Małysz - pierwszy, Pyrek dziewiąta

Kryst.
21 stycznia 2002 (artykuł sprzed 22 lat)

Adam Małysz, mistrz świata, zdobywca Pucharu Świata, a także triumfator 49. edycji Turnieju Czterech Skoczni został zwycięzcą 67. Plebiscytu Przeglądu Sportowego, Tempa i Sportu na dziesięciu najlepszych sportowców Polski w 2001 roku. W nagrodę otrzymał samochód od Citroena. Drugie miejsce zajął Robert Korzeniowski, najlepszy chodziarz świata, który w ubiegłym roku był pierwszy. Podobnie jak w poprzednim plabiscycie, trzecia lokata przypadła młociarzowi Szymonowi Ziółkowskiemu. Wyniki ogłoszono w warszawskim hotelu Victoria.

Skoczek z Wisły nie mógł wziąć udziału w imprezie, bogatej w osobistości sportu, polityki i biznesu, gdyż startował w zakopiańskim Pucharze Świata. W jego imieniu, w świetle reflektorów zabłysnęła Izabela, małżonka mistrza. Piątego w klasyfikacji Jerzego Dudka (obowiązki w Premier League), zastąpił brat Dariusz. Emmanuela Olisadebe wyręczył natomiast Jerzy Engel, który został także Trenerem Roku.

Dziewiąte miejsce zajęła Monika Pyrek, tyczkarka Lechii Gdańsk, która w 2001 roku sięgnęła po brąz mistrzostw świata w Edmonton oraz ustanowiła rekord Europy. - Jestem zadowolona z tego miejsca. Na początku roku nie dawałam sobie szans na znalezienie się w dziesiątce. Później mój optymizm rósł - mówi podopieczna Edwarda Szymczaka, która dotarła na uroczystość ze Spały. - Pozycja Adama Małysza była niezagrożona. Cieszę się, że on skacze, no i ja też skaczę - dodaje 21-latka.

Dziesięciu najlepszych sportowców Polski w 2001 roku w 67. Plebiscycie Przeglądu Sportowego, Tempa i Sportu: