Koszykarze Arki Gdynia wygrali po perturbacjach z AZS Koszalin

Asseco Arka Gdynia

Koszykarze Arki w Koszalinie roztrwonili 20 pkt przewagi, ale sygnał do odzyskania kontroli nad meczem dał James Florence (w środku). fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Koszykarze Arki Gdynia pokonali na wyjeździe AZS Koszalin 89:84 (35:21, 21:24, 16:18, 17:21). Dwunaste ligowe zwycięstwo z rzędu przyszło po perturbacjach. Choć gdynianie prowadzili w pierwszej kwarcie różnicą nawet 20 pkt, w trzeciej pozwolili rywalom doprowadzić do remisu. W ważnym momencie drugi oddech pozwoliły drużynie złapać punkty Jamesa Florence'a. Koszalinianom nie pomógł powrót do ligi Qyntela Woodsa, który przed laty czarował umiejętnościami kibiców z Trójmiasta.

AZS: Bochno 15 (3x3, 7 zb.), Surmacz 6 (2x3), Woods 4, Thomas 4 (9 as.), Fraser 1 oraz Brandon 21 (3x3), Tejić 16, Czujkowski 12 (2x3), Jarecki 5 (1x3)

ARKA: Bostic 11 (1x3), Florence 22 (2x3), Wołoszyn 9 (2x3), Dulkys 4 (1x3, 6 zb.), Łapeta 0 (6 zb.) oraz Ginyard 12 (1x3), Szubarga 12 (2x3), Wyka 6 (2x3), Upshaw 6, Garbacz 5 (1x3), Ponitka 2, Kamiński 0

Arka wyjazdowy mecz w Koszalinie rozpoczęła od serii 4:0, za którą samodzielnie odpowiadał James Florence. On i Josh Bostic przed spotkaniem zostali wyróżnieni przez władze rozgrywek Energa Basket Ligi podwójnym tytułem najlepszych zawodników lutego i marca.

Bostic po niespełna 2 minutach miał już na koncie 7 pkt, a Arka prowadziła 7:3. Zza łuku trafił jeszcze Krzysztof Szubarga a później Deividas Dulkys i na tablicy widniało niemal nokautujące 16:6. W otwierającej kwarcie gdynianie zdobyli aż 35 co było wynikiem tego, że trafili aż pięć trójek. W szczytowym momencie Arki było już 35:15.

Przeczytaj jak koszykarki Arki awansowały do półfinału

W drugiej partii gospodarze ocknęli się z letargu i powoli zaczęli odrabiać straty. Powoli, bo kolejne celne rzuty zza łuku oddali Bartłomiej WołoszynMarcus Ginyard a później Dariusz Wyka. Do przerwy koszalinianie zmniejszyli stratę do 11 pkt. Źle wróżył dla nich jednak fakt, że ani jednego punktu nie zdobył Torey Thomas, który dotychczas trafiał blisko 19 pkt na mecz.

Cóż z tego skoro gospodarze po przerwie zaczęli od 7:0 a i Thomas się przełamał. Arka po powrocie z szatni nie zdobyła choćby punktu przez prawie 4 minuty. W końcu trafił Upshaw, ale to nie przyniosło poprawy. AZS musiał doprowadzić do remisu 58:58 aby zza łuku trafił Wyka.

Wtedy zdobywanie punktów na swoje barki wziął Florence, który w nieco ponad 1,5 minuty zdobył 8 pkt. To pozwoliło wrócić Arce do gry a na początku ostatniej kwarty odbudować przewagę do 79:65 po... trójce Florence'a.

Tu przeczytasz o bolesnej porażce Trefla Sopot

Na 3 minuty przed końcem Arka prowadziła 87:71. Gdynianie nie oddali już prowadzenia, chociaż było blisko. Koncert skuteczności dał Drew Brandon. Rzucił 8 pkt z rzędu a serię o 3 pkt przedłużył Bartosz Bochno. Seria skończyła się na 13:0 po kolejnym rzucie Brandona na 84:87.

Dwa rzuty wolne trafił Florence. Na 4 sekundy do końca gospodarze wzięli czas a zza łuku niecelnie rzucał Alan Czujkowski, ale nie trafił a poza tym nie był to już rzut nawet na dogrywkę. Gdynianie po perturbacjach wygrali dwunasty mecz ligowy z rzędu.

Wyniki 26 kolejki:

• TBV Start Lublin - TREFL SOPOT 100:75 (26:18, 29:19, 28:15, 17:23)
  • AZS Koszalin - ARKA GDYNIA 84:89 (21:35, 24:21, 18:16, 21:17)
  • Polpharma Starogard Gd. - Polski Cukier Toruń 97:88 (25:22, 28:15, 20:30, 24:21)
  • Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski - King Szczecin 92:70 (20:21, 27:17, 17:18, 28:14 )
  • Miasto Szkła Krosno - Legia Warszawa, godz. 12:40 85:88 (26:15, 26:24, 23:22, 23:14)
  • HydroTruck Radom - MKS Dąbrowa Górnicza 65:76 (17:21, 17:23, 21:14, 10:18)
  • GTK Gliwice - Spójnia Stargard 103:93 (27:23, 21:21, 21:27, 32:22)
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - Anwil Włocławek 93:91 (25:27, 27:22, 27:25,14:17)