VBW Arka Gdynia - Enea AZS Politechnika Poznań 70:65. Koszykarski rollercoaster

dak.
19 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (18)

VBW Arka Gdynia wygrała przed przerwą reprezentacyjną. VBW Arka Gdynia wygrała przed przerwą reprezentacyjną.

VBW Arka Gdynia pokonała w hali GCS Eneę AZS Politechnika Poznań 70:65 (13:18, 21:12, 23:13, 13:22) w 8. kolejce Energa Basket Ligi Kobiet. To był prawdziwy rollercoaster. Żółto-niebieskie zaczęły od straty 2:14. Następnie wychodziły z 14-punktową zaliczką na ostatniej kwarcie, by o wynik drżeć do ostatnich sekund. Teraz koszykarki czeka 2-tygodniowa przerwa reprezentacyjna. Na zgrupowania drużyn narodowych uda się w sumie 5 zawodniczek Arki.

VBW ARKA: Thomas 16 (8 zb., 6 as.), Kastanek 7 (1x3), Higgins 6 (8 zb.), Fontaine 6, Żytkowska 2 oraz Borkowska 12, Górecki 9 (2x3, 6 as.), Jurkevicius 7 (1x3, 9 zb.), Podgórna 5 (1x3), NiemojewskA

Enea: Sutton 23, Dodson 15 (11 zb.), Skobel 6 (9 zb.), Piehcowiak 4, Popović 2 (6 as.) oraz Marciniak 6, Rymarenko 6 (1x3), Rogozińska 3 (1x3), Żukowska

VBW Arka Gdynia dopiero co, bo w środę, grała w EuroCup z Basketem Bydgoszcz (84:61), ale takiego początku starcia z Eneą AZS Politechnika Poznań nie spodziewał się chyba nikt. Żółto-niebieskie zdobyły tylko 2 punkty w niespełna 6 minut, dzięki czemu rywalki mogły zacząć od prowadzenia 14:2!

VBW Arka Gdynia - Basket 25 Bydgoszcz. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerce

Wtedy o czas poprosiła Jelena Skerović i ten zimny prysznic zaczął przynosić efekty, bo jeszcze przed końcem pierwszej kwarty gdynianki zmniejszyły stratę od 5 "oczek" (13:18). Natomiast w drugiej odzyskały pełną kontrolę nad grą, bo w 18. minucie wyrównały, a chwilę później już wygrywały 34:30.

Po przerwie Arka wrzuciła jeszcze wyższy bieg. Co prawda jeszcze na początku poznanianki próbowały nawiązać walkę, ale w 26. minucie traciły już 12 punktów po "trójce" Halley Górecki, a w końcówce celne rzuty Tatiany JurkeviciusKamili Podgórnej pozwiliły gdyniankom wyjść z 14-punktową przewagą na ostatnią partię.

Jednak w niej koszykarki postarały się o dramaturgię. Przyjezdne pokazały, że nie złożą broni i na niecałe 4 minuty przed końcem doskoczyły na 4 "oczka". Później zrobiło się jeszcze goręcej bo na 23 sekundy przed ostatnią syreną było 66:64, ale bezbłędne rzuty osobiste uratowały zespół Jeleny Skerović.

Zagłębie Sosnowiec - VBW Arka Gdynia 59:57. Przeczytaj relację

Był to ostatni mecz przed przerwą reprezentacyjną. Biało-czerwone zagrają w Gnieźnie ze Słowenią i Albanią, odpowiednio 24 i 27 listopada, w kwalifikacjach do EuroBasketu. W kadrze Polski znalazły się 4 koszykarki Arki: Kamila Borkowska, Marissa Kastanek, Julia NiemojewskaMagdalena Szymkiewicz.

Z kolei do reprezentacji Ukrainy powołana została Tatiana Jurkevicius. Nasze wschodnie sąsiadki w tych samych dniach zmierzą się z: Litwą i Francją.

Skład reprezentacji Polski koszykarek:
Banaszak Liliana (BC Polkowice), Borkowska Kamila (VBW Arka Gdynia), Drop Julia (Ślęza Wrocław), Gajda Weronika (BC Polkowice), Gertchen Klaudia (BC Polkowice), Jakubiuk Anna (Ślęza Wrocław), Kastanek Marissa (VBW Arka Gdynia), Makurat Anna (Dinamo Sassari - Włochy), Niemojewska Julia (VBW Arka Gdynia), Parzeńska Aleksandra (Joventut Badalona (Hiszpania), Piestrzyńska Julia (BC Polkowice), Rembiszewska Amalia (Kangoeroes Basket Mechelen - Belgia), Skobel Agnieszka (Enea AZS Politechnika Poznań), Szymkiewicz Magdalena (VBW Arka Gdynia), Telenga Weronika (BC Polkowice)

11 MKS Pruszków 8 0 8 453:684 8
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-10 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-11-20

Wyniki 8 kolejki

• ARKA GDYNIA - Enea AZS Politechnika Poznań 70:65 (13:18, 21:12, 23:13, 13:22)
  • Polonia Warszawa - KS Basket 25 Sp. z o.o. Bydgoszcz 79:72 (22:18, 21:15, 17:17, 19:22)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń 73:71 (24:23, 14:24, 21:10, 14:14)
  • BC Polkowice - MB Zagłębie Sosnowiec 76:58 (15:15, 24:13, 24:16, 13:14)
  • Polski Cukier AZS UMCS Lublin - MKS Pruszków 81:59 (21:19, 22:11, 23:17, 15:12)
  • Pauza: Ślęza Wrocław