Sensacja koszykarzy. Asseco Gdynia pokonało mistrza Polski. Wygrana w Zielonej Górze po niemal 4 latach

Marcin Dajos
25 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

W drugiej połowie Przemysław Żołnierewicz rozbijał obronę Stelmetu wejściami pod kosz. W drugiej połowie Przemysław Żołnierewicz rozbijał obronę Stelmetu wejściami pod kosz.

Asseco Gdynia pokonało sensacyjnie na wyjeździe Stelmet Zielona Góra 93:86 (23:25, 20:19, 30:20, 20:22). Przyjezdni wywieźli komplet punktów głównie dzięki świetnej dyspozycji w trzeciej kwarcie, w której zdobyli aż 30 punktów. Pod kosz rywali z łatwością dostawali się, najpierw Marcel Ponitka, a później Przemysław Żołnierewicz. To pierwsza wygrana Asseco w Zielonej Górze od blisko czterech lat.

Stelmet: Hrycaniuk 10, Savović 10 (6 zb.), Koszarek 7 (1x3, 7 as.), Gecevicius 4 (1x3), Zamojski 2 (5 zb.) oraz Dragicević 18, Florence 17 (1x3), Mokros 10 (1x3, 6 zb.), Murić 5 (1x3), Kelati 3 (1x3, 5 as.)

ASSECO: Garbacz 18 (4x3), Żołnierewicz 15 (1x3, 8 zb.), Szubarga 13 (2x3, 9 as.), Wyka 7 (1x3), Put 2 oraz Witliński 14 (2x3, 14 zb.), Ponitka 11 (5 as.), Szczotka 10, Jankowski 3 (1x3)

Asseco Gdynia miało szybko zapomnieć o derbach z Treflem Sopot. Niestety na początku niedzielnego starcia nie wyglądało na to, aby tak się stało. Przynajmniej w ataku. Gdynianie oddawali wiele rzutów za trzy punkty, które były ratunkiem przed upływającym czasem akcji, a nie wypracowane po zagrywkach.

Pierwszy raz żółto-niebieskim udało się trafić na początku 3. min. A że Stelmet także nie grzeszył skutecznością, to Przemysław Żołnierewicz doprowadził do remisu 3:3. Za chwilę za trzy punkty trafił także Dariusz Wyka dając przyjezdnym prowadzenie 6:5. Środkowy Asseco upodobał sobie cyfrę 3 ponieważ szybko miał też tyle fauli i musiał usiąść na ławce rezerwowych, aby trener Przemysław Frasunkiewicz mógł później z niego korzystać.

Za to mistrzowie Polski szybko zaliczyli serię 8:0 i było 13:6 dla nich. Szkoleniowiec Asseco poprosił o przerwę na żądanie, a po niej obronę rywali zaczął świetnie rozbijać Marcel Ponitka. Po trzech meczach z rzędu w pierwszej piątce ponownie zaczął spotkanie na ławce rezerwowych. Dał jednak świetną zmianę i pozwolił gdynianom odzyskać prowadzenie (15:18). Równo z syreną kończącą pierwszą część spotkania za trzy trafił jednak Thomas Kelati i zrobiło się 25:23 dla gospodarzy.

W drugiej kwarcie Asseco ponownie trzymało się blisko Stelmetu dzięki trójkom Szubargi oraz Jakuba Garbacza (32:31). Kiedy jednak gdynianie zaczęli przeżywać kolejny kryzys w ataku, na półtorej minuty przed zakończeniem pierwszej połowy mistrzowie Polski odskoczyli na 44:35. Za ratowanie drużyny wziął się oczywiście Ponitka, który po 20 min. gry miał na koncie 10 pkt. Jego celne rzuty wolne, trójki Szubargi oraz równo z końcową syreną Mikołaja Witlińskiego i było już tylko 44:43.

