Koszykarze Arki Gdynia pokonali GTK Gliwice. Wystarczyła dobra jedna kwarta

17 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Robert Upshaw przypomniał sobie, jak dobrze grał przed kontuzją i w Gliwicach był jednym z kluczowych koszykarzy Arki. Robert Upshaw przypomniał sobie, jak dobrze grał przed kontuzją i w Gliwicach był jednym z kluczowych koszykarzy Arki.

Lider Energa Basket Ligi Arka Gdynia udał się na mecz do broniącego się przed spadkiem GTK Gliwice i wygrał 78:74 (23:24, 19:21, 24:10, 12:19). Żółto-niebieskim wystarczył jedna, dobra kwarta, aby zbudować odpowiednią przewagę nad rywalem. Gdynianie zagrali w jeszcze bardziej osłabionym składzie niż wcześniej. Do grona kontuzjowanych dołączył Dariusz Wyka.

Trefl Sopot wygrał z MKS Dąbrowa Górnicza. Przeczytaj relację z meczu, oceń koszykarzy i trenera

GTK: Dodd 19 (5 zb.), Mack 11 (2x3, 5 zb., 8 as. 5 st.), Radwański 7 (2x3), Lachance 7, Słupiński 0 oraz Washington 15 (1x3, 6 zb., 5 as.), Morgan 8, Dłoniak 5 (1x3, 5 zb.), Piechowicz 2, Kiwilsza 0, Robak 0

ARKA: Bostic 14 (1x3, 11 zb., 7 as.), Wołoszyn 12 (2x3, 5 p.), Florence 12 (2x3), Dulkys 9 (2x3), Łapeta 5 oraz Upshaw 15 (8 zb.), Ginyard 6, Ponitka 5 (1x3), Garbacz 0, Kamiński 0

Koszykarze Arki Gdynia wybrali się na mecz z drużyną, która teoretycznie jeszcze musi bronić się przed spadkiem, ale z grupy zespół, które uciekają przed ostatnim miejscem, jest w najkorzystniejszej pozycji.

Trener Przemysław Frasunkiewicz, pod nieobecność kontuzjowanego Krzysztofa Szubargi, wprowadził rotację funkcji kapitana. W poprzednim meczu był to Josh Bostic, który zdobył wówczas 35 punktów. W Gliwicach kapitanem został Bartłomiej Wołoszyn, na którego drużyna grała od początku spotkania i już w pierwszej kwarcie skrzydłowy zdobył 10 pkt, m.in. trafiając dwukrotnie za trzy punkty.

Koszykarki Arki pokonały w derbach Politechnikę. Przeczytaj relację, oceń koszykarki i trenerów

Pomimo dobrej dyspozycji kapitana, gdynianie mieli w tej części gry problemy z odskoczeniem rywalowi. Upodobali sobie rzuty za trzy punkty, których oddali aż 11. Poza Wołoszynem dwukrotnie trafił również James Florence. Brakowało gry pod kosz. Tam nie było kontuzjowanego Dariusza Wyki, który tym samym dołączył do grona silnych skrzydłowych - Filipa DylewiczaMikołaja Witlińskiego - którzy od dłuższego czasu są poza grą. Mieliśmy więc wymianę kosz za kosz, a dobitka Mavericka Morgana tuż przed syreną kończącą kwartę sprawiła, że przed drugą częścią spotkania Arka przegrywała 23:24.

Braki w strefie podkoszowej były widoczne w drugiej kwarcie. Głównie wtedy, gdy piłkę dostawał Damonte Dodd. Amerykanin nic sobie nie robił z obecności Adama Łapety, a świetnie współpracował z nim Myles Mack. Mieliśmy efektowne wsady, a po trójce drugiego z nich w 17. min Arka przegrywała 32:43. Gdynianie mieli problemy nie tylko pod koszem, ale także z rozegraniem. Szybko to jednak poprawili, w strefie trzech sekund sytuację uspokoił Robert Upshaw, a po przechwycie i trójcie Deividasa Dulkysa było już tylko 41:43. Wynik pierwszej połowy ustalił rzut wolny Bostica (45:42).

Arka dobrze weszła w trzecią kwartę. Dwa trafienia Florence'a, celny rzut za trzy Dulkysa dały gościom prowadzenie 49:45. Po czasie dla trenera Pawła Turkiewicza pierwszy punkty zdobył spod kosza Łapeta (45:51). Gospodarze odblokowali się po fauli niesportowym Bostica (46:51). Gdynianie grali jednak pewniej w ataku, zaczęli stawiać na wejścia pod kosz, a to przynosiło oczekiwane efekty. W połowie kwarty w taki sposób punkty zdobył Bostic dając swojej drużynie prowadzenie 57:48. Wsad Upshawa powiększył je do 59:48, a po trójce Marcela Ponitki zrobiło się 62:48. Wspomniana dwójka rozegrała akcję na 64:48, co dało najwyższe prowadzenie Arce.

