• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent. Siatkarz Marcel Kapuściński marzy o grze we Włoszech

Rafał Sumowski
20 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 

Trefl Gdańsk

Marcel Kapuściński (w środku) pożegnał się z młodzikami wicemistrzostwem Polski i tytułem najlepszego rozgrywającego finałów. Marcel Kapuściński (w środku) pożegnał się z młodzikami wicemistrzostwem Polski i tytułem najlepszego rozgrywającego finałów.

Marcel Kapuściński z młodzikami Trefla Gdańsk zdobył wicemistrzostwo Polski w siatkówce. 15-letni rozgrywający wchodzi w wiek kadeta ze świadomością, że swoją przyszłość chce związać z profesjonalnym sportem. - Chcę kiedyś zagrać we włoskim klubie Cucine Lube Civitanova, gdzie grał mój idol Micah Christenson - mówi gdańszczanin. To kolejny bohater cyklu Sport Talent. Poprzednio prezentowaliśmy Marcela Setlaka. 3 listopada przedstawimy judokę Ksawerego Ignasiaka.Marcel Kapuściński pod koniec września został wybrany najlepszym rozgrywającym finałów mistrzostw Polski do lat 15 w siatkówce a jego Trefl Gdańsk zdobył srebrne medale. Wychowany na Suchaninie gdańszczanin jest uczniem sportowej klasy Trefla w Liceum Ogólnokształcącego nr 4 w Nowym Porcie.

- Treningi siatkówki to był pomysł rodziców. Wcześniej grałem w piłkę nożną z kolegami na podwórku i średnio zapatrywałem się na tę propozycję. Mama i tata przekonali mnie jednak, że warto chociaż spróbować. Okazało się, że mieli rację i chętnie chodziłem na treningi. Od razu trafiłem do akademii Trefla. Pierwsze zajęcia w 2014 roku miałem z trenerami Pawłem Deguciem, Dorotą PawlunOskarem Janiszewskim, to oni wprowadzili mnie w siatkówkę - mówi Marcel.

Siatkarze Trefla Gdańsk zostali wicemistrzami Polski młodzikówWarunki fizyczne początkowo nie przemawiały za gdańszczaninem, ale z czasem przyszedł moment, że był jednym z najwyższych w całej grupie.

- Później koledzy mnie przerośli, ale mam nadzieję, że pójdę jeszcze w górę. Grałem wcześniej jako atakujący, ale na rozegraniu czuję się dobrze - wyjaśnia 15-latek.
Jak sam mówi, siatkówkę polubił za dynamikę w grze.

- Dużo się dzieje na stosunkowo małym boisku, więcej niż w piłce nożnej. Polecam siatkówkę, bo to świetna aktywność fizyczna, zwłaszcza Treflu, gdzie mamy bardzo dobre szkolenie. Nasi trenerzy to ludzie, którzy od dziecka inspirowali mnie do pracy i do gry - mówi Kapuściński.
Normalny dzień Marcela wygląda następująco: pobudka o 6 rano, śniadanie, podróż autobusem, lekcje, a po nich trwający od 2 do 3 godzin trening siatkówki. Zdarza się, że zajęcia odbywają się nawet dwa razy dziennie.

- W domu jestem o godzinie 17, najpóźniej 19. Kolacja, trochę nauki i do spania. Mamy sześć treningów w tygodniu, czasem także w soboty i niedziele. Większa liczba zajęć była na przykład przed mistrzostwami Polski, co jak widać się opłaciło - zdradza młody siatkarz.
Jako uczeń klasy Trefla Gdańsk, Kapuściński nie ponosi kosztów związanych z treningami. Musiał oczywiście na to zapracować przechodząc testy podczas naboru do klasy.

Marcel Kapuściński (drugi z lewej) trenuje w Treflu od 2014 roku. Marcel Kapuściński (drugi z lewej) trenuje w Treflu od 2014 roku.
- Większość kosztów pokrywa klub. Czasami trzeba zapłacić za stroje, raz na sezon kupić buty. Wiadomo, że za buty można zapłacić 200 zł, a można i kilka razy więcej. Myślę, że w moim przypadku roczne wydatki na sprzęt i stroje wynoszą z 700 zł. Duże wsparcie stanowią rodzice, nie tylko finansowo. Podrzucą na treningi, a i na zawodach są największymi kibicami - tłumaczy Marcel.
Dla młodego siatkarza wicemistrzostwo Polski i tytuł najlepszego rozgrywającego turnieju w Grudziądzu to na ten moment największe osiągnięcia.

