Koszykarze Asseco Gdynia słabsi od Polskiego Cukru Toruń

Michał Rudnicki
8 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

16 punktów Przemysława Żołnierewicza nie wystarczyło, by Asseco Gdynia przez cztery kwarty mogło na równi rywalizować z wicemistrzami Polski. 16 punktów Przemysława Żołnierewicza nie wystarczyło, by Asseco Gdynia przez cztery kwarty mogło na równi rywalizować z wicemistrzami Polski.

Koszykarze Asseco Gdynia przegrali z Polskim Cukrem Toruń 69:87 (16:21, 21:18, 16:21, 16:27) w meczu 27. kolejki Energa Basket Ligi. Po pierwszej, wyrównanej połowie, w drugiej gdynianie wyraźnie ustępowali wicemistrzom Polski. Dla zespołu Przemysława Frasunkiewicza to 14. porażka w sezonie, ale wciąż zachowuje on szansę na awans do fazy play-off.

ASSECO: Żołnierewicz 16, Szubarga 10, Ponitka 10, Wyka 8, Garbacz 7, Witliński 6, Put 6, Szczotka 6, Jankowski, Kamiński

Polski Cukier: Mbodj 19, Gruszecki 16, Cosey 12, Wiśniewski 12, Newbill 9, Cel 7, Sulima 5, Diduszko 5, Krefft 2, Jeszke, Śnieg, Perka

GTKS GLIWICE - TREFL SOPOT 84:93. PRZECZYTAJ RELACJĘ I WYSTAW OCENY KOSZYKARZOM

Asseco Gdynia po minucie prowadziło 5:0 za sprawą trafienia Piotra Szczotki i trzypunktowego rzutu Przemysława Żołnierewicza. Na kolejne punkty gospodarze czekać musieli jednak prawie pięć minut, a w tym czasie na prowadzenie 8:5 wyszedł Polski Cukier Toruń. W szeregach przyjezdnych dobrze spisywali się Karol GruszeckiGlenn Cosey. Wicemistrzowie Polski prezentowali bardziej zróżnicowaną grę w ataku i w krótkim czasie zbudowali sobie pięcio-sześciopunktową przewagę. Utrzymali ją do końca pierwszej odsłony, wygrywając 21:16.

Drugą kwartę znów lepiej rozpoczęli gdynianie. Po dwóch szybkich akcjach wykończonych przez Krzysztofa Szubargę i Żołnierewicza zbliżyli się na jeden punkt, a celny rzut z dystansu Dariusza Wyki dal im prowadzenie 25:23. Po chwili ich przewaga wzrosła nawet do czterech oczek. W dwóch kolejnych akcjach gracze Asseco źle ustawili się w obronie, a Cheikh MbodjŁukasz Wiśniewski wyprowadzili torunian na prowadzenie. Do końca pierwszej połowy wynik oscylował w okolicach remisu. Polski Cukier zszedł na przerwę z dwupunktową przewagą, którą zapewnił im DJ Newbill, rzucając równo z końcową syreną.

W drugą połowę Asseco weszło bardzo źle. Przez blisko pięć minut gospodarze nie znaleźli drogi do kosza. W obronie zostawiali przy tym zdecydowanie za dużo miejsca rywalom, a ci skwapliwie to wykorzystywali, zaliczając serię 11:0. Na trzy minuty przed końcem tej kwarty torunianie prowadzili 57:42. Wtedy obudzili się gdynianie. Z dobrej strony pokazali się Jakub GarbaczMarcel Ponitka, świetnym przechwytem i trafieniem w kontrze popisał się Szubarga i strata gdynian przed czwartą kwartą wynosiła tylko siedem punktów.

JAKIE SZANSE NA PLAY-OFF MIELI PRZED TĄ KOLEJKĄ GDYNIANIE? SPRAWDŹ NASZE WYLICZENIA

Szybko jednak wzrosła ponownie. Goście zaczęli ostatnią odsłonę od serii 6:0, a później zaliczyli dwa przechwyty w prostych sytuacjach i po czterech minutach znów prowadzili różnicą 15 oczek. Chwilowy zryw drużyny z Gdyni pozwolił jej zbliżyć się jeszcze na osiem punktów, ale w końcówce na boisku niepodzielnie panowali już rywale. Pod koszem dominował Mbodj, a na obwodzie swoją klasę potwierdzał Cosey.

Asseco wyraźnie ustępowało rywalom w dwóch statystykach, w których zazwyczaj zespół Przemysława Frasunkiewicza prezentował się nieźle. Żółto-niebiescy trafili tylko cztery rzuty za trzy punkty, notując zaledwie 17 proc. skuteczności, a z szybkich ataków zdobyli osiem oczek, pozwalając przeciwnikom na 19 punktów w tym elemencie. Ostatecznie Polski Cukier Toruń wygrał w Gdyni 87:69. Dla gospodarzy to 14. porażka w sezonie, ale wciąż pozostają oni w grze o play-off.

