• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent Martyna Sobisz. Judo poznała dzięki tacie, dziś zdobywa medale

Damian Konwent
12 grudnia 2023, godz. 06:00 
Opinie (4)
 • Martyna Sobisz na trzecim miejscu podium w zawodach Baltic Cup.

Martyna Sobisz ma 14 lat i jest mistrzynią Polski młodziczek w judo. Sztukom walki poświęca się już przez połowę życia, a wszystko zaczęło się od treningu, na który zaprowadził ją tata, zresztą towarzyszący jej do dziś na każdym zawodach. To kolejna bohaterka cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o Adamie Zakrzewskim. 25 grudnia zaprezentujemy Natalię Bałut.

Martyna Sobisz ma 14 lat i trenuje judo w klubie Galeon w Gdyni pod okiem trenera Kasjana Kobusa. Ze sztukami walki związana jest przez pół życia, a w tym czasie zdążyła m.in. wygrać mistrzostwa Polski młodziczek czy zdobyć złoty medal na międzynarodowym turnieju Baltic Cup i srebro w Pucharze Polski Baltic Cup.

- Moja przygoda z sportem zaczęła się dzięki tacie, który zaprowadził mnie na pierwsze zajęcia judo. Pierwszy trening odbyłam w gdyńskim klubie Viking z trenerem Mateuszem Maziarzem. Miałam wtedy siedem lat. Dwa lata później tata przepisał mnie do klubu Galeon, w którym trenuję do dziś - mówi nam Martyna.


Po rozpoczęciu we wrześniu nauki w liceum, nasza bohaterka aktualnie trenuje tylko dwa razy w tygodniu. Trwają jednak starania, aby zwiększyć intensywność do czterech takich treningów. Wszystko po to, by móc bardziej oddać się pasji i zdobywać kolejne medale.

- Najtrudniejszą dla mnie sytuacją była walka z samą sobą, ponieważ były momenty, gdy nie chciałam już trenować przez napięty grafik w szkole nie miałam czasu ani siły żeby jechać na trening. Największym wyzwaniem jest właśnie uwierzenie w swoje własne możliwości i nie poddawanie się. Dlatego moim najbliższym celem jest zwiększenie liczby treningów, by móc realizować marzenia. Tym największym jest tytuł mistrzyni Polski - wyjaśnia 14-latka.
Kickboxing na olimpijskim szlaku znów rośnie w siłę. Dwa medale MŚ dla Trójmiasta Kickboxing na olimpijskim szlaku znów rośnie w siłę. Dwa medale MŚ dla Trójmiasta

- Bardzo lubię judo. Na treningach zapominam o wszystkim i wewnętrznie się wyciszam. Ta dyscyplina sportu na pewno kształtuje koncentracje, opanowanie i szacunek do przeciwnika. Moim najlepszym wspomnieniem są tegoroczne mistrzostwa, w których startowałam po raz pierwszy. Zajęłam w nich trzecie miejsce po czterech z pięciu wygranych walkach - dodaje.
W tym wszystkim Martyna może liczyć na wsparcie rodziców, którzy zawsze są przy córce.

- Bardzo motywują mnie do treningów. Wierzą w mój potencjał, a tata nawet jeździ z mną na każde zawody - wyznaje.


Co ciekawe, judo jest relatywnie niedrogą dyscypliną sportu, jeśli weźmiemy pod uwagę na przykład żeglarstwo czy tenis. Zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy wartość nagród w turniejach i zawodach, które są bardzo zbliżone.

- W klubie miesięczna składka wynosi 200 zł, którą opłacają mi rodzice. Wyjazdy na zawody są refundowane przez klub. W turniejach w Polsce za zajęcie od 1 do 3 miejsca najczęściej dostaje się medal i dyplom rzadko dostaje się nagrody rzeczowe - tłumaczy Martyna.
Oczywiście do tych kosztów należy doliczyć jeszcze niezbędny sprzęt, czyli w tym przypadku judogę. Tak nazywa się bowiem strój uprawiających judo.

- Jej koszt wynosi około 300-400zł. Wymienia się ją wtedy kiedy się z niej po prostu wyrośnie - kończy nasza bohaterka.
Sport Talent. Karol Wolniakowski będzie oficerem. W judo ma już ponad 70 medali Sport Talent. Karol Wolniakowski będzie oficerem. W judo ma już ponad 70 medali

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (4) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  Mój straszy syn też trenuje judo. Nie wiem "jak na to wpadł", ale któregoś dnia powiedział, że chce chodzić na judo. Wiadomo to dzieciak, ale co słyszę to na treningu głównie 'zabawa'. No, ale niech chodzi bo sport dobry dla dzieci.

  • 4 0

 • Po dobrej

  wódzie lepszy jestem w dżudzie.

  • 4 2

 • Opinia wyróżniona

  Tata the best! (1)

  Ogromne słowa uznania dla Krzysia, który poświęca córce mnóstwo czasu na spełnianie jej pasji ;)

  • 11 0

  • Krzysiu super tata

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane