stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wielki Przejazd Rowerowy 2014 (169 opinii)

  • niedziela, 8 czerwca 2014
  • Trójmiasto
  • wstęp wolny

18 WIELKI PRZEJAZD ROWEROWY (oraz rolkowy i longboardowy) to największa demonstracja rowerowego stylu życia w Polsce. 8 czerwca, 8 miast Aglomeracji Gdańskiej, 80 km głównych ulic, dwa ogromne peletony - tysiące rowerzystów.

Razem jedziemy dla Rowerowej Metropolii - lepszego miejsca do życia - miasta lepszej jakości. Tegoroczny WPR to wielka manifestacja poparcia dla projektów rozbudowy infrastruktury rowerowej Aglomeracji Gdańskiej w latach 2014 - 2020. Łączne nakłady na inwestycje rowerowe na Pomorzu mogą przekroczyć 500 mln zł. Jak dużo środków uda się pozyskać, zależy również od głosu społeczności naszych miast. Pokażmy i przekonajmy wszystkich wątpiących, że
RUCH ROWEROWY NA POMORZU TO POTĘGA!!!


Policja i wszystkie inne służby ustaliły, że na czas przejazdu blokowany jest dojazd na parking (RONDO) A to oznacza, że dojazd do hali na Energa Basket nie będzie możliwy w godz. 14-15. Parkowanie na Pomorskiej, albo przy Łokietka (przy Hipodromie), dojazd przez Wyścigi - ZAMKNIĘTA BĘDZIE DROGA ZIELONA OD GRUNWALDZKIEJ. Turniej kosza zaczyna się o godz. 12.00


Szczegółowe informacje o 18 WPR

Profil 18 WPR na Facebooku: www.fb.com/wielkiprzejazdrowerowy

Wydarzenie 18 WPR na Facebooku:
www.facebook.com/events/1499521556934308/

Wielka zbiórka funduszy na organizację 18 WPR:
polakpotrafi.pl/projekt/wielki-przejazd-rowerowy

Wesprzyj nas i Ty! - czekają na ciebie rowerowe podarki!

To już tradycja - gdy nadchodzi czerwiec - na ulicach robi się pomarańczowo!!! To znak, że do Metropolii Gdańskiej po raz kolejny zawita wielkie, rowerowe szaleństwo czyli:

18 METROPOLITALNY WIELKI PRZEJAZD ROWEROWY (oraz rolkowy i longboardowy)

A skoro szaleństwo przyjeżdża na "osiemnastkę" - noo, to trzeba się spodziewać NAPRAWDĘ DOBREJ IMPREZY!!! ;)

Na naszą demonstrację - i do wspólnej zabawy - zapraszamy wszystkich: rowerzystów, rolkarzy, deskarzy, osoby na wózkach inwalidzkich - w myśl idei "koła - kółka - jedna spółka!".

Nasz przejazd jest częścią ogólnopolskich obchodów "Święta Cyklicznego" - najważniejszego dnia polskiej kultury rowerowej, obchodzonego 8 czerwca w dziesiątkach miast naszego kraju.

WPR - największa w Polsce demonstracja rowerowego stylu życia - w tym roku obejmie aż 8 miast aglomeracji. W przejeździe udział wezmą rowerzyści z Tczewa (debiut na WPR!!!), Pruszcza Gdańskiego i Gdańska, z drugiej zaś strony - z Wejherowa, Redy, Rumi, Gdyni i Sopotu. Tradycyjnie - pojedziemy dwoma wielotysięcznymi peletonami. Peleton gdański (południowy), zasilony rowerzystami z Tczewa i Pruszcza, wyjedzie ze Śródmieścia w kierunku granicy Gdańska i Sopotu. Z kolei peleton północny z samego rana wyruszy z Wejherowa, aby - zabierając po drodze rowerzystów Redy, Rumi, Gdyni i Sopotu - dotrzeć do miejsca wielkiego spotkania rowerzystów Pomorza.

