• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ligowiec Roku 2023. Nicolai Klindt: Przyciągnąć zainteresowanie ekstraligi

Mikołaj Pachniewski
25 stycznia 2024, godz. 12:00 
Opinie (44)

Energa Wybrzeże - żużel

Nicolai Klindt uważa, że Energę Wybrzeże Gdańsk stać na awans do finału Speedway 2. Ekstraligi, a sam chciałby zwrócić na siebie uwagę ekstraligowych klubów. Nicolai Klindt uważa, że Energę Wybrzeże Gdańsk stać na awans do finału Speedway 2. Ekstraligi, a sam chciałby zwrócić na siebie uwagę ekstraligowych klubów.

- Mam nadzieję, że uda się awansować z Energą Wybrzeżem do PGE Ekstraligi, a jeśli nie, to że moja postawa przyciągnie zainteresowanie klubów z najwyższej ligi - tak o planach na najbliższy sezon mówi Nicolai Klindt, który kandyduje do tytułu Najlepszego Ligowca Roku 2023. Poprzednio na pytania odpowiadał Grzegorz Buczek. Rozmowa z żużlowcem kończy serię wywiadów z nominowanymi w plebiscycie. 26 i 27 stycznia o godz. 12 zaprezentujemy opinie ekspertów. Głosowanie trwać będzie do północy w niedzielę, 28 stycznia.GŁOSUJ
Ligowiec Roku 2023


Mikołaj Pachniewski: Wszyscy pamiętamy wypadek z pana udziałem podczas meczu w Ostrowie Wielkopolskim. Czy wszystko już w porządku ze zdrowiem?

Nicolai Klindt: Tak, z moją szyją wszystko jest już w porządku. Od końca listopada trenuję normalnie, zacząłem też biegać. Staram się zrobić jak najlepszą formę fizyczną przed zbliżającym się sezonem. Nie odczuwam już żadnych skutków tej kraksy.

Jak pan oceni rok 2023 w pana wykonaniu? Pytam tu zarówno indywidualnie, jak i drużynowo?

Nie był to dla mnie udany rok, bo nie udało mi się zakwalifikować ani do kwalifikacji Grand Prix, ani do SEC, choć był to mój cel. O ile mistrzostwa Danii, w których zdobywało się przepustkę do kwalifikacji do tych cykli były dla mnie dobre, to wszystko zepsułem wjeżdżając w taśmę. Ostatecznie zabrakło mi dwóch punktów do medalu.

Jestem za to zadowolony z mojej postawy w Anglii. Początek miałem beznadziejny, ale później było już bardzo dobrze i udało mi się m.in. pokonać dwukrotnie Jasona Doyle'a (mistrz świata z 2017 roku - przyp. red.) w moim ostatnim meczu przed tym, jak doznałem kontuzji. W Danii, będąc szczerym, nie było zbyt dobrze i nie spełniłem swoich założeń, ale mimo to udało się skończyć sezon ze średnią 2,0 pkt/bieg.

Zawodnik

Nicolai Klindt

Nicolai Klindt

ur.
1988
wzrost
178 cm
ocena z sezonu
4.63 (82 oceny)


Natomiast mój sezon w Polsce był lepszy niż poprzedni, z czego się bardzo cieszę. Zawsze chcę być jeszcze lepszym, dlatego mogłem pojechać trochę lepiej na domowym torze, zwłaszcza w pierwszej części sezonu, a do tego nie wyszły mi dwa mecze wyjazdowe w Poznaniu i Landshut. Jest jednak wiele pozytywów, na których mogę budować w sezonie 2024.

Patrząc z kolei pod kątem Wybrzeża, był to rozczarowujący sezon. Powinniśmy cieszyć się jednak, że udało się nam utrzymać, bo całościowo patrząc, nie byliśmy dobrzy. Niektórzy zawodnicy zdecydowanie nie spełnili oczekiwań, łącznie ze mną, w niektórych meczach. Nie spisaliśmy się dobrze i dlatego zakończyliśmy sezon na 6. miejscu, a nie wyższym.

12. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2023. Kolejność na półmetku 12. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2023. Kolejność na półmetku

Muszę zapytać o gdański tor. Czy sprawiało panu radość ściganie na nim? Wiemy, że było trochę problemów z nawierzchnią w trakcie sezonu.

