EuroCup: VBW Arka Gdynia - Roche Vendee Basket 86:61. Rennia Davis z double-double

1 listopada 2023, godz. 19:40
Opinie (22)

Rennia Davis była najlepszą koszykarką meczu VBW Arka Gdynia - Roche Vendee Basket. Już po trzech kwartach Amerykanka skompletowała double-double. Rennia Davis była najlepszą koszykarką meczu VBW Arka Gdynia - Roche Vendee Basket. Już po trzech kwartach Amerykanka skompletowała double-double.

VBW Arka Gdynia wygrała u siebie z Roche Vendee Basket 86:61 (16:16, 24:13, 26:10, 20:22) w 4. kolejce EuroCup i została samodzielnym liderem w grupie L. Najlepszą koszykarką meczu była Rennia Davis, który już po trzech kwartach skompletowała double-double. Wśród wielu statystyk, w których miejscowe miały dużą przewagę, zwraca uwagę ta rzutów za trzy punkty. Przyjezdne jedyną udaną próbę zaliczyły w 28. minucie, a próbowały 17 razy. Natomiast miejscowe miały aż 11 "trójek".

VBW ARKA: Davis 24 (3x3, 13 zb.), Kastanek 14 (4x3), Miskiniene 13 (9 zb.), Wrzesiński 9 (1x3, 13 as.), Borkowska 7 (6 zb.) oraz Podgórna 13 (3x3), Puter 2, Szymkiewicz 2, Bazan, Żytkowska 2, Szulc

ROCHE: Wallece 13, Adams 9 (10 zb.), Ousfar 7 (6 zb.), Kone 6, Suarez oraz Gomis 14 (1x3, 5 as.), Zonzon-Huyghe 6, Preneau 4, Savoy 2, Dako

VBW Arka Gdynia mecz na szczycie 4. kolejki grupy L EuroCup rozpoczęła niemal w identycznym składzie jak we Francji, gdzie przegrała na inaugurację rozgrywek 77:84. Jedynie w miejsce wciąż nieobecnej po pobiciu Mikayli Cowling do gry wyszła Kamila Borkowska. I właśnie ona otworzyła rejestr punktowy tego dnia.

Pobita koszykarka VBW Arki Gdynia przerwała milczenie. Jest oświadczenie Pobita koszykarka VBW Arki Gdynia przerwała milczenie. Jest oświadczenie

W 3. minucie Barbora Wrzesiński trafiła na 3, a przewaga gospodyń wzrosła do 6:0. W 5. minucie Emmanuel Body wykorzystał już pierwszą przerwę na żądanie, gdyż jego podopieczne przegrywały 2:8. We francuskiej drużynie w pierwszej "piątce" zostały tylko dwie koszykarki z pierwszego meczu: Joy AdamsAssitan Kone.

I to właśnie ta pierwsza rzuciła na 8:10. Rywalkom wystarczyło zaledwie 67 sekund, aby niemal odrobić straty, a zarazem "zachęcić" do wzięcia czasu miejscowego szkoleniowca Philipa Mestdagha.

Gdy po wznowieniu gry Kamila Podgórka trafiła za trzy, wydawało się, że gdynianki mają nadal kontrolę na grą. Nic z tego. W 8. minucie Adams dała przyjezdnym pierwsze prowadzenie w tym spotkaniu (14:13). Natomiast przy wyniku 16:15 dla Roche Vendee Basket spiker już obwieścił wygraną kwartę przez rywalki.

Zbyt wcześnie. Był jeszcze faul Naomy Zonzon-Huyghe, a Laura Miskiniene wykorzystała jeden z dwóch rzutów wolnych i po 10 minutach gry mieliśmy remis.

Przypomnij sobie jak relacjonowaliśmy meczu VBW Arka Gdynia we Francji Przypomnij sobie jak relacjonowaliśmy meczu VBW Arka Gdynia we Francji

Druga kwartę celnym rzutem rozpoczęła Kone, ale od 20:20 gdynianki zaczęły powiększać przewagę. Sygnał to ataku dała Marissa Kastanek rzutem zza łuku. Co ciekawe do przerwy francuska drużyna nie potrafiła odpowiedź żadną trójką! Próbowała rzucać z dystansu pięciokrotnie.

Natomiast obie drużyny dobrze czuły się w rzutach spod kosza i z półdystansu. Skuteczność gospodyń do przerwy wyniosła blisko 59, a przyjezdnych niemal 55 procent. O wyraźnym prowadzeniu VBW Arki po 20 minutach (40:29) zaważyła również przewaga na tablicach (21:14) oraz bardziej zespołowa gra, co pokazywał bilans asyst (14:4). Indywidualnymi liderkami były: Rennia Davis - 12 i Podgórna - 10 punktów.

Trener Mestdagh w pierwszej połowie grał krótką rotacją, korzystając tylko z siedmiu koszykarek. Jego francuski odpowiednik sprawdził jedną zawodniczkę więcej, a łącznie do Gdyni przywiózł ich tylko dziesięć.

Trzecia kwarta rozpoczęła się od dwóch trójek Davis na 46:29. W 25. minucie, gdy po rzucie Borkowskiej zrobiło się 50:31, trener Body próbował jeszcze zmobilizować podopieczne do walki podczas przerwy na żądanie.

Przeczytaj wywiad z Julią Bazan, w którym koszykarce VBW Arki Gdynia pytania zadawali czytelnicy Trojmiasto.pl Przeczytaj wywiad z Julią Bazan, w którym koszykarce VBW Arki Gdynia pytania zadawali czytelnicy Trojmiasto.pl

Nic nie wskórał. Gdy przewaga VBW Arki urosła do 59:33, dopiero wówczas obejrzeliśmy jedyny celny rzut przyjezdnych za trzy. W 11. próbie zespołu gdyński kosz odczarowała Vaciana Gomis, a miało to miejsce w 28. minucie meczu. Potem sześć kolejnych tego typu rzutów kończyło się znów pudłami.

Po trzeciej kwarcie gdynianki prowadziły już 66:39, a Davis skompletowała double-double (20 punktów, 10 zbiórek). W ostatniej odsłonie pojedynku miejscowy szkoleniowiec sprawdził szerokość składu, a i tak przewaga jego drużyny nie była zagrożona. Na uwaga zwraca aż 13 asyst Wrzesiński.

Dzięki zwycięstwu w meczu na szczycie grupy L VBW Arka Gdynia została samodzielnym liderem tabeli. Tej eksponowanej pozycji bronić będzie w dwóch ostatnich kolejkach: 23 listopada o godzinie 19:30 w szwajcarskim Fribourgu oraz 29 listopada o godz. 18 w Gdynia Arena, goszcząc turecki Emlak Konut.

Do fazy play-off awansują dwie najlepsze drużyny z grupy. Natomiast teraz koszykarki czeka przerwa na reprezentację. Do kadry biało-czerwonych powołane zostały: Kastanek i Borkowska.

VBW Arka Gdynia sezon 2023/24 - komplet relacji ze wszystkich meczów oraz terminarz spotkań ligowych i pucharowych