Dramatyczne spotkanie w Starogardzie Gdańskim

Krzysztof Klinkosz
27 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Koszykarze Trefla Sopot po dramatycznym, wyjazdowym, boju okazali się minimalnie lepsi od Polpharmy Starogard Gdański 79:78 (26:22, 13:24, 27:15, 13:17). To zwycięstwo daje sopocianom niemal pewność zajęcia miejsca w pierwszej czwórce ligi po sezonie zasadniczym. W ostatniej kolejce Trefl zagra u siebie z Kotwicą, jedną z najsłabszych drużyn w ekstraklasie.

POLPHARMA: Okafor 19, Wiśniewski 12, Angley 12, Kulig 11, Majewski 5 - Mirković 10, Weeden 5, Ochońko 4, Dąbrowski 0.

TREFL: Hawkins 18, Kuzminskas 16, Kitzinger 15, Kinnard 6, Hlebowicki 5 - Malesa 11, Kadziulis 8, Ratajczak 0.

Derby Pomorza trzymały w napięciu do ostatniej sekundy meczu. Pierwsza kwarta zakończyła się niewielkim prowadzeniem sopocian, mimo m.in. świetnej skuteczności w rzutach za 3 punkty Łukasza Wiśniewskiego który trafił trzy trójki i jak zawsze skutecznego Patricka Okafora.

W połowie inauguracyjnej kwarty gospodarze prowadzili 15:10, wówczas 4 punkty z rzędu zdobył Iwo Kitzinger i było już tylko 15:14 dla gospodarzy. Do remisu doprowadził Saulius Kuzminskas wykorzystując rzut wolny. Ostatnie dwie minuty pierwszej odsłony to skuteczniejsza gra Trefla, który zapewniła sopocianom prowadzenie 26:22.

W drugiej części gry gospodarze zdecydowanie poprawili defensywę, ich agresywna obrona dała wiele przechwytów, które później zamieniane były na skuteczne akcje w ataku. Szczególne dobrze z zadań destrukcyjnych wywiązywał się Tony Weeden.

Do przerwy gospodarze prowadzili 46:39 w ich szeregach 14 punktów zdobył Okafor, 9 punktów miał na swoim koncie Wiśniewski, który jednak w drugiej kwarcie nie dołożył nic do swojego dorobku. Dla sopocian 11 "oczek" zdobył Kitzinger, 8 natomiast Kuzminskas.

Drugą połowę rozpoczął celnym rzutem Kitzinger i było 46:41 dla gospodarzy, długo utrzymywała się ich około pięciopunktowa przewaga. Od połowy kwarty goście powoli dochodzili do głosu. W 25 minucie było 53:50 dla Polpharmy, dwie minuty później 57:55.

Wówczas dwa razy z rzędu zza linii 6,25 m. trafił Gintaras Kadziulis i za jego sprawa Trefl odzyskał prowadzenie 61:58. Kolejną "trójkę" dołożył Paweł Malesa i było już 64:59 dla gości, którzy na 10 minut przed zakończeniem meczu prowadzili 66:61.

Gospodarzom wystarczyły jednak niespełna dwie minuty czwartej odsłony aby "wyrównać rachunki" (66:66). Wówczas rozpoczął się "horror" prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Remis był również na początku ostatniej minuty regulaminowego czasu (77:77). Sopocianie wyszli na prowadzenie po trafieniu Malesy (79:77). W najważniejszym momencie starogardzian zawiódł Okafor, Nigeryjczyk, który pogrążył Asseco Prokom w Gdyni w kluczowym momencie meczu trafił tylko jeden rzut wolny (79:78 dla Trefla).

Po ostatniej akcji Trefla na linii rzutów wolnych stanął Kadziulis, pierwszego wolnego nie trafił, przy drugim rzucie z impetem obił tablicę, sędziowie dopatrzyli się jednak, że piłka dotknęła obręczy. Polpharma rozpoczęła więc akcję z boku z połowy boiska. Piłka trafiła do Okafora którego rzut z dystansu został zablokowany przez Michała Hlebowickiego co oznaczało zwycięstwo sopocian.

Tabela wprowadzona: 2010-03-27
Pozostałe wyniki 25 kolejki PLK: PBG Basket Poznań - Polonia Azbud Warszawa 69:66 (14:19, 19:14, 18:14, 18:19), Kotwica Kołobrzeg - Polonia 2011 Warszawa 81:82 (20:14, 18:26, 17:13, 18:20, 8:9) po dogrywce, Energa Czarni Słupsk - Stal Stalowa Wola 74:60 (13:14, 18:25, 25:15, 18:6), PGE Turów Zgorzelec - Znicz Jarosław 112:85 (34:13, 37:17, 18:30, 23:25), mecz Anwil Włocławek - Asseco Prokom Gdynia został przełożony z uwagi na występy gdynian w Elite 8 Euroligi, mecz AZS Koszalin - Sportino Inowrocław zostanie rozegrany we wtorek.

Sobotnie wyniki sprawiły, że znany jest już drugi, obok Sportino, spadkowicz z ekstraklasy. Ligę opuszcza beniaminek - Polonia 2011 Warszawa. Drużyna ze stolicy wprawdzie wygrała mecz ostatniej szansy w Kołobrzegu, ale ma gorszy bezpośredni bilans spotkań z Kotwicą.

Opinie (30) 3 zablokowane

• Gratulacje!!!

• 28 3

• brawo !!!!

GRATULACJE !!!! 4 jest ...już nasza :);l)

• 27 3

• CZEKAMY NA HALE I KIBOLI I POKARZEMU ZLODZIEJA ATMOSFERE!!!!!!!!!! (1)

• 12 14

• To sobie jeszcze poczekacie... zresztą najpierw kup słownik.

• 3 6

• HISTORIA GDYNII-machloje,oszustwa i kłastwa (1)

spojnia gdansk
    trefl sopot
    laczpol rumia
    -te zespołu kupiła sobie gdynia i teraz sz... pajaca rznie i znawce
    -rysio za to kupił arke w pakiecie ze stadionem ,ktory zaorał i zrobił korty

• 28 12

• i kto tu oszukuje, a moze po prostu jest niedouczony?

- tradycji spojni nikt sie nie wypiera, dyzuna ktorej nie chcial gdansk po przenosinach do Gdyni zdobyla 10 MP
      - laczpol rumia :) wolne zarty to ze tymaczasowo graly w rumii nie znaczy ze byla to rumska druzyna prokomowi soot nie pomagal, wiec przeniesli druzyne do Gdyni (w stanach kibice przenosili sie wraz z druzyna, tylko u nas jest tylu malkontenow)