Sukces nad wicemistrzyniami Czech

Marta
13 listopada 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Gdynianki odniosły drugie z rzędu zwycięstwo w rozgrywkach Euroligi sezonu 2008/2009. Dziś we własnej hali Lotos PKO BP pewnie pokonał ZVVZ USK Praga 71:57 (23:11, 21:15, 10:13, 17:18). Tym samym wicemistrzynie Polski opuściły ostatnie miejsce w grupie C, awansując na półmetku rywalizacji na czwartą pozycję.

LOTOS PKO BP: Matović 18, Snitsina 11 (1x3), Beard 10 (2x3), Podrug 10 (10 zb.), Pawlak 8 (5 as.), Marchanka 6 (2x3), Leciejewska 6, Currie 2.

USK: Whalen 21 (1x3), Le Drean 8, Maltsi 8, Ferancikova 7 (1x3), Swin 6, Bednarova 4, Elnotova 3 (1x3), Matić 0, Pećkova 0, Bartonova 0.

Koszykarki z Gdyni zagrały tak jak oczekiwali od nich ich kibice, twardo, nieustępliwie w obronie i bez większych błędów w konstruowaniu akcji ofensywnych. Średnio mniej niż 15 punktów straconych w jednej kwarcie bardzo dobrze świadczy o pracy w defensywie podopiecznych Jacka Winnickiego.

Mecz rozpoczęła i zakończyła celnymi rzutami Ivana Matović. Serbka była najlepszą postacią swojej drużyny w czwartkowym widowisku. Lotos PKO BP wygrywał już w pierwszej kwarcie 7:0 i 9:2 chwila dekoncentracji i było już tylko 9:7. "Trójka" Natalii Marchanki przebudziła jednak gdynianki, które pierwsze 10 minut wygrały różnicą 12 punktów.

Kolejne 6 punktów przewagi dorzuciły gdynianki przed przerwą, w drugiej kwarcie dała o sobie znać Alana Beard, będąca motorem napędowym akcji Lotosu PKO BP a kilka akcji świadczących o wysokim poziomie koszykarskich umiejętności zaprezentowała Monique Currie.

W drugiej połowie cały czas ofiarnie broniące gdynianki pozwoliły rywalkom jedynie na minimalne odrobienie strat. Gospodynie cały czas kontrolowały wynik, nawet kiedy prażanki odrabiały część punktowego dystansu, Ivana Matović, Alana Beard, czy Paulina Pawlak uspokajały grę rzucając ważne punkty. Dobrą partię rozegrała też Emilija Podrug, zaliczając "double - double", gdyż do 10 zdobytych punktów dołożyła tyleż samo zbiórek.

"Ten mecz wygraliśmy defensywą i chciałbym za tą pracę bardzo dziewczynom podziękować. Zrozumiały, że dla nas drogą do zwycięstwa jest obrona. W pierwszej połowie wynik otworzyła nam Ivana, rzucając kilkanaście punktów. W drugiej zabrakło nam trochę sił przeciwko strefie rywalek" - podsumował mecz trener Lotosu PKO BP.

Pozostałe wyniki 5. kolejki: Jolly JBS Sibenik - Ros Casares Walencja 72:83 (11:19, 9:18, 24:20, 28:26), Union Hainaut Basket - UMMC Jekaterinburg 65:85 (17:17, 18:22, 13:18, 17:28).