Tak, ale były trudne momenty. Chodzi o to, że nie był on powtarzalny. Dopiero w końcówce sezonu można powiedzieć, że był zbliżony. Niestety przez pogodę tor zachowywał się inaczej i zajęło mi trochę czasu, by poznać nawierzchnię i to, jak się zachowuje. Trenowaliśmy w piątek i czuliśmy, że mamy dobre ustawienia, a w trakcie meczu warunki były już zupełnie inne i trzeba było szukać na nowo. Tak naprawdę dopiero po czterech meczach w Gdańsku, doszedłem do ładu z torem i wiedziałem już, co robić. Na pewno to doświadczenie pomoże mi w sezonie 2024.

Wywiady z kandydatami do tytułu Najlepszego Ligowca Roku 2023 w TrójmieścieOprócz samych treningów i meczów miał pan czas poznać bliżej Gdańsk i całe Trójmiasto. Co zrobiło na panu największe wrażenie?

Rzeczywiście, miałem czas trochę pozwiedzać i muszę przyznać, że wiele rzeczy zrobiło na mnie wrażenie. Byłem zarówno w Sopocie, jak i Gdyni, na gdańskich plażach czy wielu miejscach na Starym Mieście. Nie obyło się bez eksplorowania kawiarni oraz restauracji, co jest moim hobby. Udało mi się znaleźć ulubione miejsca i często tam bywam. W czerwcu byłem też na Openerze. Muszę przyznać, że był to mój pierwszy raz na festiwalu, więc było to naprawdę ciekawe i fajne doświadczenie. Jeśli miałbym wskazać jedną rzecz to chyba właśnie Opener zrobił na mnie największe wrażenie i to mimo tego, że byłem tam tylko pół dnia. Bardzo lubię spędzać czas w Gdańsku i poznawać nowych ludzi.

Energa Wybrzeże Gdańsk zaprezentowana kibicom. Żużlowcy na zdjęciach i video Energa Wybrzeże Gdańsk zaprezentowana kibicom. Żużlowcy na zdjęciach i video

Były telefony od innych klubów, ale zdecydował się pan zostać w Wybrzeżu na sezon 2024. Co o tym zdecydowało?

Nie lubię zbyt często zmieniać klubów. Przed sezonem 2022 chciałem zostać w Rybniku, ale tak się nie stało. Na całe szczęście pojawiła się wtedy oferta od Wybrzeża. Natomiast przed pobytem w Rybniku przez 5 lat jeździłem w Ostrowie. Jestem typem zawodnika, który nie lubi zmieniać co rok otoczenia.

W Gdańsku znam już tor, osoby w klubie i czuję się tu dobrze. Cały czas chcę się rozwijać i czułem, że najlepiej będzie to zrobić w Gdańsku. Poznałem to miejsce i czuję się tu szczęśliwy. To właśnie był główny powód tego, że przedłużyłem kontrakt z Wybrzeżem.

 • Skład Wybrzeża 2022 Nicolai Klindt
 • Żużel: Zdunek Gdańsk - Arged Malesa Ostrów Wlkp. Nicolai Klindt
 • Żużel: Zdunek Gdańsk - Arged Malesa Ostrów Wlkp. Nicolai Klindt
 • Żużel: Zdunek Gdańsk - Arged Malesa Ostrów Wlkp. Nicolai Klindt
 • Żużel: Zdunek Gdańsk - Arged Malesa Ostrów Wlkp. Nicolai Klindt
 • Żużel: Zdunek Gdańsk - Arged Malesa Ostrów Wlkp. Nicolai Klindt
 • Żużel: Zdunek Gdańsk - Arged Malesa Ostrów Wlkp. Nicolai Klindt
 • Żużel 1. Liga: Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Enea Falubaz Zielona Góra Nicolai Klindt
 • Nicolai Klindt uważa, że Energę Wybrzeże Gdańsk stać na awans do finału Speedway 2. Ekstraligi, a sam chciałby zwrócić na siebie uwagę ekstraligowych klubów.
 • Żużel 1. Liga: Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Enea Falubaz Zielona Góra Nicolai Klindt
 • Żużel 1. Liga: Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Enea Falubaz Zielona Góra Nicolai Klindt
 • Żużel 1. Liga: Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Enea Falubaz Zielona Góra Nicolai Klindt, Rohan Tungate
 • Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Landshut Devils Dimitri Berge, Nicolai Klindt
 • Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Landshut Devils Nicolai Klindt
 • ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk - Abramczyk Polonia Bydgoszcz Oliver Buszkiewicz, Nicolai Klindt
 • ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk - Abramczyk Polonia Bydgoszcz David Bellego, Nicolai Klindt,
 • ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk - ROW Rybnik Nicolai Klindt, Daniel Kaczmarek,
 • ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk - ROW Rybnik Jan Kvech, Nicolai Klindt
 • ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk - ROW Rybnik Jan Kvech, Seweryn Orgacki, Nicolai Klindt
 • ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź Nicolai Klindt
 • ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź Nicolai Klindt


Mówi pan, że nie lubi często zmieniać klubów, ale zarówno w Danii jak i Wielkiej Brytanii zmienił pan barwy klubowe. Skąd taka decyzja?