Niezwykle widowiskowy, równoległy przejazd obu peletonów odbędzie się na Drodze Zielonej na odcinku od al.
Grunwaldzkiej do Placu Dwóch Miast przy Ergo Arenie (teren za parkingiem Ergo Areny). W tym roku chcemy przygotować dla was znacznie więcej atrakcji, lepsze zaplecze techniczne - sceny, systemy nagłośnienia, gastronomię, a przede wszystkim - moc wydarzeń towarzyszących samemu przejazdowi.

Uwaga - udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym jest całkowicie darmowy! Wszyscy uczestnicy chcący dobrowolnie wesprzeć organizację WPR będą mieli okazję wpłaty swojej cegiełki na poczet tzw. szprychówki - kolorowej, pamiątkowej, numerowanej karty.

Tegoroczna edycja zapowiada się niczym powtórne przyjście św. Mikołaja - dzięki hojności naszych sponsorów nie zabraknie niezwykle atrakcyjnych nagród - m.in. rowerów. Będą one nagrodami w konkursach - m.in. naszej rewii rowerowych przebrań - z roku na rok balansującej coraz bliżej granicy szaleństwa. Zachęcamy do łamania wszelkich barier stylistycznych i zaprezentowania własnego, unikalnego przebrania, które zwali z nóg całe jury ;)

Będziemy także losować nagrody wśród posiadaczy szprychówek. Każda z nich zaopatrzona będzie w unikalny numer uczestnika.

MIEJSCA I GODZINY ZBIÓREK W POSZCZEGÓLNYCH MIASTACH:

PELETON PÓŁNOCNY

Wejherowo - Plac Jakuba Wejhera - zbiórka godz. 9:30, wyjazd godz. 10:00
Reda - plac przy ul. Cechowej/Gdańskiej - zbiórka godz. 10:30, wyjazd godz. 10:55
Rumia - ul. Starowiejska przy Dworcu PKP - zbiórka godz. 11:00, wyjazd godz. 11:35
Gdynia - Skwer Kościuszki - zbiórka godz. 12:30, wyjazd godz. 13:00
Sopot - Plac Konstytucji 3 Maja - zbiórka godz. 13:30, wyjazd godz. 13:45

PELETON POŁUDNIOWY

Tczew - ul. Dworcowa (przy czarno - białej lokomotywie) - zbiórka godz. 9:30, wyjazd godz. 9:50
Pruszcz Gdański - parking Parku Kulturowego Faktoria, zbiórka godz. 11:30, wyjazd godz. 11:50
Gdańsk - ul. Rajska (przy Madisonie) - zbiórka godz. 12:00, wyjazd 12:50

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE:

WEJHEROWO

Rowerzyści z Wejherowa i okolic oraz inne osoby zamierzające wziąć udział w Peletonie Północnym Wielkiego Przejazdu Rowerowego spotykają się o godzinie 9:30 na wejherowskim rynku czyli Placu Jakuba Wejhera. Oczekiwanie na wyjazd, który nastąpi o godzinie 10:00, wypełni nam debata, w której wezmą udział zainteresowani tematyką rowerową przedstawiciele władzy ustawodawczej i wykonawczej z terenu naszego powiatu. Przedstawione zostaną informacje o planach dotyczących rozwoju ruchu rowerowego na terenie miasta i okolic. W trakcie debaty rozprowadzane będą szprychówki uprawniające do udziału w losowaniu nagród w trakcie finału XVIII WPR. O godzinie 10:00 północna część Wielkiego Przejazdu Rowerowego wyruszy w kierunku Sopotu i Gdańska, zatrzymując się po drodze na kilkuminutowe odpoczynki w Redzie, Rumi i Gdyni.

Planowana trasa liczy około 37 kilometrów i będzie prowadzić po zamkniętych dla ruchu w czasie przejazdu głównych drogach aglomeracji. Przejazd odbędzie się spokojnym, miarowym tempem, a po drodze, w Redzie, Rumi i na Skwerze Kościuszki w Gdyni będzie można przez chwilę odpocząć. Jeśli mimo tego istnieje obawa utraty sił należy pamiętać, że przejazd odbywa się w bezpośrednim sąsiedztwie linii Szybkiej Kolei Miejskiej, z której można w każdej chwili skorzystać przewożąc swój rower za darmo.

Perspektywa udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu na Drodze Zielonej na pograniczu Gdańska i Sopotu z pewnością doda sił każdemu z nas. Wspólnie, z głównym peletonem jadącym od strony Gdańska, w którym w tym roku dla podkreślenia metropolitalnego charakteru imprezy znajdować się będą także rowerzyści z Pruszcza Gdańskiego i Tczewa, pokonamy ostatni odcinek trasy by potem w radosnej atmosferze wziąć udział w finale XVIII Wielkiego Przejazdu Rowerowego. W trakcie finału osoby, którym nie uda się to wcześniej, będą mogły otrzymać ponumerowane pamiątkowe szprychówki uprawniające do udziału w losowaniu nagród. Serdecznie zapraszamy i bez obaw - wspólnie damy radę!

REDA

Rowerzyści z Redy spotykają się o godzinie 10:30 na placu przy ul. Cechowej w rejonie skrzyżowania z ul. Gdańską. W trakcie debaty będzie można podyskutować z planującym wziąć udział w imprezie Burmistrzem Miasta Redy oraz poznać plany dalszych działań umożliwiających bezpieczne poruszanie się po mieście. Rowerzyści przedstawią swoje postulaty dotyczące rozbudowy sieci połączeń oraz stworzenia parkingów i miejsc postojowych dla rowerów, w szczególności w sąsiedztwie stacji SKM. W trakcie debaty rozprowadzane będą szprychówki uprawniające do udziału w losowaniu nagród w trakcie finału XVIII WPR. Około godz. 10:40 do zebranych dołączą rowerzyści jadący z Wejherowa i po wspólnej debacie około 10:55 nastąpi wyjazd w kierunku Rumi.

Planowana trasa liczy około 30 kilometrów i będzie prowadzić po zamkniętych dla ruchu w czasie przejazdu głównych drogach aglomeracji. Przejazd odbędzie się spokojnym, miarowym tempem, a po drodze, Rumi i na Skwerze Kościuszki w Gdyni będzie można przez chwilę odpocząć. Jeśli mimo tego istnieje obawa utraty sił należy pamiętać, że przejazd odbywa się w bezpośrednim sąsiedztwie linii Szybkiej Kolei Miejskiej, z której można w każdej chwili skorzystać przewożąc swój rower za darmo.

Perspektywa udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu na Drodze Zielonej na pograniczu Gdańska i Sopotu z pewnością doda sił każdemu z nas. Wspólnie, z głównym peletonem jadącym od strony Gdańska, w którym w tym roku dla podkreślenia metropolitalnego charakteru imprezy znajdować się będą także rowerzyści z Pruszcza Gdańskiego i Tczewa, pokonamy ostatni odcinek trasy by potem w radosnej atmosferze wziąć udział w finale XVIII Wielkiego Przejazdu Rowerowego. W trakcie finału osoby, którym nie uda się to wcześniej, będą mogły nabyć ponumerowane pamiątkowe szprychówki uprawniające do udziału w losowaniu nagród. Serdecznie zapraszamy i bez obaw - wspólnie damy radę!

RUMIA

Rowerzyści z Rumi i okolic spotykają się o godzinie 11:00 na ulicy Starowiejskiej w okolicy dworca PKP. W trakcie debaty z zainteresowanymi tematyką rowerową przedstawicielami władzy poruszone zostaną kwestie dotyczące istniejącej infrastruktury rowerowej oraz bezpieczeństwa ruchu rowerowego w mieście. W trakcie debaty rozprowadzane będą szprychówki uprawniające do udziału w losowaniu nagród w trakcie finału XVIII WPR. Około godziny 11:20 do debaty włączą się uczestnicy, którzy przyjadą z Redy i Wejherowa a około godziny 11:35 wszyscy razem wyruszą w kierunku Gdyni, Sopotu i Gdańska.

