Hapoel Eilat - Trefl Sopot 83:89. Koszykarze awansowali w Europe Cup

17 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Michał Kolenda w ostatnich minutach meczu zdobył 5 pkt, które były kluczowe dla rozmiarów zwycięstwa Trefla z Hapoelem. To z kolei decydowało o awansie sopocian. Michał Kolenda w ostatnich minutach meczu zdobył 5 pkt, które były kluczowe dla rozmiarów zwycięstwa Trefla z Hapoelem. To z kolei decydowało o awansie sopocian.

Trefl Sopot pokonał na wyjeździe izraelski Hapoel Eilat 89:83 (27:18, 15:26, 24:25, 22:15). Żółto-czarni roztrwonili przewagę z pierwszej kwarty, ale dzięki świetnej postawie w ostatniej partii, uratowali awans do kolejnej fazy Europe Cup z udziałem najlepszych szesnastu zespołów. Samo zwycięstwo nie wystarczyło, a ważny był jego rozmiar. Rozstrzygnęły ostatnie 2 minuty, które sopocianie wygrali 9:2, z czego 5 pkt rzucił Michał Kolenda. W kolejnej rundzie zagrają z rumuńskim CSM Oradea oraz portugalskimi: Benficą i Sportingiem Lizbona.

Hapoel: Patton 16 (1x3, 6 zb.), Allen 14 (2x3, 7 as.), Huber 6 (2x3), Moshe 4, Ruina 2 oraz White 16 (6 zb.), Hamilton 11 (1x3), Doolittle 8 (2x3), Szuchman 6 (1x3), Davis 0

TREFL: Kolenda 20 (1x3), Franke 17 (4x3, 10 zb.), Gruszecki 10 (3x3), Moten 9, Sharma 6 (9 zb.) oraz Young 14 (2x3), Lindbom 11 (1x4), Leończyk 2

Aby pozostać w rozgrywkach Europe Cup, dla koszykarzy Trefla Sopot musiał ziścić się jeden z trzech scenariuszy. Dla każdego z nich warunkiem było jednak zwycięstwo podopiecznych Marcina Stefańskiego, kwestia tego jak wysokie.

Żółto-czarni zaczęli mecz w Izraelu znakomicie, bo od prowadzenia 9:2 po rzucie Dariousa Motena. Po trójce Michała Kolendy było już 25:11. Pewna wygrana w premierowej kwarcie wróżyła dobrze, ale w drugiej odsłonie sopocianie spuścili z tonu. Choć zaczęli od trafienia z dystansu Carla Lindboma na 31:19, gospodarze zaczęli odrabiać straty.

Trefl Sopot gra o życie. Sprawdź, jakie były scenariusze awansu

Przy prowadzeniu 36:31 czas wziął trener Stefański, ale błędy i złe decyzje rzutowe sprawiły, że Hapoel zbliżył się na punkt po trójce Joaquin Szuchmana. Po kolejnej, autorstwa Roia Hubera, był już remis 43:43.

Właśnie przy tym wyniku zespoły udały się do szatni. Po wznowieniu gry Trefl odbił prowadzenie, ale tylko na chwilę. Gospodarze zdołali jednak się odgryźć i odskoczyli nawet na 7 pkt. Dopiero na 40 sekund przed końcem kwarty na 67:66 dla Trefla trafił Brandon Young, ale oba rzuty wolne wykorzystał Romello White.

Losy awansu Trefla rozstrzygnęły się nie tyle w czwartej kwarcie, co w dwóch ostatnich minutach meczu. Na 120 sekund przed końcem gry było 81:80 dla gospodarzy. Trefl rozegrał ten czas wybornie, bo wygrał go 9:2 przy czym autorem 5 pkt był Kolenda. Przy zwycięstwie Kijów Basket nad Rilski Sportist, sopocianie musieli wygrać przynajmniej różnicą 4 pkt, ewentualnie różnicą 3 pkt pod warunkiem przekroczenia 88 pkt w meczu.

Kolenda wykorzystał akcję 2 plus 1 na minutę przed końcem spotkania. Spod kosza spudłował jednak White, a zza łuku spudłował Allen. Piłkę zebrał Franke i sopocianie mogli świętować awans. Zresztą Franke razem z Joshem Sharmą zdobył tego dnia do spółki 19 z 41 zbiórek Trefla. Ten element był jednym z kluczowych dla zwycięstwa, bo rywale zebrali z tablic o 8 piłek mniej.

W drugiej fazie rozgrywek 16 najlepszych drużyn zostanie podzielonych na 4 grupy, w których rywale zmierzą się ze sobą po dwa razy. Trefl zagra w grupie L, z rumuńskim CSM Oradea i portugalskimi: Benficą oraz Sportingiem Lizbona. Druga runda potrwa od 8 grudnia do 9 lutego 2022.

FIBA Europe Cup. Grupa B
Hapoel Eilat - TREFL SOPOT 83:89 (18:27, 26:15, 25:24, 15:22)
Kijów Basket - Rilski Sportist 84:62 (23:13, 18:8, 26:17, 17:24)

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 28 5 23 2263:2459 33

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 28 kolejki

• KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA - Dziki Warszawa 69:94 (19:21, 17:26, 16:24, 17:23)
  • Tauron GTK Gliwice - TREFL SOPOT 79:80 (21:22, 18:19, 19:18, 21:21)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Icon Sea Czarni Słupsk 89:80 (26:21, 22:18, 25:17, 16:24)
  • Polski Cukier Start Lublin - PGE Spójnia Stargard 110:108 (36:27, 22:37, 26:17, 26:27)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 100:90 (20:22, 24:22, 26:22, 30:24)
  • Śląsk Wrocław - Arriva Polski Cukier Toruń 78:69 (21:17, 20:22, 18:20, 19:10)
  • King Szczecin - Legia Warszawa 84:85 (15:26, 25:16, 12:22, 32:21)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Anwil Włocławek 89:87 (18:14, 23:24, 12:27, 21:19, d: 15:13)