Lotos Trefl przegrał czwarty mecz z rzędu

8 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Trefl Gdańsk

Grzegorz Bociek (pierwszy z lewej) i Dick Kooy (pierwszy z prawej) zdobyli w meczu z Lotosem Treflem 37 punktów. Jakub Jarosz popisał się 16 udanymi akcjami, ale popełnił także 9 błędów i raz został zablokowany. Grzegorz Bociek (pierwszy z lewej) i Dick Kooy (pierwszy z prawej) zdobyli w meczu z Lotosem Treflem 37 punktów. Jakub Jarosz popisał się 16 udanymi akcjami, ale popełnił także 9 błędów i raz został zablokowany.

Siatkarze Lotosu Trefla już w inauguracyjnej partii mogli sprawić niespodziankę w Kędzierzynie-Koźlu. Niestety, gdańszczanie tego dnia nie potrafili grać w końcówkach. W pierwszej części meczu nie wykorzystali dwóch piłek setowych, a w drugiej stanęli przy prowadzeniu 18:16, oddając rywalom 7 punktów z rzędu. Ostatecznie ZAKSA wygrała z gdańską drużyną 3:0 (30:28, 25:20, 25:23). To czwarta przegrana z rzędu żółto-czarnych w PlusLidze.

ZAKSA: Zagumny zdobył 2 punkty, Ruciak 9, Możdżonek 7, Bociek 19, Kooy 17, Polański 5, Gacek (libero) oraz Witczak, Pilarz, Ferens

LOTOS TREFL: Łomacz, Żaliński 12, Zajder 6, Jarosz 16, Wierzbowski 12, Gawryszewski 7, Rusek oraz Ratajczak, Mikołajczak, Milczarek

Płonne okazały się nadzieje, że ZAKSA zagra bez Grzegorza Boćka. W piątek informowano, że Sąd Odwoławczy przy PZPS nakazał wprowadzić w życie karę zawieszenia na cztery mecze reprezentacyjnego atakującego oraz kar finansowych dla zawodnika i klubu, co było pokłosiem ciągnącego się od kilku miesięcy spory z AZS Częstochowa, który to klub siatkarz opuścił.

Jednak w sobotę nie tylko Bociek zagrał, ale także zdobył tytuł MVP spotkania. Wywalczył 19 punktów - 17 atak (63 procent skuteczności), 1 as serwisowy, 1 blok.

Tym samym ZAKSA po raz drugi w ciągu tygodnia zaszkodziła Lotosowi Treflowi. Przed tygodniem zespół Sebastiana Świderskiego oddał komplet punktów Effectorowi w Kielcach, z którą to drużyną gdańszczanie walczą o awans do play-off, a w sobotę na własnym parkiecie nie oddał żółto-czarnym nawet seta.

Dla losów spotkania kluczowy wpływ miała pierwsza partia. Podopieczni Radosława Panasa oddali ją, mimo że od początku nadawali w niej ton grze.

Mecz dwoma asami serwisowymi rozpoczął Wojciech Żaliński. Na 6:3 również punktową zagrywką poprawił wynik Krzysztof Wierzbowski.

Gospodarzy do walki poderwał wspomniany Bociek. ZAKSA wyrównała na 11:11, a w tym momencie atakujący miał na koncie już 6 punktowych zagrań.

Jednak gdańszczanie przerwali kryzys, nie pozwolili wyjść przeciwnikowi na prowadzenie, a po drugiej przerwie technicznej zaczęli odbudowywać swoją przewagę. Po dwóch blokach Jakuba Jarosza na Michale Ruciaku Lotos Trefl odskoczył na 18:15.

Potem było jeszcze 22:20, ale i zaczęły się na dobre kłopoty gdańszczan. W ataku przebili się Bociek i Dick Kooy, a ich akcje zostały przedzielone autowym zbiciem Jarosza. Tym samym ZAKSA objęła pierwsze prowadzenie w tym secie 23:22.

Także do miejscowych należała pierwsza piłka setowa, którą wywalczył Kooy. Set został przedłużony po zepsutej zagrywce Boćka.

