Arka Gdynia - Twarde Pierniki Toruń 83:79. Przemysław Żołnierewicz odchodzi

12 listopada 2023, godz. 19:25
Opinie (34)
aktualizacja: godz. 21:39 (12 listopada 2023)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Przemysław Żołnierewicz przenosi się do Kinga Szczecin, z którym gdynianie rywalizowali w 5. kolejce. Przemysław Żołnierewicz przenosi się do Kinga Szczecin, z którym gdynianie rywalizowali w 5. kolejce.

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia pokonała Twarde Pierniki Toruń 83:79 (13:14, 19:19, 27:23, 24:23) w meczu 8. kolejki Orlen Basket Ligi. Po niezłym thrillerze żółto-niebiescy odnieśli drugie zwycięstwo, na które czekali od 21 września. Najlepszym koszykarzem był Andrzej Pluta, który do 22 punktów dołożył 8 asyst, a double-double zaliczył Adrian Bogucki. Ten mecz był ostatnim dla Przemysława Żołnierewicza, który przenosi się do Kinga Szczecin.

ARKA: Pluta 22 pkt (3x3, 8 as.), Kamiński 16 (2x3, 7 zb.), Bogucki 16 (13 zb.), Żołnierewicz 8 (8 zb., 7 as.), Szumert 2 oraz Gordon 13 (2x3), Hrycaniuk 4, Wilczek 2, Marchewka 0

Toruń: Filipović 23 (3x3), Kunc 13 (1x3, 7 zb.), Smith 11 (3x3), Tomaszewski 3 (1x3), Vucić 2 oraz Cel 17 (3x3), Diggs 10 (2x3), Diduszko 0

Aktualizacja, godz. 21:39

Mecz z Twardymi Piernikami Toruń był ostatnim w barwach Arki dla Przemysława Żołnierewicza. Jak poinformował Karol Wasiek z portalu SportoweFakty, koszykarz w poniedziałek ma zostać zaprezentowany jako nowy zawodnik Kinga Szczecin.

Potwierdzamy, ze pozyskanie koszykarza przez mistrza Polski było sondowane od kilku dni. Z naszych informacji wynika, że w Gdyni liczono, że reprezentanta Polski uda się zatrzymać co najmniej do derbów z Treflem Sopot, które odbędą się 23 listopada.

- Sport to jest biznes i wszystko jest możliwe. Jak coś się wydarzy, to wszyscy zostaną poinformowani - mówił "Żołnierz" na pomeczowej konferencji prasowej, gdy został zapytany, czy w niedzielę rozgrał ostatnie minuty w Arce.
Przypomnijmy, że Żołnierewicz z Arką podpisał "otwarty" kontrakt, który umożliwiał mu odejście w każdej chwili. Koszykarz bardzo liczył na zagraniczny transfer. W tym celu zmienił nawet menedżera, ale ostatecznie przeniesie się do mistrza Polski.

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia po pięciu porażkach z rzędu podejmowała Twarde Pierniki Toruń z nadziejami na drugą wygraną w tym sezonie. To się udało i to po niesamowitym dreszczowcu. Podopieczni Wojciecha Bychawskiego zwyciężyli 83:79, a losy meczu ważyły się do ostatniej akcji.

Po siedmiu minutach 9:3 prowadzili jednak torunianie, wykorzystując błędy Arki. Gospodarze jednak w minutę potrafili doprowadzić do wyrównania, a nawet objąć prowadzenie. Ostatecznie pierwszą kwartę 14:13 wygrali goście po "trójce" Gorana Filipovicia.

Sprawdź, jakie nastroje były w Arce przed meczem z Toruniem Sprawdź, jakie nastroje były w Arce przed meczem z Toruniem

Miejscowi zaczęli grać skuteczniej w drugiej odsłonie, ale i na to sposób znalazły Twarde Pierniki, które postawiły przede wszystkim na rzuty "zza łuku". Goście po 20. minutach oddali 16 takich rzutów przy 10 Arki. W większości statystyk oba zespoły były na zbliżonym poziomie, co też pokazywał wynik pierwszej połowy (38:39).

Żółto-niebiescy znakomicie rozpoczęli jednak drugą połowę (seria 13:4) i odskoczyli na 8 punktów, co było ich najwyższym prowadzeniem. Goście szybko się otrząsnęli i stratę zmniejszali przede wszystkim "trójkami". Miejscowi wykorzystywali jednak fakt, że Twarde Pierniki często faulowały i z linii rzutów wolnych utrzymywali przewagę. Dobrze wykonywali je m.in. Andrzej Pluta czy Grzegorz Kamiński.

Na ostatnią kwartę Arka wychodziła mając 3 "oczka" więcej (59:56). Końcowe 10 minut zapowiadało się zatem niezwykle emocjonująco - i rzeczywiście tak było. Oba zespoły poszły na wymianę ciosów i raz po raz celnie rzucały.

"Trójki" Pluty i Kamińskiego sprawiły, że miejscowi mieli 7 punktów zaliczki i wydawało się, że łatwo podążą po wygraną, ale w ostatniej minucie goście zniwelowali stratę do 2 punktów (81:79). Ostatnie słowo należało jednak do Adriana Boguckiego, który po ofensywnej zbiórce zapewnił Arce drugą wygraną w tym sezonie.

16 Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 7 2 5 545:619 9
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.
Tabela wprowadzona: 2023-11-12

Wyniki 8 kolejki

• TREFL SOPOT - Legia Warszawa 77:69 (18:12, 24:20, 18:19, 17:18)
  • KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA - Arriva Twarde Pierniki Toruń 83:79 (13:14, 19:19, 27:23, 24:23)
  • Muszynianka Domelo Sokół Łańcut - Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski 85:80 (21:17, 23:26, 19:16, 22:21)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - PGE Spójnia Stargard 98:106 (26:27, 25:31, 18:25, 29:23)
  • Tauron GTK Gliwice - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 100:79 (22:24, 27:18, 27:19, 24:18)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - King Szczecin 79:90 (16:25, 15:23, 27:18, 21:24)
  • Śląsk Wrocław - Dziki Warszawa 78:72 (11:18, 17:11, 33:15, 17:28)
  • Anwil Włocławek - Polski Cukier Start Lublin 100:71 (21:13, 30:19, 23:23, 26:16)