- W półfinale pokonaliśmy gospodarzy turnieju. Mecz był o 21:30 a na drugi dzień rano graliśmy finał. Trener Deguć powiedział nam: "Chłopaki, to nasz ostatni taniec". Nawiązał do dokumentu o Chicago Bulls i Michaelu Jordanie, bo to było nasze ostatnie spotkanie w tej kategorii wiekowej. Każdy punkt świętowaliśmy jak wygraną. Niestety, po zaciętym meczu przegraliśmy w tie-breaku 13:15. Wielu z nas płakało po zakończeniu finału, ale srebro to też dobre osiągnięcie. W końcu było sześć drużyn, które mogło nam go zazdrościć - mówi Kapuściński.
Marcel nie ma wątpliwości, że chce poświęcić się siatkówce. Jego najbliższym celem jest udane wejście do kategorii kadetów i... wygryzienie starszych kolegów z podstawowego składu. Gdańszczanin ma jednak marzenia idące dużo dalej.

- Chcę kiedyś zagrać we włoskim klubie Cucine Lube Civitanova, gdzie grał mój idol Micah Christenson, którego cenię nie tylko za poziom jaki prezentuje na mojej pozycji, ale i osobowość i charakter. Jestem też fanem Bruno Rezende. Siatkarzem, którego darzę dużą sympatią jest też Jenia Grebennikov - wyjaśnia 15-latek.
Marcel podkreśla, że siatkówka jest wymagającym sportem, ale przecież w każdej dyscyplinie trzeba ciężko pracować, aby odnieść sukces.

- Moja dyscyplina wiąże się z ogromnymi przeciążeniami, często trenujemy na dużym zmęczeniu. Na szczęście w moim przypadku najcięższą kontuzją było złamanie palce w stopie, na którą nieszczęśliwie spadł mój kolega. Kiedyś skręciłem też kostkę. Bardzo ważne jest to aby dbać o rozciąganie, rozluźnić mięśnie, pracować z rollerem. Dobry siatkarz musi nie tylko dawać z siebie sto procent, ale i dbać o swój organizm, dobrze się odżywiać i mieć w sobie pokorę tak w życiu, jak i na boisku. Wierzę, że przy dobrej, ciężkiej pracy nawet odrobina talentu wystarczy, aby coś osiągnąć. Ja w tej chwili nie myślę o niczym innym, skupiam się na siatkówce i mam nadzieję, że zrealizuję swoje marzenia - kończy Kapuściński.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Kluby sportowe

Opinie (25) 7 zablokowanych

 • Wielkie gratulacje

  Jak to dobrze , ze w Gdańsku rodzą się talenty . Brawo Marcel . Dotrzymaj obietnic i graj do końca świata i jeden dzień dłużej

  • 16 0

 • Mamy szczęście (2)

  Żeby takich więcej talentów było w Gdańsku

  • 17 0

  • Oj są-są!! (1)

   Trefl w Młodzieży-w każdej kategorii wiekowej-ma naprawdę moce zespoły i to już od kilku lat!!
   W każdym z nich jest paru chłopców się wyróżniających-jak się nie pogubią po drodze to mają duże szanse na zrobienie prawdziwych karier!!

   • 5 0

   • Nie pogubią albo ktoś ich nie zgubi.

    • 0 0

 • BRAWO

  Jak pięknie oglądać talenty polskiej siatkówki. Marcel zapewne jeszcze ucieszysz grono kibiców, niech starsi się już boją. trzymam kciuki za następne medale i MVP

  • 15 0

 • Jeszcze wile trudu i wyrzeczeń przed Tobą, ale to podium i wyróżnienie cieszy wszystkich Polaków

  • 10 0

 • Jesteś dobrym przykładem do naśladowania . Młodsi niech biorą przykład , starsi niech robią miejsce na boisku . Z całego serca Tobie życzymy
  Kibice

  • 14 0

 • Gratulacje Marcel, ogromne gratulacje. Zawsze wierzyłem w Twój talent

  • 13 0

 • Brawo Marcel

  Tata, kupuj już rozmówki polsko-włoskie :)

  • 13 8

 • Marcel , mama się zapłacze jak wyjedziesz ...., ale spełniaj swoje marzenia . Są wielkie

  • 6 7

 • Wielkie Dzięki! (2)