Ostatnie 3 lata w Danii spędziłem w Vojens, a wcześniej 8 lat jeździłem dla Holsted. Vojens to naprawdę super klub, ze świetnymi ludźmi i cieszyłem się każdą chwilą spędzoną tam, ale poczułem, że potrzebuję nowego wyzwania i pewnej zmiany. Rozmawiałem z kilkoma klubami i jednym z nich było Outrup, czyli miejsce, gdzie się wychowałem. Spodobał mi się ich ambitny plan na sezon 2024 i poczułem, że chcę być częścią tego projektu. Nie byli w finale od 4 lat i będziemy chcieli to zmienić. Ponadto poczułem, że ten rok będzie dobrym momentem na powrót do macierzy.

Nicolai Klindt Ligowcem Lipca. Żużlowiec lepiej oceniony niż piłkarze Nicolai Klindt Ligowcem Lipca. Żużlowiec lepiej oceniony niż piłkarze

Natomiast w Anglii przez cały sezon w King's Lynn było wiele problemów i nie byłem pewny, czy chcę się dalej ścigać w Wielkiej Brytanii. Uwielbiam tamte tory, ale nie wiedziałem, do jakiego innego klubu mógłbym dołączyć. Oxford zdecydował się, by startować w wyższej lidze i podobnie jak w przypadku Outrup, spodobała mi się ich wizja i plany na przyszłość. Uważam, że mamy naprawdę dobry skład i potencjał, by powalczyć o najwyższe cele. Cieszę się z tych dwóch zmian, choć tak jak mówiłem, nie lubię często zmieniać klubów.

Jak pan oceni skład Energi Wybrzeża na sezon 2024? Czy można powiedzieć, że będziecie takim czarnym koniem?

Myślę, że tak. 2 lata temu zespół Peterborough Panthers nazywano w Anglii "Dad's Army". Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko mnie, Nielsa-Kristiana IversenaKrzysztofa Kasprzaka to nas też można tak nazwać (śmiech). Peterborough wygrało wtedy ligę, a na papierze wcale ich skład nie był najmocniejszy. Okazali się jednak najlepsi na torze.

Uważam, że wiele osób nie stawia nas w gronie faworytów i nie przewiduje, że odniesiemy sukces. To zadziała na naszą korzyść. Moim zdaniem, zaskoczymy wielu, a doświadczenie naszej trójki i młodość pozostałych będzie dobrą mieszanką i przepisem na sukces. Myślę, że taki nasz cel minimum, to awans do półfinału, ale nie jest tajemnicą, że uważam, że stać nas na wejście do finału. Tym bardziej dzięki wsparciu tak możnego sponsora, jakim jest Energa z grupy Orlen. Pozostałe drużyny dysponują podobnym potencjałem i nie ma wyraźnego faworyta. Ponadto żużel to nie to, co jest zapisane na papierze. Liczy się to, co na torze.

Energa Wybrzeże Gdańsk. Jak wyglądają treningi żużlowców zimą? Energa Wybrzeże Gdańsk. Jak wyglądają treningi żużlowców zimą?

Sezon zapowiada się bardzo ciekawie, bo jak pan mówi, nie ma wyraźnego faworyta, jakim teraz był Falubaz. Kto będzie najgroźniejszym rywalem?

Zgadzam się w 100 proc., że ten sezon będzie niezwykle emocjonujący. Ostrów wiele stracił po odejściu Jakuba Krawczyka, który moim zdaniem byłby najlepszym juniorem ligi. Wciąż można mówić, że są mocni, bo mają czterech zawodników, którzy w minionym sezonie jeździli w PGE Ekstralidze. Na papierze mocne składy zbudowały także: Rybnik, Krosno i Bydgoszcz, ale to wszystko są zawodnicy, których da się pokonać. Trzeba w to wierzyć, jeśli w to nie wierzysz, to na pewno ci się nie uda.

