Wróciły na podium

18 maja 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Polskie florecistki wreszcie wróciły na podium Pucharu Świata. Drużyna złożona wyłącznie z zawodniczek Sietom AZS AWFiS Gdańsk wywalczyła trzecie miejsce na zawodach Grand Prix w Seulu. Indywidualnie najlepsza z biało-czerwonych - Sylwia Gruchała zajęła dziewiątą pozycję, co pozwoliło akademiczce w klasyfikacji generalnej awansować na piątą lokatę.

Na przełomie lutego i marca był zawód w Gdańsku. W reprezentacyjnym debiucie drużynowo Longina Szmita jego podopieczne zajęły zaledwie dziewiąte miejsce. Niewiele lepiej było miesiąc później w Marsylii, gdyż skończyło się siódmą lokatą. Dopiero w niedzielę polskim florecistkom udało się przypomnieć, że wciąż należą do światowej czołówki. Na podium w tej randze imprezie nie były od blisko roku!

Fechtmistrz Szmit postawił w Seulu na Gruchałę, Małgorzatę Wojtkowiak, Katarzynę Kryczało i Karolinę Chlewińską. W stawce trzynastu drużyn biało-czerwone pokonały Wegierki 45:39, w półfinale uległy Włoszkom 21:45, a w spotkaniu o trzecie miejsce zwyciężyły Chinki 40:28. Triumfowały Włoszki po finałowym sukcesie nad Rosjankami 43:29.

Dzień wcześniej odbył się turniej indywidualny. Gruchała zajęła 9. miejsce po przegranej w 1/8 finału z późniejszą finalistką Arianną Errigo 12:15. Włoszka, triumfatorka z Gdańska w pojedynku o pierwsze miejsce uległa Hyun Hee Nam (Korea Południowa) 3:15. Na najniższym stopniu podium stanęły Anja Schache (Niemcy) i Margherita Granbassi, a piąta była słynna Valentina Vezzali (obie Włochy).

Miejsca pozostałych gdańszczanek: 27. Kryczało, 33. Wojtkowiak, 50. Chlewińska, 63. Magdalena Knop.

W klasyfikacji generalnej najlepsze z Polek zanotowały kolejny awans. Gruchała jest piąta, a Wojtkowiak szesnasta. Przypomnijmy, że najlepsza "16" z rankingu zwolniona jest z eliminacji w mistrzostwach świata.