wynosi 1,5 metra. Na specjalnym stelażu ustawione są sprężyste deski, a na nich położona jest mata. Na ścieżce skacze się elementy akrobatyczne, jak: salta, flick-flacki, rundaki. Co ciekawe, szeroko rozumiana akrobatyka jest dzisiaj często spotykana, na przykład w parkourze.

- Naszym zadaniem jest tworzenie układów. W młodszych klasach, podczas podejścia, wykonuje się cztery elementy, a w starszych osiem. Elementy muszą być połączone, czyli nie mogą zawierać przerwy pomiędzy nimi i zakończone saltem. Ocenia się dynamikę i technikę elementów. Przykładowy układ z czterema elementami, to: rundak, flick-flack, flick-flack, salto. U starszych są dużo trudniejsze elementy, występują salta tempowe połączone np. z dwoma śrubami czy obrotami 360, 720 stopni na końcu. To już zależy od zawodnika - wyjaśnia Supińska.
Treningi w tygodniu zawodnicy i zawodniczki trenują od 20 do 24 godzin tygodniowo, łącznie z sobotami. Wypada po 2-3 jednostki lekcyjne dzienne. Czasami zawodnicy trenują raz, a innym razem dwa razy dziennie. Zajęcia odbywają się głównie na AWFiS, czasami także w terenie.

- Najtrudniej nauczyć się elementów, które wymagają nie tylko zrozumienia, ale i techniki. Trudne nie jest natomiast połączenie treningów ze szkołą. Wystarczy odpowiednio rozłożyć sobie czas. W końcu poza akrobatyką udaje mi się mieć także inne pasje. Jest nimi wszystko, co związane ze sportem, a także stylizacja paznokci - mówi Zuza.
Jeżeli dziecko jest uczniem szkoły, to za treningi nie płaci, ponieważ wliczane ona są w godziny lekcyjne. Rodzice płacą jedynie składkę klubową, która wynosi 40 zł. Czasami są dopłaty za wyjazdy na zawody, to samo dotyczy obozów.

- Akrobatyka, to dużo łatwiejsze ćwiczenia niż gimnastyka sportowa. Nie trzeba obawiać się o zdrowie dziecka. Wydaje mi się, że bardziej niebezpiecznie są, tak lubiane ostatnio, parki trampolin. Oprócz tego, że trening jest trudny i fizycznie ciężki, to dbamy, aby dziecko było zadowolone i robiło postępy. Wyjeżdżamy na zawody, obozy, ferie, staramy się także robić to niewielkim kosztem dla rodziców - kończy Supińska.
CYKL TROJMIASTO.PL SPORT TALENT
Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Miejsca

Opinie (6) 1 zablokowana

 • (2)

  Niczym nie przyciąga.

  • 2 2

  • (1)

   Taka prawda. Ta dyscyplina jedynie służy matkom, które używają córek by swoje niespełnione ambicje spełniać. Spytasz takie dziecko czemu to robi to Ci powie, że mama chciała.

   • 0 3

   • Nazywanie tego sportem to obraza dla sportu

    • 0 1

 • (2)

  Wszystko super, ale dlaczego tak wspaniały sportowiec nie otrzymuje nawet minimalistycznego stypendium?

  • 2 0

  • dostała raz od prezydenta miasta Gdańsk na Gali Sportu-jednorazowe stypendium !!! dobre i to :-)

   • 0 0

  • dostała raz od Prezydenta Miasta Gdańsk jednorazowe stypendium !!!

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane