Asseco zagra o play-off w ostatniej kolejce

23 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat)

A.J. Walton oddał dwa z trzech ostatnich rzutów w meczu Śląsk - Asseco. Niestety dla gdynian, oba chybił. A.J. Walton oddał dwa z trzech ostatnich rzutów w meczu Śląsk - Asseco. Niestety dla gdynian, oba chybił.

Koszykarze Asseco nie wykorzystali szansy na awans do play-off już w przedostatniej kolejce. Pomimo trzech rzutowych akcji w ostatnich 30 sekundach meczu, gdynianie nie dali rady trafić do kosza i ulegli na wyjeździe Śląskowi Wrocław 73:75 (20:21, 11:21, 19:17, 23:16). Przy jednoczesnym zwycięstwie AZS Koszalin, te trzy zespoły mają przed ostatnią kolejką tyle samo punktów, a miejsc premiowanych awansem tylko dwa. Decydujący mecz podopieczny Davida Dedka rozegrają w piątek o godzinie 19:00 na własnym parkiecie ze Stabillem Jeziorem Tarnobrzeg.

Śląsk: Miller 19 (9 zb.), Johnson 15 (3x3), Kikowski 14 (2x3), Skibniewski 9 (1x3, 6 prz.), Gabiński 8 (2x3) oraz Ochońko 4, Sulima 2, Hyży 2, Mroczek-Truskowski 2

ASSECO: Szczotka 12 (1x3, zb.), Walton 11 (8 zb.), Seweryn 11 (3x3), Dmitriew 7 (1x3, 6 zb.), Szymański 6 oraz Galdikas 13 (8 zb.), Żołnierewicz 5, Matczak 3, Frasunkiewicz 3 (1x3), Kowalczyk 2

Asseco jechało do Wrocławia, aby wykonać ostatni krok do trzeciego etapu rozgrywek, w którym klub po przenosinach do Gdyni, występuje bez przerwy od sezonu 2009/2010. Wystarczyło pokonać Śląsk, a przed ostatnią kolejką Asseco wyeliminowałoby jednego z dwóch rywali w walce o play-off. Tym samym zapewniłoby sobie 7. miejsce.

Wielkie chęci na zwycięstwo było widać w zespole Asseco na początku meczu. Aktywny w ataku, do czego przyzwyczaił nas w ostatnich spotkaniach, była środkowy Roman Szymański. Po trójce dołożyli Fiodor Dmitriew oraz Piotr Szczotka i w 3. min. goście prowadzili 10:3.

Śląsk ocknął się oczywiście za sprawą Roberta Skibniewskiego. Rozgrywający, który był bohaterem poprzedniego meczu obu drużyn w Gdyni i tym razem powoli, ale skutecznie, zaczął sprowadzać na ziemię A.J. Waltona, który również z wielką werwą wszedł mecz. W kolejnych minutach pierwszej połowy, podobnie jak jego koledzy, stopniowo przygasał.

Początkowo gdynian było stać na wymianę kosz za kosz, ale później niemal zupełnie przestał funkcjonować ich atak. Trener David Dedek starał się go napędzać okrzykami, ale kontry nie przynosiły rezultatów. W pierwszej połowie gdynianie zdobyli z nich tylko 2 pkt, przy 11 rywali. Słabo wyglądał również atak pozycyjny. Gdy jeden z koszykarzy Asseco miał piłkę, reszta stała i przyglądała się, co z nią zrobi. A Śląsk spokojnie ustawiał obronę, która często zmuszała przyjezdnych do oddawania rzutów pod presją kończącego się czasu przeznaczonego na akcję, czyli 24 sekund.

Trener Dedek nie mógł również liczyć na rezerwowych. Żaden z wprowadzonych w pierwszej połowie z ławki koszykarzy nie potrafił odmienić gry. Mało tego, zdobyli oni w tym czasie tylko 4 pkt.

Wrocławianie wyszli na prowadzenie jeszcze w pierwszej kwarcie, po trafieniu Radosława Hyżego (21:20). W drugiej, gdy Asseco przeżywało najgorsze momenty w spotkaniu, zaczął ją niebezpiecznie powiększać. Trójki Dominique'a Johnsona oraz Michała Gabińskiego sprawiły, że w 19. min, na tablicy wyników było 42:29 dla Śląska.

Przez kolejne 3 min. gry punkty zdobywało już tylko Asseco. 6 pkt zdobył w tym czasie Szczotka, a jego zespół przegrywał już tylko 37:42. Niestety 5 pkt starty okazało się magiczną granicą, której przyjezdni nie mogli przez długi czas zmniejszyć. Natomiast Śląsk, a to odskakiwał gdynianom, to znowu dawał się doganiać. Po części było to spowodowane nieobecnością na boisku Skibniewskiego, który z trzema faulami został schowany na ławce.

Kiedy jakiś pozytyw wniósł wreszcie do gry drużyny Dedka rezerwowy, ponownie zaczęło robić się ciekawie. Był nim najmłodszy w zespole, Przemysław Żołnierewicz. Po akcji, w której trafił z faulem i dołożył osobistego, Asseco przegrywało w 28. min. 48:52. I tym razem gospodarzom udało się jednak odskoczyć i przed ostatnią kwartą prowadzić 59:50.

Zółnierewicz, Dmitriew i Filip Matczak sprawili, że na początku czwartej kwarty gdynianie znowu zmniejszyli stratę (63:57). Sytuację na chwilę uspokoił powracający na boisko Skibniewski, który trafił za trzy z faulem. Osobisty okazał się jednak niecelny, a rozgrywający w 34. min. miał już 4 faule. Ponownie usiadł więc na ławce, aby pomóc drużynie w końcówce. A był on w niej potrzebny.

Trójka w kontrze Przemysława Frasunkiewicza oraz trafienie spod kosza grającego świetnie po zmianie stron Ovidijusa Galdikasa i w 37. min. gdynianie mieli rywala na wyciągnięcie ręki (69:67). Z taką samą stratą, po dwóch wolnych Waltona, Asseco rozpoczęło ostatnią minutę meczu (75:73). Na 30 sekund przed końcem Amerykanin mógł nawet doprowadzić do remisu, ale został zablokowany pod koszem. Piłka była jednak nadal w posiadaniu przyjezdnych. Trener Dedek poprosił o czas, a po nim, na 13 sekund przed ostatnią syreną pod kosz wszedł Łukasz Seweryn. Chybił, ale zebrał. Piłka ponownie trafiła do Waltona, ten chwile pokozłował na obwodzie, również wszedł w pole trzech sekund, ale tym razem nie zadziałało powiedzenie do trzech razy sztuka. Amerykanin nie trafił, a chwilę po jego rzucie zabrzmiała syrena kończąca mecz.

• o miejsca 7-12:
  • Stabill Jezioro Tarnobrzeg - ASSECO Gdynia 75:84 (18:24, 17:20, 21:18, 19:22)
  • Śląsk Wrocław - AZS Koszalin
  • Polpharma Starogard Gdański - Kotwica Kołobrzeg

Opinie (15)

• (1)

wielka szkoda:(

• 2 9

• Niemiłosiernie pudłowali na końcu spotkania. Gdyby nie to, pewnie byłaby choćby dogrywka.

• 0 6

• ojjjjjjjj

• 4 4

• Już dawno pisałem ,że Dedek nie ma jaj

w ważnych meczach nie potrafi zmobilizować zespół.Gra która jest bardzo przewidywalna to nie jest sposób na zespołowy Śląsk. Trzymanie na parkiecie z uporem maniaka Frasunkiewicza i Matczaka to prosta droga do porażki.Podejrzewam ,że Paredes by lepiej zagrał niż Matczak i Frasunkiewicz. Tyle ,że "mądry "Dedek pojechał z 10 zawodnikami mając 13 zawodników. I ten Walton ,który już tyle razy zawiódł w ostatnich sekundach meczu. Jak można mając taką wiedze o jego gorącej głowie, pozwolić na takie końcówki. Przykro mi to pisać, ale z taką grą i takim trenerem polegną w Tarnobrzegu.

• 6 4

• tylko piter zasługuje na pochwały i coraz bardziej podoba mi się galdikas, reszta poniżej swoich możliwości. brak skupienia od początku, głupie przestoje nie będą zlikwidowane zrywem przed ostatnim gwizdkiem - to się rzadko udaje.
    największe jaja i najrówniejszą formę z tej trójki ma azs, mam nadzieję że śląsk będzie miał ten punkt mniej od nas

• 4 5

• proszę dajcie wszyskso chłopaki (2)

jestem ostatnim danzigerem z a asecco gdynia....i wierze w was, AJ,Piter, ŁukaszFiodor,Frasun,Młodziaki ja wierze w was więc nie dajcie d*py z lejkersami.
    Proszę!

• 4 7

• nikt z Gdańska nie nie napisałby o sobie danziger słaba prowokacja śłedziku. Nie macie fanów musicie się z tym pogodzić (1)

• 4 7

• musisz się z tym pogodzić że mamy - na meczach w hali jest nas więcej niż na treflu

• 1 3

• (1)

Szkoda, bedzie 8 miejsce i trzy mecze ze stelmetem do konca sezonu, dla Asseco niestety...

• 6 1

• niekoniecznie!

• 0 3

• Play off (1)

Trzeba wygrać niestety jeszcze w Tarnobrzegu,a to nie będzie łatwe,więc póki co o meczach ze Stelmetem można co najwyżej pomarzyć.Za dużo tych "frajerskich" porażek,niestety.Gdzie te czasy kiedy drużyna Asseco rozdawała karty..