17 Czarni Słupsk 32 5 27 1463:1907 24 0.156
Ze względu na różną liczbę meczów rozegranych przez poszczególne drużyny, kolejność w tabeli w trakcie rozgrywek ustalana na podstawie współczynnika zwycięstw do odbytych spotkań.
W rundzie zasadniczej każdy gra z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje osiem najlepszych drużyn. 26 stycznia 2018 roku Czarni Słupsk wycofali się z rozgrywek ze względu na problemy finansowe. Mecze rozegrane przez tę drużynę zostały zaliczone do tabeli, a nieodbyte zweryfikowane jako walkowery i od 19. kolejki dodane do tabeli.
Tabela wprowadzona: 2018-04-19

Wyniki 29 kolejki

• Miasto Szkła Krosno - ASSECO GDYNIA 73:82 (15:27, 21:10, 15:28, 22:17)
  • Polski Cukier Toruń - TREFL SOPOT 105:75 (22:18, 22:18, 28:20, 33:19)
  • Legia Warszawa - King Szczecin 74:84 (16:31, 16:19, 11:16, 31:18)
  • GTK Gliwice - Polpharma Starogard Gdański 91:92 (38:20, 14:31, 18:16, 21:25)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - MKS Dąbrowa Górnicza 81:74 (18:27, 19:11, 25:16, 19:20)
  • TBV Start Lublin - AZS Koszalin 92:74 (16:22, 28:18, 26:16, 22:18)
  • Legia Warszawa - Rosa Radom 89:98 (24:23, 29:30, 14:17, 22:28)
  • Anwil Włocławek - Stelmet Enea BC Zielona Góra 57:70 (13:20, 20:15, 18:14, 6:21)
  • Czarni Słupsk - PGE Turów Zgorzelec 0:20 (walkower)

• mecz mocno poniżej przeciętnej, Asseco chyba nie lubi tv
    Wyka i Mikołaj zneutralizowani zupełnie, Marcel super wejścia w pomalowane i d...a, Kuby Garbacza przez 3/4 jego czasu na parkiecie kumple nie zauważali (ciekawe dlaczego), Piter - dobry początek a potem zamrożony. Żołnierz z Szubim sami nie pociągną wyniku. czyli jakość, jakość i jeszcze raz jakość.
    cukry wcale nie były lepsze, były o wiele mądrzejsze. wciągnęły asseco... i przetrawiły
    szkoda

• 9 1

• lipa pod koszem, niespodzianki nie było (2)

Mbodj królował pod koszem. Wyka ani razu nie wykonał akcji, rzutu pod koszem. Nawet nie podejmował prób.
    Brak punktów Kuby.
    Duża frekwencja w tym goście z krzyżami na płaszczach przybyli licznie i grzecznie.

• 7 0

• Niezła szydera... (1)

Duża frekwencja? 1508 osób w tym kilkadziesiąt z Torunia. Miasto to ćwierć miliona ludzi. Kibice jasno pokazali, że mają gdzieś zespół zbudowany z samych Polaków. Owszem potrafią od czasu do czasu wygrać mecz, ale tylko fizycznością i trójkami. Jak nie wpada z dystansu to klęska. Brak talentu, jakości i doświadczonych 2,3 amerykańskich graczy wypycha ten klub po raz kolei poza play-off. Taka wizja zespołu nie przyniesie Gdynii sukcesu przez wiele lat. Zwłaszcza, że za chwilę Żołnierewicz, Ponitka i Garbacz wyfruną z nadmorskiego miasta.

• 8 1

• talenty to akurat są, ale w następnym sezonie może ich braknąć - tak jak 2 albo 3-ch opalonych

• 0 0

• (1)

Przegraliśmy z lepszym, zbilansowanym, faworyzowanym zespołem. Przegraną można zrozumieć, ale braku 20-30 osób które kibicowałyby swoim koszykarzom przez cały mecz już nie. W żadnym innym mieście 20 przyjezdnych kibiców nie zakrzyczałoby miejscowych. Piszę to, choć nigdy nie zajmowałem stanowiska w sprawie dopingu.Nie przyjmuję żadnych argumentów typu - klub jest be, klubowi nie zależy....To jedna wielka bzdura,kibicuje się swojemu zespołowi , swoim chłopakom, po to żeby grali lepiej ,a przeciwnik miał spętane nogi.Jak bardzo potrzebni są kibice którzy prowadzą doping było widać jak Zenek zaczął bębnić. Był to ostatni mecz rundy zasadniczej , mam nadzieję że będą następne w tym sezonie. Można zastąpić tych którzy mają inne zajęcia i innych obrażalskich.Oby w końcówce tego i w następnym sezonie doping wrócił i zagrzewał naszych do walki. Jeszcze jedno - wyrazy uznania dla tych którzy mimo wszystko próbują dopingować. To tyle w temacie. Pozdrawiam.

• 11 0

• faworyzowanym - przez kogo? znowu sędziów? faworytem - tak
      polska piękny język ale za wieloznaczny

• 1 1

• (3)

Rozumiem ze z azsprzrgramy bo bedzie w tv i max rzucimy 65 pkt.
    Brak dopingu to wstyd i dla kibicow i dla organizatorów.