Trenerowi wstyd

17 stycznia 2007 (artykuł sprzed 17 lat)

Najwyższej porażki w historii występów w europejskich puchar doznały gdyńskie koszykarki. Ponadto po raz pierwszy Lotosowi nie udało się przebić przez fazę grupową Euroligi. Na zakończenie tegorocznej batalii w kontynentalnej elicie wicemistrzynie Polski przegrały na własnym parkiecie z Gambrinusem Brno 51:92 (22:25, 12:28, 9:20, 8:19).

LOTOS: Lennox 14, White 14, Kobryn 8, Pawlak 7, Troina 7, Anderson 1, Veselovski 0, Motyl 0, Riuchina 0, Leciejewska 0.

GAMBRINUS: Nolan 20, Zirkova 18, Viteckova 18, Vesela 13, Machova 11, Vecerova 8, Kovacova 2, Kulichova 2.

Po raz ostatni Lotos prowadził w 8. minucie 17:16. Potem z minuty na minutę rosła przewaga rywalek. Do zdecydowanego ataku Gambrinus ruszył z początkiem drugiej kwarty, którą rozpoczął od sześciu punktów z rzędu. Czeszki grały swobodnie i zespołowo. Zanotowały aż 24 asysty, gdy Lotos o... 20 mniej. Wiele akcji przeciwniczki grały w kontrze, bo gdynianki wyjątkowo pudłowały (skteczność poniżej 30 procent w rzutach za dwa i poniżej 20 w za trzy!)

- Po takich porażkach to trenerowi jest najbardziej wstyd. Wynik był przywoity, gdy niedostatki w doświadczeniu i umiejętnościach nadrabialiśmy determinacją i wolą walki. Ale przyszła jedna minuta, w której straciliśmy 8 czy 10 punktów i dziewczyny straciły wiarę w sukces. - przyznał trener Koziorowicz. - Nie pozostaje nam nic innego, jak zrehabilitować się za odpadnięcie z Euroligi zdobyciem tytułu mistrza Polski - dodała Magdalena Leciejewska, która choć wyszła w pierwszej piątce, a na parkiecie spędziła 26 minut, to nie zdobyła żadnego punktu. - To był jeden z najgorszych meczów w karierze - przyznała gdynianka.

Zgoła odmienne nastroje były w drużynie mistrza Euroligi 2006. - Bardzo, ale to bardzo zadowolony jestem z drużyny. Podopieczne zaimponowały zespołowością oraz wyprowadzeniem kontry - cieszył się Vrastimir Havlik, szkoleniowiec Gambrinusa. - Wysłaliśmy sygnał do następnych rywalek, aby nas się bały w play off - dodała Ivana Vecerova.

Pozostałe wyniki 10. kolejki: UMMC Jekaterynburg - US Olympic 67:73, ROS Casares Walencja - Fenerbahce 68:71.

6. Lotos Gdynia 11 10 1 9 600:765

Do dalszych gier awansowało 16 drużyn. Wyeliminowane zostały tylko dwie. Obok Lotosu ten przykry los spotkał Familę Schio. Włoszki w grupie A przegrały wszystkie mecze. Do 1/8 finału awansowała m.in. Wisła Can-Pack. Drużyna z Krakowa wygrała i przegrała po pięć meczów. W grupie A zajęła czwartą pozycję. - Trzeba doceniać wyniki mistrzyń Polski, ale też musimy pamiętać, że grały w łatwiejszej grupie niż nasza. Myślę, że wyniki Euroligi nie mają żadnego przełożenia na ligę. W poprzednim sezonie też nam zbytnio nie poszło na europejskich parkietach, a niewiele brakowało, abyśmy obronili krajowy prymat - podkreśla trener Koziorowicz.