W grze na przewagi Lotos Trefl miał dwukrotnie szanse, aby przechylić szalę wygranej na swoją korzyść. Jarosz zablokował Kooya na 25:24, a następnie w ataku przebił się na 26:25.

ZAKSA pozostała w grze, gdyż przy piłkach setowych dla gości, skutecznie zbijał Kooy, a na zagrywce pomylił się Żaliński.

Prowadzenie dla miejscowych na 27:26 odzyskał Bociek. Wyrównał Wierzbowski. Potem jeszcze Jaroszowi udało się doprowadzić do 28:28, co było odpowiedzią na punktową akcję Kooya.

Niestety, dwa ostatnie punkty gdańszczanie oddali po własnych błędach. W obu przypadkach mylił się Jarosz, który najpierw zepsuł zagrywkę, a potem i atak.

W drugim secie gdańszczanom do wyniku 4:3 udawało się utrzymywać korzystny rezultat. Na przerwę techniczną zeszli jednak przy niekorzystnym rezultacie 6:8, gdyż połowę punktów do tego czasu sprezentowali rywalom, po dwa razy myląc się na zagrywce (Maciej Zajder, Wierzbowski) i w ataku (Jarosz, Żaliński).

Ponownie Lotosowi Treflowi udało się przełamać rywali przed końcem drugiej przerwy technicznej po dobrych zagraniach środkowych. Atak Zajdera oraz blok Bartosza Gawryszewskiego na Pawle Zagumnym dały wynik 16:15 na korzyść gdańszczan.

Kolejna masa błędów żółto-czarnych zaczęła się od ich prowadzenia przy 18:16. Zapoczątkował ją zepsuty serwis Jarosza. ZAKSA zdobyła 7 punktów z rzędu, gdyż dwukrotnie blokowała Wierzbowskiego, tego zawodnika "upolowała też zagrywką", a Jarosz wyrzucił w aut kolejny atak. Kiepską grę przyjezdnych w końcówce tego seta dopełnił zepsuty serwis Artura Ratajczaka przy drugim setballu dla rywali.

W trzecim secie Lotos Trefl dobrze zagrał do pierwszej przerwy technicznej. Gdańszczanie prowadzili 8:5, po dwa punkty do tego rezultatu dołożyli Jarosz i Żaliński, a nie wiodło się Boćkowi, który popełnił trzy błędy.

Jeszcze przy 10:9 po zbiciu Gawryszewskiego był korzystny wynik dla gdańszczan. Jak się okazało później po raz ostatni w tym meczu. ZAKSA zdobyła cztery punkty z rzędu po atakach Ruciaka i Kooya oraz błędach przy zbiciach Jarosza i Zajdera.

Ten ostatni za nieudane zagranie zrehabilitował się kilka minut później. Środkowy postawił udany blok przed Boćkiem, dzięki czemu Lotos Tref zbliżył się na 20:21. Szkoda, że wówczas zagrywkę zepsuł Żaliński.

Już do końca spotkania ZAKSA utrzymywała 1-2 punkty przewagi. Piłkę meczową na 24:22 w ataku zdobył Bociek. 23. punkt na konto Lotosu Trefla zapisany został po zepsutej zagrywce Ruciaka. Jednak w drugim podejściu miejscowi już się nie pomylili. Spotkanie zakończyło zbicie Marcina Możdżonka.

Wyniki 18 kolejki

• ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - LOTOS TREFL GDAŃSK 3:0 (30:28, 25:20, 25:23)
  • Transfer Bydgoszcz - AZS Politechnika Warszawska 2:3 (25:22, 22:25, 25:22, 19:25, 14:16)
  • Cerrad Czarni Radom - Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (19:25, 23:25, 23:25)
  • Jastrzębski Węgiel - Effector Kielce 3:0 (25:21, 25:18, 25:16)
  • BBTS Bielsko-Biała - PGE Skra Bełchatów 0:3 (16:25, 18:25, 21:25)
  • Asseco Resovia - AZS Częstochowa 3:0 (27:25, 25:16, 25:23)