Suzuki Arka Gdynia - Śląsk Wrocław 87:70. Sensacja w Energa Basket Lidze

13 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (29)

Koszykarze Suzuki Arki Gdynia pokonali mistrza Polski. Od lewej: James Florence,  Adrian Bogucki i Trey Wade, Koszykarze Suzuki Arki Gdynia pokonali mistrza Polski. Od lewej: James Florence,  Adrian Bogucki i Trey Wade,

Koszykarze Suzuki Arki Gdynia sprawili sensację i nie można tego tłumaczyć tylko osłabieniem rywali. Pokonali na własnym parkiecie aktualnego mistrza Polski i lidera Energa Basket Ligi - Śląsk Wrocław 87:70 (19:12, 20:11, 17:20, 31:27). Kluczem do sukcesu podopiecznych Krzysztofa Szubargi była bardzo dobra skuteczność w rzutach za dwa punkty, która przekraczała 60 procent oraz zdecydowanie wygrana walka na tablicach.

SUZUKI ARKA: Fenner 13 (2x3), Musić 11 (1x3), Wade 11 (2x3, 6 zb.), Bogucki 8 (9 zb.), Sewioł oraz Florence 18 (5 as.), Hrycaniuk 10 Wilczek 8 (1x3), Wołoszyn 3 (1x3), Lis 3, Janiec 2, Olender

ŚLĄSK: Kolenda 19 (2x3), Ramljak 9 (2x3, 6 zb.), Karolak 9 (1x3), Gołębiowski 1 (7 st.), Parakhouski oraz Dziewa 13 (2x3), Nizioł 10 (2x3), Wiśniewski 8, Piśla 1

Drużyna Suzuki Arki Gdynia doskonale rozpoczęła mecz z mistrzem Polski i aktualnym liderem tabeli. Po 6 minutach prowadziła już 16:4. Po 5 punktów mieli wówczas na koncie: Trey WadeD.J. Fenner, którzy popisali się m.in. trójkami, a 4 dołożył Novak Musić.

Przeczytaj, co mówili trójmiejscy koszykarze przed 27. kolejką Energi Basket Ligi

Śląsk nie mógł wstrzelić się w kosz Polsat Plus Areny. Z 9 pierwszych rzutów przyjezdnych cel osiągnęły tylko dwa. Dopiero, gdy Ertugrul Erdogan wymienił jednocześnie trzech koszykarzy, jego drużyna ruszyła. Wrocławianie odpowiedzieli 7 punktami z rzędu i zbliżyli się na 11:16.

Jednak drugiej kwarcie Suzuki Arka ponownie odskoczyła. Dobrze do gry z ławki wprowadził się Adam Hrycaniuk. Po kwadransie było 30:16. W dużej mierze był to efekt nie tylko skuteczności rzutowej, ale także wygrywanej deski. Gdynianie mieli wówczas 15 zbiórek, w tym sam Adrian Bogucki zebrał 6 piłek, w tym połowę z nich na atakowanej tablicy.

W 18. minucie po dwóch udanych z rzędu akcjach Musicia wynik urósł do 37:18. Tuż przed przerwą Śląsk próbował jeszcze poderwać Jakub Karolak, ale i tak gdynianie do szatni zeszli z 16-punktową zaliczką (39:23).

Gospodarze mieli wówczas aż 63-procentową skuteczność rzutów za 2 punkty przy zaledwie 30-procentowej z gry rywali. Ponadto w zbiórkach prowadzili aż 23:14.

Po zmianie stron Fenner i Hrycaniuk od razu poprawili na 43:23. Już do końca gospodarze kontrolowali sytuacje na parkiecie. W ostatniej kwarcie snajperzy odpalili z obu stron, ale zwycięzca nie mógł się zmienić. Gospodarze skończyli ze skutecznością 62 procent w rzutach za dwa punkty.

16 Arriva Twarde Pierniki Toruń 27 7 20 2181:2346 34
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż).
Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off.
Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego.
Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2023-04-18

Wyniki 27 kolejki

• TREFL SOPOT - Legia Warszawa 70:80 (23:21, 15:17, 16:24, 16:18)
  • SUZUKI ARKA GDYNIA - Śląsk Wrocław 87:70 (19:12, 20:11, 17:20, 31:27)
  • Arriva Twarde Pierniki Toruń - MKS Dąbrowa Górnicza 106:77 (30:16, 30:19, 21:23, 25:19)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - PGE Spójnia Stargard 101:82 (21:21, 27:17, 27:27, 26:17)
  • Polski Cukier Start Lublin - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 80:91 (24:19, 17:21, 18:27, 21:24)
  • BM Stal Ostrów Wielkopolski - Rawlplug Sokół Łańcut 87:75 (28:23, 17:21, 19:17, 23:14)
  • King Szczecin - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 88:80 (15:25, 21:13, 21:22, 31:20)
  • Anwil Włocławek - Tauron GTK Gliwice 88:63 (20:9, 20:18, 20:18, 28:18)