Po zmianie stron trener Andrej Urlep postanowił wprowadzić do gry oszczędzanego wcześniej lidera Stelmetu Vladimira Dragicevicia. To nie przeszkodziło Asseco przejąć inicjatywy, gdy trzy wolne po faulu za linią 6,75 m wykorzystał Garbacz (44:46). Po chwili punkty dołożył Wyka więc było 48:44 dla Asseco. Goście mieli jednak problemy z Dragiceviciem, który nie pozwalał im zbudować wyższej przewagi. Kiedy w 25. min. niesportowym faulem próbował zatrzymać go Ponitka, to podkoszowy i tak trafił (57:54). Był to 10. pkt Dragicevicia. Nie trafił on jednak wolnego, Stelmet źle rozegrał kolejną akcję więc Garbacz mógł doprowadzić trójką do remisu (57:57). W następnych dwóch atakach gdynian spod kosza trafiali Witliński i Szubarga czym zmusili Urlepa do wzięcia czasu (57:61). Ale Asseco nie oddało prowadzenia do końca kwarty. Mało tego, po trafieniu Żołnierewicza tuż przed jej zakończeniem wygrywało 73:64.

Jeszce lepiej było po celnym wolnym tego samego koszykarza w 31. min (64:74), a następnie także po trafieniu Witlińskiego (65:76). w Stelmecie znalazł się jednak lider, który pociągnął drużynę. Jak w transie w ataku zaczął grać James Florence i po jego kolejnym trafieniu w 35. min. zrobiło się tylko 79:76 dla Asseco. Ale Piotr Szczotka, Żołnierewicz z linii rzutów wolnych i Garbacz rzutem za trzy sprawili, że minutę później przyjezdni ponownie byli bezpieczni (76:85). I tak już do końca meczu gdynianom udawało się opierać ataki mistrza Polski i choć ten robił co mógł w ostatniej minucie spotkania - która przez wideoweryfikacje dokonywane przez sędziów i czasy dla obu trenerów trwała wieczność - to Asseco wywiozło sensacyjne zwycięstwo z Zielonej Góry.

17 Czarni Słupsk 32 5 27 1463:1907 24 0.156
Ze względu na różną liczbę meczów rozegranych przez poszczególne drużyny, kolejność w tabeli w trakcie rozgrywek ustalana na podstawie współczynnika zwycięstw do odbytych spotkań.
W rundzie zasadniczej każdy gra z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje osiem najlepszych drużyn. 26 stycznia 2018 roku Czarni Słupsk wycofali się z rozgrywek ze względu na problemy finansowe. Mecze rozegrane przez tę drużynę zostały zaliczone do tabeli, a nieodbyte zweryfikowane jako walkowery i od 19. kolejki dodane do tabeli.
Tabela wprowadzona: 2018-03-28

Wyniki 25 kolejki

• Stelmet BC Zielona Góra - ASSECO GDYNIA 86:93 (25:23, 19:20, 20:30, 22:20)
  • TBV Start Lublin - TREFL SOPOT 84:72 (22:18, 26:17, 15:19, 21:18)
  • AZS Koszalin - PGE Turów Zgorzelec 82:80 (20:11, 26:22, 19:28, 17:19)
  • Czarni Słupsk - MKS Dąbrowa Górnicza 0:20 (walkower)
  • Rosa Radom - Miasto Szkła Krosno 92:80 (25:19, 30:15, 23:30, 14:16)
  • Polpharma Starogard Gdański - Legia Warszawa 101:105 (26:25, 22:36, 18:20, 35:24)
  • Polski Cukier Toruń - GTK Gliwice 117:65 (21:14, 29:17, 30:19, 37:15)
  • King Szczecin - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 77:82 (23:19, 21:24, 17:20, 16:19)
  • TBV Start Lublin - Anwil Włocławek (przełożony na 5.04)
  • Zaległy mecz z 4. kolejki:
  • Rosa Radom - Polpharma Starogard Gdański 83:62 (19:20, 35:8, 10:18, 19:16)
  • Zaległy mecz z 23. kolejki:
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - GTK Gliwice 96:94 (23:27, 34:31, 18:22, 21:14)