Trefl Sopot zostaje w Energa Basket Lidze. Wysoka wygrana w Koszalinie

Marta
28 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Sasa Zagorac zrehabilitował się za nieprzyjemny incydent sprzed tygodnia i w najważniejszym meczu zdobył najwięcej punktów (18). Sasa Zagorac zrehabilitował się za nieprzyjemny incydent sprzed tygodnia i w najważniejszym meczu zdobył najwięcej punktów (18).

Trefl Sopot zostaje w Energa Basket Lidze. Utrzymanie zapewnił sobie w ostatniej kolejce, a kluczowe były wyniki dwóch spotkań. Podopieczni Marcina Stefańskiego wysoko wygrali na wyjeździe z AZS Koszalin 102:67 (26:16, 35:19, 17:13, 24:20), gdyż wręcz "rozstrzelała" rywali rutami z dystansu. Zdegradowane zostało Miasto Szkła Krosno, które spadło na ostatniej miejsce w tabeli po porażce w Gliwicach.

AZS: Fraser 13 (12 zb.), Woods 12 (2x3), Thomas 10, Jarecki 8 (1x3) - Czujkowski 10 (2x3), Bochno 10 (2x3), Brandon 4.

TREFL: Greene 13 (3x3), Leończyk 13, Kolenda 11 (1x3, 7 as.), Milivanović 8 (8 zb.) Flowers 3 (1x3) - Zagorać 18 (6x3), Baker 10 (2x3), Varanauskas 8 (2x3), Jeszke 8 (2x3), Kulka 7 (1x3), Śmigielski 3 (1x3), Pułkotycki

Spójnia Stargard - Arka Gdynia 70:95. Sprawdź relację z ostatniego meczu rundy zasadniczej i wystaw oceny zawodnikom oraz trenerowi

Spotkanie rozpoczęło się niemrawo i nie porywało swoim poziomem, oba zespoły solidarnie gubiły piłkę w ostatnich sekundach swoich akcji, co nie mogło dziwić biorąc pod uwagę, że zarówno sopocianie jak i akademicy wygrali łącznie w lidze 12 spotkań czyli o połowę mniej niż ekipy z wierzchołka tabeli.

Jako pierwszy do kosza trafił Phil Greene, później "trójką" odpowiedział Qyntel Woods. Doskonale znany również w Trójmieście Amerykanin na początku kwietnia powrócił do Koszalina. W kolejnych akcjach inicjatywę przejęli goście i po "trójce" Łukasza Kolendy było 10:3 dla Trefla w 3 minucie. Po kolejnym celnym rzucie zza łuku - tym razem Greene`a - goście prowadzili już 17:7. Ta dwucyfrowa przewaga utrzymała się już do końca pierwszej kwarty. Niemal równo z syreną wynik po 10 minutach na 26:16 ustalił Sasa Zagorać. Trafił z dystansu co na otwarcie meczu było najmocniejszą bronią sopocian (4 celne na 7 prób).

Koncert trzypunktowych rzutów trwał także w drugiej kwarcie, a jeśli już sopocianie trafiali z półdystansu to w akcji 2+1. W ten sposób Paweł Leończyk również zapisał na swoim koncie trzy punkty w jednej akcji. Po dystansowym rzucie Greene`a w 13 minucie było już 41:19 i trener AZS-u Marek Łukomski poprosił o czas. Po powrocie do gry jej obraz niewiele się zmienił. Sopocianie jeszcze minimalnie powiększyli przewagę i po trafieniu Ovidjusa Varanauskasa było 49:21 dla Trefla w 15 minucie meczu.

Akademicy na chwilę odzyskali rytm gry, odrobili część strat (35:54 w 19 minucie), jednak w końcówce sopocianie (po czasie na żądanie trenera Stefańskiego) znów zaczęli grać skuteczniej i do przerwy było 61:35 dla gości.

Po zmianie stron uspokojeni wysokim prowadzeniem sopocianie nieco odpuścili rywalom. Koszalinianie ponownie zniwelowali część strat, ale mniej więcej od połowy kwarty goście odzyskali skuteczność i ponownie niemal po każdej akcji odskakiwali rywalom punktowo. W dalszym ciągu byli bardzo skuteczni z dystansu i wyglądało to tak, jakby w ostatnim meczu sezonu chcieli wszystkim udowodnić, że potrafią konstruować i wykańczać efektowne akcje. Po 30 minutach gry było aż 78:48 dla zespołu Trefla.

W ostatniej kwarcie sopocianie kontrolowali już przebieg wydarzeń a zespół koszaliński wyglądał tak jakby wyczekiwał tylko ostatniej syreny w sezonie 2018/2019. Obie strony starały się uraczyć kibiców kilkoma efektownymi akcjami, jednak nie zawsze się to udawało. Niewiadomą było tylko to, czy sopocianom uda się osiągnąć 100 punktów. Na 74 sekundy przed końcem meczu stuka ta udała się Grzegorzowi Kulce, a ostatecznie Trefl wygrał w Koszalinie 102:67. Później pozostało już tylko sopockim zawodnikom, trenerom i kibicom wyczekiwać na wieści z Gliwic, a i one okazały się pomyślne.

POWIEDZIELI PO MECZU:
Marcin Stefański: Gratulacje dla mojej drużyny, dla chłopaków za to, że zachowali koncentrację przez 40 minut. To było najważniejsze. Przed meczem powiedziałem, że jak wygramy zbiórkę to wygramy mecz. Zzbiórkę przegraliśmy, ale za to bardzo dobrze trafialiśmy za 3 punkty, dzieliliśmy się piłką, graliśmy mądrze. Z drugiej strony chciałbym bardzo podziękować mojemu rodzinnemu miastu - Gliwice, za wygraną z Krosnem. Na pewno nie był to łatwy sezon dla nas, ale cieszymy się, że zostajemy w lidze

SADA ZAGORAĆ
Ciężko jest coś powiedzieć po takim meczu. Cieszę się, że daliśmy z siebie wszystko od pierwszej do ostatniej minuty. Graliśmy skupieni i wygraliśmy ten mecz. To był dla nas trudny sezon, trudne było nawet to ostanie spotkanie, ponieważ wcześniejsze mecze nie bardzo nam wychodziły. Zawsze próbowaliśmy, ale nie do końca się udawało. Teraz po prostu bardzo się cieszę i jestem szczęśliwy że pozostajemy w lidze.

Wyniki 30 kolejki

• Spójnia Stargard - ARKA GDYNIA 95:70 (27:17, 25:20, 20:14, 23:19)
  • AZS Koszalin - TREFL SOPOT 67:102 (16:26, 19:35, 13:17, 20:24)
  • GTK Gliwice - Miasto Szkła Krosno 98:88 (39:26, 22:20, 18:20, 19:22)
  • Polski Cukier Toruń - King Szczecin 87:71 (19:12, 15:23, 21:18, 32:18)
  • Anwil Włocławek - Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski 84:78 (20:15, 20:21, 23:19, 21:23)
  • HydroTruck Radom - TBV Start Lublin 87:79 (22:15, 15:25, 26:28, 24:11)
  • Polpharma Starogard Gdański - Legia Warszawa 102:97 (28:31, 24:23, 29:20, 21:23)
  • awansem z 2.10.2018
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - MKS Dąbrowa Górnicza 87:81 (19:32, 22:19, 24:23, 22:7)
Marta

Opinie (55) 2 zablokowane

• (8)

Wałek sezonu! AZS za taki numer powinien wypaść z ligi.