Koszykarze Startu utopieni po przerwie

15 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat)

Koszykarze Startu przegrali na inaugurację drugiego etapu rozgrywek w TBL, mimo że jeszcze w przerwie mieli dziewięć punktów przewagi. Po zmianie stron gdynianie zupełnie pogubili się w wyjazdowym spotkaniu z Jeziorem Tarnobrzeg. Na niewiele zdała się nawet bardzo dobra gra Roberta Rothbarta. Podopieczni Davida Dedka zeszli z parkietu z porażką 60:74 (15:15, 21:12, 11:25, 13:22). Po meczu zostają na południowo-wschodnich krańcach kraju, by w niedzielę walczyć o ligowe punkty z Rosą Radom. Oby z lepszym skutkiem niż w piątek...

JEZIORO: Dłoniak 21 (1x3), Krajniewski 8, Przybyszewski 8 (2x3), Tiller 5 (1x3, 8 as.), Alexander 4 (6 zb.) - Doaks 13, Wall 9 (1x3), Long 6, Patoka

START: Jankowski 11 (3x3), Wojdyła 10, Malczyk 5 (1x3), Pełka 3, Mordzak - Rothbart 18 (9 zb., 6 bl.), Kucharek 9, Kowalczyk 2, Mokros 2, Andrzejewski

Gdynianie na początku meczu jakby przestraszyli się agresywnie grających gospodarzy. W 6. minucie Start przegrywał już 3:11. Podopieczni Davida Dedka nie potrafili skorzystać nawet z dużej liczby przewinień rywali. W inauguracyjnej kwarcie z 10 rzutów wolnych wykorzystali tylko 5.

Na szczęście tarnobrzeżanie podali rękę Startowi. Zaczęli na potęgę pudłować, a gdynianie osiągnęli przewagę na deskach. Dzięki temu w 10. minucie Jarosław Mokros doprowadził do wyrównania na 13:13, a na sekundę przed końcem kwarty Sebastian Kowalczyk trafił na 15:15.

W drugiej odsłonie pojedynku obie drużyny grały falami. Pierwsze skrzypce w ekipie przyjezdnych grał wówczas Robert Rothbart, który mecz zaczął na ławce rezerwowych. Akcje centra z Izraela oraz punkty Tomasza Wojdyły dały prowadzenie Startowi w 13. minucie 22:15.

Jezioro musiało rozluźnić defensywę, gdyż już na początku drugiej kwarty J.T. TillerNicchaeus Doaks mieli po trzy przewinienia. Mimo to miejscowym udało się zbliżyć na 26:24.

Jednak Start mógł przełożyć jeszcze wyżej przerzutkę, gdyż w tym okresie skuteczność rzutów za dwa punków przekroczyła 60 procent! Po wsadzie, a po chwili i "trójce" Marcina Malczyka gdynianie odskoczyli na 36:24, na dokładnie 100 sekund przed przerwą.

Po zmianie stron ponownie szybciej do walki zebrało się Jezioro. Jakub Dłoniak dorównał po względem liczby zdobytych punktów Rothbartowi (po 12) i w 27. minucie sprowadził straty miejscowych do 44:45. W dodatku był faulowany przez Wojdyłę.

Trener Dedek dłużej się nie zastanawiał i wziął czas. Opłaciło się, bo nie tylko zmobilizował podopiecznych, ale i zdekoncentrował najlepszego snajpera Jezioro. Po powrocie do gry Dłoniak spudłował z wolnego, a po przeciwnej stronie parkietu atak efektownym hakiem zwieńczył Rothbart.

Niestety, w trzeciej kwarcie Start już więcej punktów nie zdobył, a zainkasował ich aż 7 z rzędu. Christopher Long równo z końcową syreną ustalił wynik po pół godzinie gry na 52:47 dla Jeziora. Gdynian pogrążały straty, których wówczas mieli na koncie już 15.

Ostatnią część gry punktami z wolnych rozpoczął Rothbart. Ten koszykarz imponował nie tylko w ofensywie, ale i w defensywie, zaliczając już wtedy 8 zbiórek i 6 bloków.

Odrzuceni od kosza rywale próbowali "trójek", ale tego dnia nie była to ich mocna strona. Na początku trzeciej kwarty bilans w rzutach zza łuku Jeziora wynosił 3 trafione na 19 prób.

W twardej walce o przechylenie szali wygranej na własną korzyć zawodnicy musieli uważać na faule. Aż po trzech graczy z każdej stron miało w ostatniej części gry po cztery faule.

Start zaczął tracić dystans od 52:55. Doaks popisał się wsadem, Xavier Alexander poprawił rzutem z półdystansu, a cztery kolejne punkty dołożył znów Doaks. W 36. minucie gospodarze prowadzili już 63:52. Na domiar złego za pięć przewinień parkiet musiał opuścić najbardziej doświadczony z gdynian, Grzegorz Mordzak.

Niemoc rzutową gdynian przełamał oczywiście Rothbart, ale w pojedynkę niewiele mógł zdziałać. Tym bardziej, że Dawid Przybyszewski znalazł wreszcie właściwą klepkę na parkiecie, aby trafiać za trzy. W czwartej kwarcie ta sztuka udała mu się dwukrotnie.

• O miejsca 1-6:
  • ASSECO PROKOM GDYNIA - Energa Czarni Słupsk 80:74 (24:16, 13:16, 19:16, 24:26)
  • PGE Turów Zgorzelec - TREFL SOPOT 81:86 (20:14, 28:19, 15:29, 18:24)
  • Stelmet Zielona Góra - Anwil Włocławek 59:90 (16:25, 10:25, 14:17, 19:23)
  • O miejsca 7-12:
  • Jezioro Tarnobrzeg - START GDYNIA 74:60 (15:15, 12:21, 25:11, 22:13)
  • Rosa Radom - Polpharma Starogard Gdański 71:75 (18:19, 13:16, 9:16, 31:24)
  • AZS Koszalin - Kotwica Kołobrzeg 84:69 (18:17, 25:22, 19:15, 22:15)

Opinie (10)

• O co chodzi w tej Gdyni? (2)

Tam są dwa kluby czy co?
    Raz czytam informacje o Asseco a raz o Starcie?
    Czy to nie przypadkiem ten sam klub Panie redakorze?