Złoto Purowskiej i srebro Osmańskiego

9 lutego 2005 (artykuł sprzed 19 lat)
Agnieszka Purowska została mistrzynią Polski juniorek, we florecie, ale bardziej po zawodach cieszył się Paweł Osmański, choć w Warszawie zadowolił się tylko srebrnym medalem. Wszystko dlatego, że gdańszczanin zapewnił sobie miejsce w reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w tej kategorii wiekowej. Szanse jego koleżanki klubowej na wyjazd na Sycylię są niewielkie.

Po raz pierwszy w historii krajowy championat do lat 17 odbył się we wszystkich rodzajach broni jednocześnie. Gdańskie Sietom AZS AWFiS i Atena tradycyjnie reprezentowane był tylko we florecie. Walczyło 68 zawodniczek i 47 zawodników. Nasi obecni byli na podium wyłącznie po zawodach indywidualnych. Walka szła w nich nie tylko o medale, ale także ostatnie punkty do krajowego rankingu. Miejsce na szczycie listy obronił Osmański, choć podopieczny Łukasza Szymańskiego przegrał w finale z Rafałem Żelazko (Budowlani Toruń) 11:14.

- Na mistrzostwa świata w każdej specjalności jadą najlepsi zawodnicy z rankingu. Wskazanie dwóch kolejnych leży w kompetencji trenera kadry. W przypadku florecistek decyzje podejmie gdański szkoleniowiec Robert Mrozowski. Jednak wszystko wskazuje na to, że pod uwagę weźmie cały sezon, nie tylko wyniki mistrzostw Polski. Jeśli tak się stanie, to Purowska nie znajdzie się w reprezentacji. W krajowym rankingu jest obecnie czwarta - mówi Ryszard Sobczak, prezes Sietomu AZS AWFiS, który 26 lutego w Katowicach jako członek zarządu PZSzer. zatwierdzać będzie ostateczny skład biało-czerwonych na marcowy turniej ma Sycylii.

Purowska w ćwierćfinale pokonała inną gdańszczankę, Dagmarę Tobołę 15:4. Zawodniczka Ateny musiała poprzestać na ósmej pozycji. W półfinale podopieczna Grzegorza Supła była lepsza od Marty Łyczbińskiej (Budowlani) 15:10, a w finale pokonała Natalię Rajczak (D'Artagnan Warszawa) 15:10.

Nominację do kadry zdobyła najlepsza w rankingu Martyna Synoradzka (Warta Poznań), która w Warszawie była piąta.
Nie udały się gdańszczanom turnieje drużynowe. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta Sietomu, znaleźli się tuż obok podium. Purowska, Justyna Anuszewska, Karolina Dziengo i Karolina Dąbrowska przegrały w półfinale z Budowlani I 34:40. W spotkaniu o trzecie miejsce uległy D'Artagnanowi 37:44. Szóstą pozycję zajął Sietom II (Małgorzata Michlewska, Karolina Siess, Karolina Szalczewska, Aleksandra Rosinke), a dziesiątą - Atena (Toboła, Barbara Jędrzejewska, Julia Prokopska, Iwona Olbromska).

Osmański, Piotr Naruszewicz, Filip Płocharski i Michał Kryczało spotkania o medale przegrali z AZS AWF Warszawa I 41:45 i Budowlanymi I 31:45. Dziesiąty był Sietom II (Patryk Kozłowski, Mateusz Klaman, Jakub Dysarz, Marek Jerozolimski), a jedenasta - Atena (Piotr Tuszkiewicz, Michał Janda, Piotr Janda, Szymon Nowak).
Głos Wybrzeżajag.

Opinie (9)

• A gdzie są drużyny z gdańska? O ile pamiętam zawsze był jakiś medal w drużynie? To chyba raczej wina trenerów - Supła i Szymańskiego, ze nie potrafią ustawic drużyny!!