Planowana trasa liczy około 25 kilometrów i będzie prowadzić po zamkniętych dla ruchu w czasie przejazdu głównych drogach aglomeracji. Przejazd odbędzie się spokojnym, miarowym tempem, a po drodze na Skwerze Kościuszki w Gdyni będzie można przez chwilę odpocząć. Jeśli mimo tego istnieje obawa utraty sił należy pamiętać, że przejazd odbywa się w bezpośrednim sąsiedztwie linii Szybkiej Kolei Miejskiej, z której można w każdej chwili skorzystać przewożąc swój rower za darmo.

Perspektywa udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu na Drodze Zielonej na pograniczu Gdańska i Sopotu z pewnością doda sił każdemu z nas. Wspólnie, z głównym peletonem jadącym od strony Gdańska, w którym w tym roku dla podkreślenia metropolitalnego charakteru imprezy znajdować się będą także rowerzyści z Pruszcza Gdańskiego i Tczewa, pokonamy ostatni odcinek trasy by potem w radosnej atmosferze wziąć udział w finale XVIII Wielkiego Przejazdu Rowerowego. W trakcie finału osoby, którym nie uda się to wcześniej, będą mogły nabyć ponumerowane pamiątkowe szprychówki uprawniające do udziału w losowaniu nagród. Serdecznie zapraszamy i bez obaw - wspólnie damy radę!

GDYNIA

Gdynianki i gdynianie zjeżdżają się w samo południe na Skwerze Kościuszki, tradycyjnie już przy Płycie Marynarza Polskiego. Rowerowa Gdynia porozmawia z zaproszonymi gośćmi o najważniejszych rowerowych wydarzeniach w Gdyni, ostatnich inwestycjach i planach na przyszłość. Na miejscu będzie można zaopatrzyć się w pamiątkową szprychówkę z unikalnym numerem, która weźmie udział w losowaniu głównej nagrody podczas finału Przejazdu. Około godz. 12:30 dołączą do nas rowerzyści z Wejherowa, Redy i Rumi. Po krótkiej przerwie, punktualnie o godz. 13:00 wyruszymy w kierunku Gdańska, aby po godzinie spotkać się z peletonem jadącym z południa.

Ostatni odcinek - Drogą Zieloną na granicy Gdańska i Sopotu - przejedziemy wspólnie, tworząc tym samym największy w Polsce, wielotysięczny Wielki Przejazd Rowerowy. Przez cały czas jechać będziemy w asyście policji głównymi ulicami: 10 Lutego, Władysława IV i al. Zwycięstwa do Sopotu. To jedyny taki dzień w roku, kiedy główne arterie naszej aglomeracji ucichną dając każdemu możliwość zasmakowania przyjemności z jazdy rowerem :) Zapraszamy zarówno doświadczonych jak i "niedzielnych" rowerzystów. Mile widziane są rodziny z dziećmi. Będziemy jechać spokojnym, bulwarowym tempem (ok. 10-15km/h) głównymi arteriami Gdyni w asyście służb medycznych i przeszkolonych wolontariuszy. Gwarantujemy świetną zabawę zarówno podczas przejazdu jak i w czasie finałowego pikniku.

SOPOT

Zbiórka rowerzystów z Sopotu zaplanowana jest na godz. 13:30 na placu Konstytucji 3 Maja (przed kościołem św. Jerzego, na Monciaku). Trasa może i najkrótsza ze wszystkich miast, gdyż jedziemy tylko do placu przy Ergo Arenie, niemniej jednak przyjemność przejazdu rowerem po al. Niepodległości jest ogromna, tak więc serdecznie zapraszamy wszystkich sopocian i turystów! Około godz. 13:45 wyruszymy ul. Podjazd, by na al. Niepodległości połączyć się z peletonem północnym, który nadjedzie od strony Gdyni i razem przejedziemy w stronę granicy Gdańska.

