Koszykarze Trefla lepsi od Rosy

23 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat)

Gracze Trefla Sopot w Radomiu nie grzeszyli rzutową skutecznością. Wyjątkiem był Paweł Leończyk, który na osiem prób spudłował tylko raz i to rzucając zza łuku. Gracze Trefla Sopot w Radomiu nie grzeszyli rzutową skutecznością. Wyjątkiem był Paweł Leończyk, który na osiem prób spudłował tylko raz i to rzucając zza łuku.

Trefl Sopot pokonał na wyjeździe Rosę Radom 73:66 (18:23, 12:17, 28:16, 15:10). Podopieczni Dariusa Maskoliunasa rozegrali dwie zupełnie różne połowy, ale na szczęście ich skuteczna gra w drugiej części meczu wzięła górą nad słabą grą z pierwszych dwóch kwart. Do wygranej poprowadził sopocian Paweł Leończyk, który zdobył 14 pkt trafiając wszystkie siedem prób za 2 punkty i zanotował 9 zbiórek.

ROSA: Dłoniak 17 (1x3), Majewski 15 (1x3), Adams 10 (10 zb.), Lucious 4, Witka 3 (1x3) - Jeszke 10, Zalewski 4, Łączyński 2 (6 as.), Sobuta 2, Kardaś 0

TREFL: Leończyk 14 (9 zb.), Jeter 10, Waczyński 9 (5 zb.), Gadri-Nicholson 8, Brembly 0 - Roszyk 3, Stefański 3, Majstorović 8, Vasiliauskas 4, Michalak 6, Buterlevicius 8

Zgodnie z oczekiwaniami sopocianie rozpoczęli mecz w nietypowym ustawieniu, bo dopiero po raz czwarty w tym sezonie w pierwszej piątce w ligowym meczu wyszedł David Brembly. Po jednym występie rozpoczętym na ławce rezerwowych od pierwszych minut zagrał za to Adam Waczyński. Z wyjściowego składu na ostatni mecz ze Stelmetem zostali tylko Yemi Gadri-NicholsonLance Jeter.

Spotkanie w Radomiu rozpoczęło się od serii 5:2 dla gospodarzy, w barwach których błyszczał Łukasz Majewski, zdobywca 10 punktów w pierwszej kwarcie. Rosa odskoczyła Treflowi na 16:10 po punktach Korie Luciousa, ale "trójka" Simasa Buterleviciusa pomogła sopocianom zbliżyć się do rywali przed końcem kwarty. Po faulu Litwina jeden rzut wolny wykorzystał Jakub Zalewski, a chwilę później wynik partii ustalił Damian Jeszke, który wykorzystał kontrę po dwóch niecelnych rzutach Buterleviciusa.

Druga kwarta to fatalna gra Trefla, który w pierwszych 5 minutach ani razu nie odnalazł drogi do kosza Rosy. Pudłowali Jeter, Michalak i Waczyński, a gospodarze wypracowali serię 9:0. Przerwał ją dopiero rezerwowy Krzysztof Roszyk celnym rzutem zza łuku. Błyskawicznie tym samym odpowiedział Jakub Dłoniak i żółto-czarni przegrywali 21:35.

Chwilę później Trefl zanotował serię 7:0, którą celną "trójką" tuż przed przerwą zatrzymał Robert Witka i drugą połowę sopocianie rozpoczynali ze stratą 10 pkt. Podopiecznym Dariusa Maskoliunasa udało się ją odrobić z nawiązka w trzeciej partii. W niej nareszcie punktować zaczął Waczyński, który w ciągu 60 sekund dwukrotnie trafił zza linii 6,75.

Żółto-czarni rozwinęli jednak skrzydła dopiero przy stanie 52:42 dla gospodarzy, gdy dwa rzuty wolne wykorzystał Sarunas Vasiliauskas, a celny rzut po zbiórce zanotował Jeter. Sopocianie punktowali praktycznie całą przebywającą na parkiecie piątką - do kosza trafiali Gadri-Nicholson, Leończyk i Michalak. Po rzutach tego ostatniego Trefl wyszedł na prowadzenie 58:54.

Znakomita trzecia kwarta rozochociła sopocian do gry. Już po trzech minutach ostatniej odsłony goście prowadzili 65:58, gdy zza łuku trafił Milan Majstorović. Rosa zdołała się zbliżyć na 5 punktów po akcji 2+1 Majewskiego, ale sopocianie nie zamierzali wypuścić zwycięstwa z rąk.

Na 30 sekund przed końcem meczu tylko jeden rzut wolny trafił Waczyński i przy stanie 66:73 o czas poprosił trener gospodarzy Wojciech Kamiński. Zza łuku niecelnie rzucił Majewski i Trefl mógł cieszyć się z zasłużonej wygranej w przedostatnim meczu fazy "szóstek".

Obydwie drużyny trafiały do kosza ze skutecznością poniżej 45 proc z gry. Sopocianie byli w tym elemencie nawet gorsi, ale częściej trafiali za 3 punkty, a ponadto mieli dwukrotnie więcej okazji do zdobywania punktów z linii rzutów wolnych.

Trefl, który jest już pewny 3. miejsca w fazie play-off Tauron Basket Ligi, sezon zasadniczy zakończy w niedzielę w Ergo Arenie meczem z Anwilem Włocławek.

• o miejsca 7-12:
  • Stabill Jezioro Tarnobrzeg - ASSECO Gdynia 75:84 (18:24, 17:20, 21:18, 19:22)