Czwartą kwartę żółto-niebiescy zaczynali prowadząc 66:55. W 33. min było już jednak tylko 62:66. Gdynianie zapomnieli o dobrej grze z trzeciej kwarty, na szczęście dla nich gospodarze chcieli na siłę trafić za trzy punkty, a to hamowało ich pogoń. Dobre zagrania Bostica dały odskoczyć Arce na 74:66. Amerykanin trafił także tuż przed rozpoczęciem ostatniej minuty meczu (68:76). Tym samym poznaliśmy zwycięzcę meczu. Gdynianie wygraliby wyżej, ale równo z kończącą mecz syreną, niemal z połowy boiska trafił Desmond Washington (74:78).

Wyniki 22 kolejki

• MKS Dąbrowa Górnicza - TREFL SOPOT 69:84 (15:20, 23:25, 14:21, 17:18)
  • GTK Gliwice - ARKA GDYNIA 74:78 (24:23, 21:19, 10:24, 19:12)
  • King Szczecin - Stelmet Enea BC Zielona Góra 80:87 (20:20, 17:24, 22:21, 21:22)
  • Polski Cukier Toruń - Miasto Szkła Krosno 99:91 (27:17, 17:26, 16:14, 20:23, d.19:11)
  • Polpharma Starogard Gd. - Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski 75:90 (21:21, 7:26, 26:21, 21:22)
  • Legia Warszawa - Spójnia Stargard 76:72 (15:14, 21:24, 16:21, 24:13)
  • Anwil Włocławek - HydroTruck Radom 97:73 (24:18, 29:18, 20:18, 24:19)
  • AZS Koszalin - TBV Start Lublin 126:122 (22:26, 29:35, 24:25, 32:21, d. 19:15)

Opinie (18)

• pięknie

Jakby zawsze wychodziło tak jak w 3 qwarcie to można by opijać MP.

• 24 2

• asseco brawo

Gratulacje asseco wygrana

• 18 4

• (1)

Spore braki w mobilizacji przedmeczowej. Nie dało się nie odczuć że postanowili wygrać jak najmniejszym nakładem sił choć momentami była ładna koszykówka. Dzisiejszy poziom i zaangażowanie to może być za mało na Lublin, Ostrów czy Toruń - nie stoimy wystrzałowo z małymi punktami więc każda wpadka dużo będzie kosztowała.
    Gratulacje.

• 18 2

• i po dzisiejszym meczu dochodzi jeszcze AZS

• 2 0

• Brawo Asseco,tragizm Polsat Sport (1)

Brawo Asseco. Transmisja tragizm, szczególnie druga połowa. Polsat Sport dał popis,technika na duży minus.

• 9 2

• Obrazu dopełnia ogólnikowy komentarz Jankowskiego. Od byłego trenera oczekuję bardziej merytorycznego komentarza, tymczasem przez ostatnie 20/30 meczów "komentowanych" przez niego ani słowa o zagrywkach taktycznych. Zamiast tego plecie oczywiste rzeczy o zachowaniach środkowego itp....

• 7 0

• Łapeta (3)

Co ten drewniak jeszcze robi w tej drużynie.. Jak Grra, Asseco traci punkty i przegrywa. LEPSI od niego są środkowi w drugiej drużynie!

• 9 9

• (1)

Faktycznie w ataku słabiutko, w obonie jednak robi robotę

• 7 1

• Stawia dobre zasłony zwlaszcza Florkowi ale też Basticowi i innymi strzelca przypomnij sobie ok 5 bliźniaczych aukcji pod rząd że Stelmetem jak pod koniec Florek dziurawiel ich 3 właśnie po jego zaslonach

• 8 1

• zupełnie nie rozumiesz koszykówki ani roli Łapy w zespole. do bicia rekordów punktowych jest 11-u innychh

• 11 1

• (4)

Jak długo jeszcze będziecie trzymać tego konia trojańskiego Dylewicza . Wpierw przez naście lat ziajał jadem i pluł na nasz klub a jak nawet sopocianie go już nie chcieli przygarneli go w Gdyni. I czym ten miłośnik ziółek się odwdzięczył? Doi gdyński klub aż miło patrzeć. kontuzja goni "kontuzję" .Nie gra ale życie dostatnie ma zapewnione. Najwyższy czas to drewno przeznaczyć na opał.