TCZEW

W tym roku - po raz pierwszy w historii Wielkiego Przejazdu Rowerowego, do peletonu południowego dołączą rowerzyści i rowerzystki z Tczewa i okolic. Zbiórka odbędzie się o godzinie 9"30 na ul. Dworcowej przy
biało-czarnej lokomotywie: fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1.0-9/10155264_10151986911861787_4424845621961584466_n.jpg

W trakcie oczekiwania na wyjazd rozprowadzane będą szprychówki uprawniające do udziału w losowaniu nagród w trakcie finału 18 WPR. O godzinie 9:50 południowa część Wielkiego Przejazdu Rowerowego wyruszy w kierunku Pruszcza Gdańskiego. Tam po krótkim odpoczynku wszyscy razem wyruszymy wielkim peletonem południowym WPR w kierunku Gdańska i dalej granicy z Sopotem na wielki finał 18 WPR.

Planowana trasa liczy ok. 44 kilometry i będzie prowadzić po zamkniętych dla ruchu w czasie przejazdu głównych drogach aglomeracji (dla Tczewa w większości po drodze krajowej nr 91 czyli tak zwanej "jedynce"). Przejazd odbędzie się spokojnym (12-15 km/h), miarowym tempem, a po drodze, w Pruszczu Gdańskim i Gdańsku będzie można przez chwilę odpocząć. Jeśli mimo tego istnieje obawa utraty sił należy pamiętać, że przejazd odbywa się w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej, z której w każdej chwili można skorzystać.

Perspektywa udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu na Drodze Zielonej na pograniczu Gdańska i Sopotu z pewnością doda sił każdemu z nas. Wspólnie, z północnym peletonem jadącym od strony Wejherowa, pokonamy ostatni odcinek trasy by potem w radosnej atmosferze wziąć udział w finale 18 Wielkiego Przejazdu Rowerowego. W trakcie finału osoby, którym nie uda się to wcześniej, będą mogły otrzymać ponumerowane, pamiątkowe szprychówki uprawniające do udziału w losowaniu nagród. Serdecznie zapraszamy i bez obaw - wspólnie damy radę!

PRUSZCZ GDAŃSKI

Po raz drugi już dołączamy się do Wielkiego Przejazdu Rowerowego. Pokażemy, jak wielu nas jest, i dlaczego warto zadbać o nasze prawa! Zbiórka w Pruszczu Gdańskim planowana jest o godzinie 11:30 na parkingu przy Faktorii. Tam też będziemy oczekiwać przyjazdu peletonu południowego który w tym roku wyruszy z Tczewa. O godz. 11:50 już całą grupą pojedziemy w kierunku Gdańska i udamy się na ulicę Rajską, a potem wspólnie z rowerzystami z Gdańska w licznej grupie i radosnej atmosferze na spotkanie peletonu Północnego. Tempo będzie rekreacyjne, a przejazd odbędzie się z zabezpieczeniem służb porządkowych. Zapraszamy zatem każdego, kto lubi jazdę na rowerze!

GDAŃSK

Rowerzyści z Gdańska zaczną zbierać się od godziny 12:00 na ul. Rajskiej, na odcinku pomiędzy ul. Heweliusza a ul. Gnilną (przy Madisonie). Ok. godziny 12:10 planujemy spotkanie z przedstawicielami władz Gdańska - w formie otwartej dyskusji - na temat problemów komunikacji rowerowej w naszym mieście. Ok. 12:40 dojadą do nas rowerzyści z Tczewa i Pruszcza Gdańskiego. Po krótkim odpoczynku - razem ruszymy wielkim, południowym peletonem 18 WPR, który ok. godz. 12:50 wyruszy z ulicy Rajskiej i skieruje się przez Podwale Staromiejskie, Targ Drzewny, ulice: Wały Jagiellońskie, Podwale Grodzkie, Błędnik na aleję Zwycięstwa i aleję Grunwaldzką. Nasz peleton, około godziny 14, u wjazdu na Drogę Zieloną spotka się z peletonem północnym 18 WPR, gromadzącym rowerzystów z Wejherowa, Redy, Rumi, Gdyni i Sopotu. Razem skierujemy się, dwiema równoległymi, dwupasmowymi nitkami Drogi Zielonej w kierunku Placu Dwóch Miast przy Ergo Arenie (teren za parkingiem Ergo Areny), gdzie nastąpi Wielki Finał 18 WPR.

WIELKI FINAŁ - SOPOT/GDAŃSK


Podczas stacjonarnej części imprezy na Placu Dwóch Miast odbędzie się publiczna prezentacja i promocja wniosków władz samorządowych Aglomeracji Gdańskiej o środki unijne na rozwój komunikacji rowerowej na Obszarze Metropolitalnym Trójmiasta w latach 2014 - 2020. Gra toczy się o ponad 500 milionów złotych na kluczowe inwestycje rowerowe! I o tym będziemy rozmawiać z osobami, które znacie z pierwszych stron gazet ;) Wręczone zostaną także doroczne nagrody Federacji Organizacji Rowerowych Pomorza - Złota i Srebrna Szprycha - za działania na rzecz ruchu rowerowego w Metropolii Gdańskiej, oraz anty-nagroda Zardzewiała Szprycha.

W części rozrywkowej Finału 18 WPR odbędą się konkursy (na najlepsze przebranie rowerowe), występy i prezentacje. Wśród właścicieli pamiątkowych kart 18 WPR (tzw. szprychówek) rozlosowane zostaną liczne i atrakcyjne nagrody (m.in. kilka rowerów). Atrakcję samą w sobie będzie oczywiście stanowić wielki, rowerowy piknik u podnóża Ergo Areny, na granicy Gdańska i Sopotu. Szczegółowy i znacznie bardziej rozbudowany program "La Grande Finale" przedstawimy wkrótce. W tym roku, ze względu na fakt, iż WPR obchodzi swoją osiemnastkę - spodziewajcie się wyjątkowych atrakcji i niespodzianek! Ze względu na obfity program, zadbamy, aby licznie zgromadzona, rowerowa publiczność miała możliwość uzupełnienia brakujących kalorii i płynów w znacznie bardziej rozbudowanej strefie gastronomicznej ;) Zapraszamy - będzie się działo!!!

Więcej informacji na www.wpr2014.pl

ORGANIZATORZY:

Gdańska Kampania Rowerowa
Rowerowy Pruszcz
Sopocka Inicjatywa Rozwojowa
Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia
Tczewska Inicjatywa Rowerowa
Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów
Federacja Organizacji Rowerowych Pomorza

SPONSORZY:

Centrum Rowerowe Buga Sport ul. Kartuska 195a Gdańsk
ProSport Wejherowo
Kartcenter Gokarty Sopot
Gmina Wejherowo
Miasto Gdynia
PZU
Drukarnia - Agencja Reklamowa B3Project

PARTNERZY:

Avocado Vegan Catering
Kipi Samba

PARTNERZY OGÓLNOPOLSCY:

Miasta dla Rowerów
Polska na Rowery
Fundacja Ekologiczna Arka

PATRONAT MEDIALNY W SIECI:

trojmiasto.pl

Wielki Przejazd Rowerowy 2014Przeczytaj także

Opinie (169) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

05.06 g.20.30
Górnik Zabrze
07.06 g.15.00
Śląsk Wrocław
09.06 g.18.00
Cracovia
10.06 g.20.30
Legia Warszawa
19.04 g.18.00
Polpharma Starogard Gdański
19.04 g.18.00
MKS Dąbrowa Górnicza
15.04
Stelmet Enea BC Zielona Góra
11.04 g.18.00
HydroTruck Radom
11.04 g.18.00
Anwil Włocławek