Koszykarze Arki Gdynia pewnie pokonali GTK Gliwice. Liderzy Mikołaj Witliński i Adam Łapeta

Asseco Arka Gdynia

Mikołaj Witliński był najskuteczniejszy po stronie Arki w meczu z GTK.
Mikołaj Witliński był najskuteczniejszy po stronie Arki w meczu z GTK. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Koszykarze Arki Gdynia wrócili na zwycięskie tory. Zespół Przemysława Frasunkiewicza pokonał we własnej hali GTK Gliwice 86:70 (29:18, 13:14, 21:21, 23:17) grając skutecznie w pierwszej i ostatniej kwarcie. Duży wkład w zwycięstwo mieli rezerwowi podkoszowi Mikołaj WitlińskiAdam Łapeta. Na ławce Arki pojawił się Filip Dylewicz, ale nie zadebiutował w tym sezonie EBL.

ARKA: Bostic 12 (6 zb., 5 as.), Upshaw 7 (1x3), Wyka 8 (2x3), Ponitka 6 (10 as.), Florence 2 oraz Witliński 16 (2x3), Dulkys 14 (2x3, 7 zb., 6 as.), Łapeta 13, Szubarga 8 (1x3), Garbacz 0, Kamiński 0

GTK: Mack 21 (2x3, 8 zb, 5 st.), Dodd 11 (11 zb.), Radwański 7 (1x3), Kiwilsza 3 (6 zb.), Piechowicz 0 oraz Lachance 13, Robak 9 (1x3), Słupiński 6 (1x3, 11 zb.), Szlachetka 0

Koszykarze Arki Gdynia przystępowali do niedzielnego meczu po czterech porażkach z rzędu - dwóch w Energa Basket Lidze i dwóch w Eurocup. Dlatego, choć rywal nie był z górnej półki, można było spodziewać się, że żółto-niebiescy będą chcieli za wszelką ceną przerwać pasmo niepowodzeń.

Do składu Arki wrócił Filip Dylewicz, który w pierwszym meczu sezonu przeciwko Lokomotiwowi Kubań Krasnodar złamał rękę. Tym samy miał pierwszą okazję ku temu, aby zadebiutować w gdyńskim klubie w EBL. Do tego jednak nie doszło.

Arka, jak we wcześniejszych meczach, rozpoczęła z dobrą skutecznością i nastawiona mocno ofensywnie. Gdy rozpoczynała się 3. minuta, po trójce Dariusza Wyki gospodarze prowadzili 9:2. Po kolejnej przerwie w meczu Eurocup, na ligowym parkiecie pojawił się Mikołaj Witliński i po jego 7 punktach z rzędu w 7. min. zrobiło się 23:8. Witliński skoczył kwartę z dwoma punktami więcej, a Arka prowadziła po niej 29:18.

W drugiej części spotkania ofensywna forma Arki spadła. Pierwsze trafienie do kosza gdynianie zanotowali dopiero w 23. min. Goście nie byli jednak w tym elemencie lepsi, więc Arka prowadziła po nim 31:20. 6 pkt w tej części spotkania rzucił Josh Bostic, a jego koledzy dołożyli 7. Arka zaprezentowała jednak niezłą obroną, więc do przeryw prowadziła 42:32.

Na wymianę z GTK poszedł na początku trzeciej kwarty Bostic, który zdobył 4 pkt z rzędu. Kiedy jednak przestał trafiać wówczas goście doszli do wyniku 46:40. W 24. min. ich marsz ku odrobieniu strat zatrzymał celnym rzutem za trzy punkty Deividas Dulkys (49:40). Gościom jeszcze raz udało się zejść na dystans 6 pkt w 28. min. kiedy było 57:51 dla Arki. Tym razem 4 pkt z rzędu zdobył Adam Łapeta, trafienie dołożył Marcel Ponitka i gospodarze mogli ponownie czuć się pewnie na prowadzeniu (63:51).

Wolne Dulkysa oraz kolejne trafienie Łapety sprawiły, że przewaga Arki wzrosła do 14 pkt (67:53). Zbiegiem czasu gdynianie zaczęli podkręcać tempo, a po wsadach Łapety i Dulkysa zrobiło się 74:56. Arka pewnie szła po zwycięstwo pod koniec meczu osiągając nawet 20 pkt przewagi.

Wyniki 7 kolejki:

• TREFL SOPOT - MKS Dąbrowa Górnicza 70:80 (20:15, 23:20, 9:28, 18:17)
  • ARKA GDYNIA - GTK Gliwice 86:70 (29:18, 13:14, 21:21, 23:17)
  • Rosa Radom - Anwil Włocławek 68:81 (18:27, 18:8, 21:24, 11:22)
  • TBV Start Lublin - AZS Koszalin 81:59 (26:13, 22:11, 14:19, 19:16)
  • Spójnia Stargard - Legia Warszawa 72:94 (21:27, 25:18, 17:17, 9:32)
  • Miasto Szkła Krosno - Polski Cukier Toruń 70:95 (17:22, 19:26, 13:33, 21:14)
  • BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - Polpharma Starogard Gd. 101:79 (18:24, 22:16, 25:17, 36:22)