  Należy też podziękować wszystkim trenerom którzy poświęcali mnóstwo czasu-w tym swoje Weekendy-na organizowanie dziesiątek Turniejów "Minisiatkówki" i ich sponsorom-od której Marcel zaczynał (zdobywając wielokrotnie Mistrza woj.Pomorskiego,Trójmiasta itp.) Wymienię tylko najważniejsze: Treflikomania Gdańsk, Komputronik Cup Lębork, Starogardzo-Chwaszczyńskiej Ligi Dzieci, Pucharów Dzielnicy Jasieniak, Pucharów Dzielnicy Suchanik, Otwartych Mistrzostw Trójmiasta, Turniejów Mikołajkowych itp.) Nadto trenerom klubowym: Adamowi Miotk i Edwardowi Pawlun i nauczycielom Fortepianu, zaś przede wszystkim zaś wszystkim kolegom z kolejnych drużyn-jego sukces to także wasz sukces!!
  Pzd.

  • 10 6

  • (1)

   Fortepianu ?!!! A co fortepian ma wspólnego z talentem siatkarskim ?!!! Co za znawca ?!!!

   • 1 6

   • Talent to-jak twierdzą Trenerzy-to max.5-10% sukcesu. Reszta to ciężka treningi, praca i różnorakie ćwiczenia-jak na Fortepianie dzięki czemu ma się silne palce i wyczucie tempa akcji-co w przypadku "sypacza" jest najważniejsze!! A do tego doby słuch i pamięć. Wszystko to potwierdzają w przypadku Marcela jego Trenerzy-wystarczy ich zapytać.

    • 4 1

 • Tak trzymaj i nigdy nie poddawaj się !!! (1)

  Zdrowa rywalizacja sportowa to najpiękniejsza sprawa, uczy charakteru.
  Cieszy to, że nadal są młodzi chętni do wielkich wyrzeczeń i ciężkich treningów.

  • 11 1

  • Oby rywalizacja zawsze była zdrowa a nie z tylne siedzenia trenera sterowana

   • 0 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Trefla

Ślepsk Malow Suwałki
97% TREFL Gdańsk
3% Ślepsk Malow Suwałki

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Trefla

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Miś Beżuś 23 47 78.3%
2 Piotr Fritza 23 47 69.6%
3 Wojteks 23 23 44 69.6%
4 Radosław Dymkowski 23 43 73.9%
5 Filippo Xyz 23 42 73.9%

Tabela

Siatkówka - PlusLiga mężczyzn
Drużyny M Z P Sety Pkt.
1 Jastrzębski Węgiel 22 19 3 59:17 57
2 Aluron CMC Warta Zawiercie 22 18 4 59:22 54
3 Projekt Warszawa 22 18 4 57:19 53
4 Asseco Resovia Rzeszów 22 16 6 54:32 44
5 Bogdanka LUK Lublin 22 14 8 52:38 41
6 Trefl Gdańsk 22 12 10 46:35 39
7 Indykpol AZS Olsztyn 22 10 12 43:41 34
8 PGE GiEK Skra Bełchatów 22 12 10 42:43 32
9 PSG Stal Nysa 22 10 12 42:45 32
10 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 21 10 11 37:39 29
11 Barkom Każany Lwów 21 9 12 34:46 25
12 Ślepsk Malow Suwałki 22 7 15 26:50 20
13 GKS Katowice 22 6 16 28:53 18
14 Exact Systems Hemarpol Częstochowa 21 5 16 26:53 18
15 KGHM Cuprum Lubin 21 5 16 26:51 17
16 Enea Czarni Radom 22 3 19 14:61 9

Wyniki 23 kolejki

 • TREFL GDAŃSK - Ślepsk Malow Suwałki (niedziela, godz. 17:30)
 • sobota
 • Bogdanka LUK Lublin - Aluron CMC Warta Zawiercie
 • KGHM Cuprum Lubin - Jastrzębski Węgiel
 • Barkom Każany Lwów - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
 • niedziela
 • Asseco Resovia Rzeszów - Exact Systems Hemarpol Częstochowa
 • poniedziałek
 • Enea Czarni Radom - PSG Stal Nysa
 • GKS Katowice - Indykpol AZS Olsztyn
 • Projekt Warszawa - PGE GiEK Skra Bełchatów (przełożony na 19 marca)

Ostatnie wyniki Trefla

Projekt Warszawa
18 lutego 2024, godz. 14:45
HIT
89% Projekt Warszawa
11% TREFL Gdańsk
Jastrzębski Węgiel
14 lutego 2024, godz. 17:30
HIT
mecz pucharowy
93% Jastrzębski Węgiel
7% TREFL Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane