Koszykarze Asseco przegrali w Zgorzelcu

mad, ras.
6 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

W Zgorzelcu gdynianie mieli spore problemy z komunikacją. Dobrego dnia nie miał nawet rozgrywający A.J. Walton, zazwyczaj jedna z jaśniejszych gwiazd zespołu trenera Dedka. W Zgorzelcu gdynianie mieli spore problemy z komunikacją. Dobrego dnia nie miał nawet rozgrywający A.J. Walton, zazwyczaj jedna z jaśniejszych gwiazd zespołu trenera Dedka.

Koszykarze Asseco Gdynia przegrali na wyjeździe z PGE Turowem Zgorzelec 76:88 (20:24, 6:27, 26:20, 24:17). Podopieczni Davida Dedka mieli ogromne problemy z wyżej notowanymi rywalami i mecz przegrali w zasadzie w pierwszych 20 minutach. Najlepiej punktującym graczem w trójmiejskim zespole i w ogóle na boisku był Fiodor Dmitriew, który zakończył mecz z dorobkiem 25 "oczek" i 7 zbiórek aż siedmiokrotnie trafiając zza łuku. Triple-double zanotował natomiast gracz gospodarzy J.P.Prince.

PGE TURÓW: Prince 22 (10 zb, 10 as.), Dylewicz 18 (1x3, 13 zb.), T.Taylor 5 (1x3), Karolak 4 (1x3), Zigeranović 4 oraz M.Taylor 20 (3x3), Kulig 11 (1x3, 6 zb.), Jaramaz 2, Krestinin 2, Stelmach 0.

ASSECO: Dmitriew 25 (7x3, 7 zb.), Szczotka 15 (6 zb.), Walton 9 (7 as.), Seweryn 6, Szymański 0 oraz Frasunkiewicz 10, Żołnierewicz 6 (5 zb.), Galdikas 3, Matczak 2, Kowalczyk 0.

Tauron Basket Liga wznowiła rozgrywki po polsko-czeskim Meczu Gwiazd. Pierwsze starcie 20. kolejki odbyło się niedaleko granicy obu państw, w Zgorzelcu. Zjawił się tam zespół Davida Dedka, który w pierwszej kolejce upokorzył wicemistrza Polski, pozwalają mu rzucić jedynie 52 punkty, a samemu zdobywając 68.

Wtedy jednak zgorzelczanie zdecydowanie nie mieli swojego dnia, trafiając m.in. jedynie 7 z 23 rzutów wolnych. Obecnie Turów gra znacznie lepsza koszykówkę. A forma Asseco faluje, co nie sprzyja w walce o pierwszą szóstkę.

W Zgorzelcu gdynianie zaczęli spotkanie bardzo dobrze, ale tylko w ataku. Szybkie 5 punktów Fiodora Dmitriewa, trzecia asysta A.J. Waltona i goście prowadzili 7:2. Problem pojawiał się jednak w defensywie. Z Ivanem Zigeranoviciem nie radził sobie Roman Szymański, który szybko zszedł na ławkę rezerwowych. W jego miejsce pojawił się Ovidijus Galdikas, który poprawił grę gości w strefie trzech sekund. Udało się mu nawet zablokować Zigeranovicia, a po drugiej stronie boiska koledzy starali się szukać go pod koszem. Litwin stawiał również mocne zasłony do czasu, gdy został trafiony łokciem przez jednego z rywali w brzuch. Po tej sytuacji przestał grać twardo.

Receptą na Galdikasa okazał się lubiący grać na obwodzie, jak i pod koszem Damian Kulig. Tak ruchliwego gracza Litwin nie potrafił powstrzymać. Asseco miało jeszcze jeden problem. Nazywał się on J.P. Prince. Już w pierwszej kwarcie, którą przegrali 20:24 trzykrotnie znajdował się sam pod koszem i kończył akcje efektownymi wsadami.

Trener Dedek zaczął mieć ponownie problem z rozgrywającym. Waltona ponosiła fantazja, a Sebastian Kowalczyk nie mógł znaleźć miejsca w ataku, pomimo bardzo szybkich zwodów. Brak kreatora gry sprawił, że gdynianie zaczęli gubić się w ataku. Drugą kwartę od trafienia rozpoczął Prince, dla którego był to już 12 pkt. w meczu. Gdy dokładał kolejny celny rzut Turów kończył w 14 min. serię 14:0. Na niewiele zdały się dwie przerwy na żądanie brane przez Dedka. Turów grał agresywnie, a Asseco nie potrafiło się temu przeciwstawić.

Jakby tego było mało, w 17. min. czwarty faul złapał Galdikas. Brakowało mu więc tylko jednego przewinienia, aby zakończyć udział w meczu. W tej części gry nie wnosił on jednak zbyt wiele do gry. Dla Asseco w drugiej kwarcie trafiali jedynie Łukasz Seweryn, Dmitriew i Przemysław Żołnierewicz, który obok Piotra Szczotki wydawał się najaktywniejszym zawodnikiem gdyńskiego klubu. A przewaga gospodarzy rosła. Po ostatnim faulu Galdiksa w ataku, w odpowiedzi spod kosza trafił Kulig i było 48:22.

Asseco miało problem również ze swoją najgroźniejszą bronią - rzutami za trzy. W pierwszych 20 min. zza linii 6.75 m. trafił dwukrotnie Dmitriew. Całe Asseco oddało w tym czasie 13 takich rzutów.

Przerwa pomiędzy połowami niewiele zmieniła w sytuacji na boisku. A gospodarze dalej grali z finezją. Po ładnej kontrze i trafieniu Dylewicza, który następnie wykorzystał jeszcze 2 z 3 rzutów wolnych, PGE Turów prowadził już różnicą 30 pkt. (59:29). Ponownie nie radził sobie Szymański, Koszykarze Asseco, w prostych sytuacjach, nie potrafili dostarczyć piłki pod kosz. W taki sposób nie dało się odrabiać strat.

Taki obrót spraw rozluźnił nieco wicemistrzów Polski. Tempa nie zwalniał za to Dmitriew. Jego dwie trójki były częścią serii 13:1. W 29. min. chciał ją zakończyć czasem trener Miodrag Rajković i mu się udało - za 2 punkty trafił Mike Taylor.

Gdynianie, którzy wygrali trzecią kwartę, górą byli także w ostatniej partii, w dużej mierze dzięki rzutom Frasunkiewicza i Szczotki. O odrobieniu strat z kompromitującej drugiej kwarty było jednak zdecydowanie za późno.

Gospodarze zdominowali trójmiejski zespół przede wszystkim na tablicach wygrywając w statystyce zbiórek 43:27, a aż dwóch zawodników PGE Turowa zakończyło mecz przynajmniej z double-double. Dwie podwójne zdobycze zanotował Dylewicz, a w aż trzech statystykach: punktów, zbiórek i asyst dokonał tego J.P. Prince.

Wyniki 20 kolejki

• PGE Turów Zgorzelec - ASSECO GDYNIA 88:76 (24:20, 27:6, 20:26, 17:24)
  • Śląsk Wrocław - TREFL SOPOT 86:73 (23:24, 26:15, 16:14, 21:20)
  • Polpharma Starogard Gdański - Stelmet Zielona Góra 75:100 (19:31, 25:21, 12:20, 19:28)
  • Stabill Jezioro Tarnobrzeg - Kotwica Kołobrzeg 95:99 (21:18, 22:23, 21:19, 22:26, 9:13)
  • Anwil Włocławek - Energa Czarni Słupsk 82:76 (27:18, 11:14, 16:15, 28:29)
  • AZS Koszalin - Rosa Radom 67:72 (18:27, 15:11, 20:20, 14:14)
mad, ras.

Opinie (11) 4 zablokowane

• plk.pl oficjalna strona Tauron Basket Ligi.....

nie przeprowadziła na żywo żadnej relacji z meczu, na górnym pasku meczów koszykówki nie było nawet informacji, że dziś rozgrywany jest mecz Turów-Asseco, można było tylko kupić płatny przekaz video! Co za wspaniała promocja koszykówki!

• 37 0

• Prawdę mówi- sam szukałem relacji on-line ,pokazała się dopiero w 4 kwarcie.
    Mecz przegrany co nie może być niespodzianką,ale wygrane 2 kwarty w Zgorzelcu-wstydu nie było.