Liga zapowiada się bardzo ciekawie i już nie mogę się doczekać startu sezonu. Na pewno tak wyrównana stawka będzie atrakcyjna dla kibiców. Spodziewam się wielu niespodzianek w najbliższym sezonie.

Przeczytaj wywiad z Nicolaiem Klindtem - Ligowcem Lipca 2023 Przeczytaj wywiad z Nicolaiem Klindtem - Ligowcem Lipca 2023

Start sezonu zbliża się wielkimi krokami. Brakuje panu już ścigania?

To zabawne, bo jeszcze tydzień temu nie byłem zbytnio podekscytowany i miałem wrażenie, że ta zimowa przerwa mija zbyt szybko. Natomiast teraz jestem już bardzo podniecony i nie mogę się doczekać, aż wsiądę na motocykl. Obecnie ciężko trenuję i szykuję formę na sezon. Rok temu byłem bardzo zadowolony i czułem się dobrze przygotowany, ale teraz wierzę, że zrobię to jeszcze lepiej.

Jakie ma pan plany na najbliższe tygodnie przed startem sezonu?

Na przełomie stycznia i lutego mam prezentację w Outrup. Na początku marca jadę do Lonigo na małe zgrupowanie. 13 marca mamy dzień prasowy w Oxford, a dzień później rusza już tam sezon i będziemy mieć pierwszy mecz ligowy. Wtedy wszystko pójdzie już z rozpędu i zaraz zacznie się sezon w Speedway 2. Ekstralidze. Natomiast do czasu obozu w Lonigo codziennie trzymam się swojej rutyny, czyli treningów na siłowni, biegania, diety i całego przygotowania. Cały czas dbam o siebie, a także próbuję zrzucić kilka kilogramów, które przybrałem w czasie świąt (śmiech).Na koniec chciałbym pana zapytać o cele na sezon 2024.

Znam swoją wartość i wiem na co mnie stać. Mam plany i marzenia na przyszły sezon, wśród nich są oczywiście kwalifikacje do Grand Prix i SEC, ale moim głównym celem jest bycie najlepszym zawodnikiem we wszystkich drużynach, czyli Wybrzeżu, Oxford i Outrup. Chcę być liderem i zdobywać, jak najwięcej punktów. Ważne będzie dla mnie, by być bardziej powtarzalnym i starać się co mecz zdobywać dwucyfrową liczbę punktów. Mam nadzieję, że uda nam się z Wybrzeżem awansować do PGE Ekstraligi, a jeśli nie to, że moja postawa przyciągnie zainteresowanie klubów z najwyższej ligi. Jeśli będę jeździł na stałym, wysokim poziomie to wiem, że jestem w stanie wzbudzić zainteresowanie swoją osobą przez ekstraligowe zespoły, a to będzie znaczyło, że miałem dobry sezon.

Typowanie wyników

Gdańsk, Długie Ogrody
HIT
3 pkt.
ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
Cellfast Wilki Krosno

Jak typowano

79% 296 typowań ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% 6 typowań REMIS
20% 75 typowań Cellfast Wilki Krosno

Twoje dane

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (44)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Arged Malesa Ostrów Wlkp.
21 kwietnia 2024, godz. 14:00
82% Arged Malesa Ostrów Wlkp.
1% REMIS
17% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Texom Stal Rzeszów 1 1 0 0 54:36 2
2 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 1 1 0 0 51:38 2
3 Innpro ROW Rybnik 1 1 0 0 48:42 2
4 Cellfast Wilki Krosno 1 1 0 0 47:43 2
5 Energa Wybrzeże Gdańsk 1 0 0 1 43:47 0
6 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 1 0 0 1 42:48 0
7 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 1 0 0 1 38:51 0
8 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 1 0 0 1 36:54 0
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 1 kolejki

 • ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - Cellfast Wilki Krosno 43:47
 • #OrzechowaOsada PSŻ Poznań - Innpro ROW Rybnik 42:48
 • Texom Stal Rzeszów - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 54:36
 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Arged Malesa Ostrów Wlkp. 51:38

Ostatnie wyniki

79% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
20% Cellfast Wilki Krosno
Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Aneta Starzyńska 1 4 100%
2 Andrzej Chrzanowski 1 4 100%
3 82iwdb 1 4 100%
4 Paweł Rosiewicz 1 4 100%
5 Bmifat 1 4 100%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane