• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mistrzostwa świata w lekkoatletyce

Kryst.
29 sierpnia 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
Nie raz i nie dwa bywało, że złoty krążek Roberta Korzeniowskiego budził do walki pozostałych członków naszej ekipy. Może tak będzie i tym razem? Walczących o medale lekkoatletycznych mistrzostw świata w Paryżu 200-metrowców coraz mniej, ale po ćwierćfinałach w tej grupce był także Marcin Jędrusiński. Doświadczona Krystyna Danilczyk-Zabawska (Podlasie Białystok) wynikiem 18,62 m zajęła szóste miejsce w finale pchnięcia kulą. To jej najlepszy wynik w startach podczas MŚ.

Kula Koziorożca
- Dotychczas byłam dwukrotnie ósma, w 1997 i 1999 roku. Sprawę awansu do finału załatwiłam w porannych kwalifikacjach za pierwszym podejściem. W finale skoncentrowałam się na technice. Jako Koziorożec jestem waleczna i tak łatwo nie poddaję się - mówiła potężna, ale i sympatyczna blondynka. Wszystkie medalistki konkursu pchnięcia kulą przekroczyły granicę 20 m, a najlepszy wynik uzyskała Rosjanka Swietłana Kriwełowa (20,63 m). - Po 20 m pchają te zawodniczki, które mają ode mnie znacznie lepsze warunki fizyczne i... dobrze się odżywiają - zauważyła polska kulomiotka.

Winny tor czy kontuzja?
W półfinale biegu na 200 m Jędrusiński był jedynym Polakiem. Marcin Urbaś, na którego tak liczyliśmy, przepadł w ćwierćfinale. - Mogę ponarzekać na ósmy tor, bo nie lubię na nim biegać, ale tak naprawdę jestem jeszcze po kontuzji zbyt słaby, by marzyć o finale. Gdybym był w dobrej formie, tor byłby mi obojętny. Moim nogom należy się odpoczynek po trzech urazach - mówił krakowianin.

Amerykański król
Królem lekkoatletyki, bo tak zwykło się nazywać najlepszego dziesięcioboistę, został Amerykanin Tom Pappas, który potrzebował do zwycięstwa 8750 pkt. Pappas nawiązał do amerykańskich tradycji Dana O'Briena, mistrza świata w latach 1991, 1993 i 1995. Drugi był faworyzowany Czech Roman Serble, a jego rodak Tomas Dvorak, który królował w trzech kolejnych mistrzostwach (1997, 1999, 2001), uplasował się na czwartej pozycji. Brąz dla Kazacha Dmitrija Karpowa - 8374 punkty.

Wiwat, Guevara!
Bieg na 400 m wygrała Meksykanka Ana Guevara, z rekordem życiowym, będącym jednocześnie najlepszym w tym roku czasem na świecie - 48,89. Dzięki temu 26-latka z Nogales została pierwszą Meksykanką, która zdobyła złoty medal lekkoatletycznych mistrzostw świata. Guevara jest ósmą kobietą w historii, która przebiegła ten dystans poniżej 49 sekund. Warto przypomnieć, że Meksykanka nie przegrała żadnego biegu na 400 m od MŚ w Edmonton w 2001 r. Srebro zdobyła Jamajka Lorraine Fenton (49,93), a brąz - Senegalka Amy Mbacke Thiam (49,95), obrończyni tytułu. W Edmonton na podium stały te same zawodniczki, z tą uwagą, że inna była kolejność: Thiam, Fenton, Guevara.

Wyłączność na złoto
Na 1500 m triumfował Marokańczyk Hicham El Guerrouj - 3.31,77. To jego czwarty z rzędu złoty medal MŚ zdobyty na tym dystansie (w 1995 roku był drugi). Ten sukces nie przyszedł mu łatwo. Pojedynek El Guerrouja z Francuzem Mehdi Baalą był ozdobą wieczoru.

Francuskie rozterki
To nie była jedyna gorzka pigułka, jaką musieli przełknąć francuscy kibice. Do finału biegu na 400 m mężczyzn nie zakwalifikował się Stephane Diagana, mistrz Europy z Monachium i mistrz świata z Aten. Diagana wynikiem 48,64 (to jego najlepszy czas w sezonie) zajął piąte miejsce w swojej serii półfinałowej. Najlepszy czas półfinału uzyskał w drugiej serii broniący tytułu z Edmonton Felix Sanchez z Dominikany - 48,16. O 0,01 wolniejszy był zwycięzca pierwszej serii, Grek Periklis Iakovakis. Gorycz tych porażek osłodziła im Muriel Hurits, która była najlepsza w półfinale 200 m kobiet. Francuzka przebiegła ten dystans w 22,41. Hurtis pokonała w drugiej serii Rosjankę Anastazję Kapaczyńską (22,43), srebrną medalistkę na 100 m, Amerykankę Torri Edwards (22,44) i Białorusinkę Natalię Safronnikową (22,76). Zdecydowanie wolniejsza była pierwsza seria. W niej najlepsza była mistrzyni świata na 100 m, Kelli White z wynikiem 22,50 (czwarty czas półfinału). Amerykanka pokonała Ukrainki Żannę Block (22,61) i Andżelę Krawczenko (22,66) oraz Jamajkę Beverly McDonald (22,92).
Głos WybrzeżaKryst.

Opinie

Relacje LIVE

Najczęściej czytane