Arka Gdynia - Anwil Włocławek 85:89. Do kolejnej niespodzianki zabrakło niewiele

dak.
2 marca 2024, godz. 17:20
Opinie (15)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia postraszyła Anwil Włocławek. Na zdjęciu: Andrzej Pluta i Ziga Dimec. Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia postraszyła Anwil Włocławek. Na zdjęciu: Andrzej Pluta i Ziga Dimec.

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia przegrała u siebie z Anwilem Włocławek 85:89 (25:26, 17:17, 23:27, 20:19) w 22. kolejce Orlen Basket Ligi. Żółto-niebiescy byli bliscy sprawienia kolejnej w ostatnich tygodniach niespodzianki i choć spotkanie toczyło się do końcowych sekund, to finalnie lider tabeli okazał się lepszy.

Trefl Sopot - Arged BM Stal Ostrów. 86:76. Skuteczni rezerwowi dali 2. miejsce Trefl Sopot - Arged BM Stal Ostrów. 86:76. Skuteczni rezerwowi dali 2. miejsce

KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA: Pluta 24 (4x3), Alford 22 (4x3), Kamiński 7 (1x3), Bogucki 6, Leday 4 oraz Kenić 15 (3x3), Hrycaniuk 7, Gordon, Wilczek, Marchewka, Szumert

ANWIL: Garbacz 28 (7x3), Sanders 27 (3x3, 6 as.), Kostrzewski 8, Young 7 (8 zb.), Bell 4 oraz Dimec 8, Joessar 5 (1x3, 10 zb.), Łączyński 2 (7 as.), Wadowski, Bojanowski

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia nie miała sprzyjającego terminarza w ostatnich tygodniach, a mimo to potrafiła sprawić niespodzianki pokonując: Legię Warszawa i Arged BM Stal Ostrów. Po przerwie reprezentacyjnej blisko było też z z Anwilem Włocławek, ale lider Orlen Basket Ligi finalnie wygrał 89:85. Wyrównane spotkanie w Polsat Plus Arenie obejrzało 2603 kibiców.

Lepiej zaczęli gospodarze, ale szybko też musieli musieli gonić wynik, bo włocławianie zdołali odskoczyć głównie po akcjach Jakuba Garbacza, który pokazywał, że dobrze czuję się w tej hali. Barwy gdyńskiego klubu reprezentował bowiem w latach 2017-19. Tempo mogło się podobać, a i emocji nie brakowało, bo żółto-niebiescy zdążyli wyrwać prowadzenie jeszcze w pierwszej kwarcie, ale rzut Mateusza Kostrzewskiego w końcowych sekundach sprawił, że to jego zespół prowadził 26:25.

Adrian Bogucki przed meczem z Anwilem Włocławek: Nie mamy nic do stracenia Adrian Bogucki przed meczem z Anwilem Włocławek: Nie mamy nic do stracenia

W drugiej partii podopieczni Wojciecha Bychawskiego potrzebowali 2 minut na oddanie celnego rzutu i znów musieli gonić rywali. Wyrównać się co prawda nie udało, ale co ważne utrzymywali kontakt, dzięki czemu na przerwę schodzili tylko z 1 punktem straty.

Po przerwie mocniej ruszył Anwil. Miał już dwucyfrową przewagę, ale gdynianie nie odpuścili i nie dopuścili, aby rywal mógł odjechać jeszcze znaczniej, jak to niejednokrotnie bywało już w drugich połowach w ich przypadku w tym sezonie. Odrobili część strat przed końcem kwarty po fantastycznym rzucie Andrzeja Pluty Jr. z połowy, wciąż zachowując szanse na zwycięstwo.

Trefl Sopot. Geoffrey Groselle może znów pokrzyżować plany Arged BM Stal Ostrów Trefl Sopot. Geoffrey Groselle może znów pokrzyżować plany Arged BM Stal Ostrów

Decydująca partia było bardzo wyrównana i emocjonująca. Arka miała swoją szansę, bo zdołała odskoczyć na 6 punktów, ale przez 2 kolejne minuty nie trafiała i to wykorzystali rywale. Skrzydła podciął Victor Sanders, który w końcówce rzucił 2 "trójki". Nadzieje dał jeszcze Bryce Alford, ale przewaga została po stronie lidera OBL.

Spotkanie było właściwie pojedynkiem dwóch duetów, bowiem Pluta i Alford zdobyli odpowiednio 24 i 22 punkty, a w Anwilu Garbacz i Sanders rzucili: 28 i 27 punktów. To goście mieli lepszą skuteczność z gry (53 - 46 proc.). W oczy rzucała się również przegrana walka pod tablicami, gdyż włocławianie zebrali aż o 16 piłek więcej.

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 22 4 18 1779:1942 26
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.
Tabela wprowadzona: 2024-03-03

Wyniki 22 kolejki

• TREFL SOPOT - Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski 88:76 (18:26, 30:22, 16:14, 24:14)
  • KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA - Anwil Włocławek 85:89 (25:26, 17:17, 23:27, 20:19)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Icon Sea Czarni Słupsk 77:84 (23:26, 19:20, 20:11, 15:27)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Śląsk Wrocław 76:80 (17:20, 15:13, 19:22, 25:25)
  • Tauron GTK Gliwice - Dziki Warszawa 87:94 (27:27, 14:33, 22:18, 24:16)
  • PGE Spójnia Stargard - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 77:56 (25:12, 24:16, 11:11, 17:17)
  • Polski Cukier Start Lublin - King Szczecin 93:98 (15:23, 24:22, 26:25, 28:28)
  • Arriva Polski Cukier Toruń - Legia Warszawa 70:83 (15:22, 22:15, 17:18, 16:28)