Polscy rugbiści pokonali Mołdawię. Trójmiasto punktowało w reprezentacji

18 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
Kapitan reprezentacji Polski i zawodnik Ogniwa Sopot Piotr Zeszutek (z piłką) był jedną z wyróżniających się postaci w naszej kadrze. Kapitan reprezentacji Polski i zawodnik Ogniwa Sopot Piotr Zeszutek (z piłką) był jedną z wyróżniających się postaci w naszej kadrze.

W drugim spotkaniu Rugby Europe Trophy 2017/18 reprezentacja Polski pokonała Mołdawię 13:0 (10:0). Na stadionie przy ul. Traugutta w Gdańsku punktowali zawodnicy trójmiejskich klubów. Jedyne przyłożenie tego meczu zaliczył Mateusz Plichta, a celnymi kopami popisali się Wojciech Piotrowicz (obaj Ogniwo Sopot) oraz grający na co dzień we Francji, Jędrzej Nowicki, który w ekstralidze wspomagał miejscową z Lechię. Biało-czerwoni przez większość spotkania byli stroną przeważającą, ale nie zbliżyli się do punktu bonusowego, który przyznawany jest za cztery przyłożenia.

POLSKA POLSKA
Mołdawia Mołdawia
Wilczuk, Bobryk, Bysewski - Powała-Niedźwiecki, Bartoszek - A. Nowicki, Płonka Jr., Zeszutek - Plichta - Piotrowicz - Rokicki, Gdula, Bracik, Sirocki - Rajewski
Sędziowie: Duarte (Portugalia), Silva, Costa
Widzów: 2600
Morosanu, Colev, Cangea - Titica, Began - Budaian, Brinza, Siscan - Preguza - Popa - Copitov, Misin, Cotruta, Gheorghies - Adam
  • 20' Piotrowicz Zmiany J. Nowicki
  • 46' Rajewski Zmiany Szczepański
  • 55' Wilczuk Zmiany Janiec
  • 59' Plichta Zmiany Bobruk
  • 66' Bobryk Zmiany Ignaczak
  • 66' Płonka Jr Zmiany Wiśniewski
  • 68' Bysewski Zmiany Kostałkowski
  • 68' Powała-Niedźwiecki Zmiany Mirosz
Zmiany Zmiany
  • 46' Began Zmiany Nimirenco
  • 49' Cangea Zmiany Macaria
  • 71' Brinza Zmiany Lesanu
  • 76' Morosanu Zmiany Cebotari
  • 78' Preguza Zmiany Diaconu
  • 11' Plichta
Punkty Punkty
  • 3' Piotrowicz
  • 69' J. Nowicki
  • 12' Piotrowicz
Kartki Kartki
  • 80+2 Cebotari

Zobacz prezentację drużyn, która w przededniu meczu odbyła się w Galerii Bałtyckiej

6. Mołdawia 2 0 0 2 7:72 0

Biało-czerwoni rugbiści grali po raz ostatni przy Traugutta 3 listopada 2012 roku. Wygrali wówczas na tym obiekcie z Niemcami 22:13 (7:7). Jak pokazuje historia, biało-czerwonym dobrze wiodło się w Gdańsku. Z 10 meczów międzypaństwowych tutaj rozegranych wygrali sześć, w tym trzy ostatnie
Z trójmiejskich klubów najliczniej w kadrze reprezentowane jest Ogniwo Sopot. Z podopiecznych Karola Czyża, czyli aktualnych wicemistrzów Polski mamy: Marcina Wilczuka (POLSKA), Stanisława Powałę-Niedźwieckiego, Piotra Zeszutka, Grzegorza Szczepańskiego, Mateusza Plichtę (POLSKA) i Wojciecha Piotrowicza (POLSKA). Kolejne powołania otrzymali: Szymon Sirocki (POLSKA) (Arka) i Kewin Bracik (POLSKA) oraz Marek Płonka (obaj Lechia)
Przed sobotnim meczem rugbiści byli z wizytą w Szkole Podstawowej nr 85, a w piątek zaprezentowali się kibicom w Galerii Bałtyckiej. Tam też trenerzy Stanisław Więciorek i Dariusz Komisarczuk zaprezentowali skład, który rozpocznie mecz

KIBICUJ REPREZENTACJI POLSKI W RUGBY
Tak rugbiści trenowali z uczniami SP nr 85 w Gdańsku
Rozgrywki ekstraligi zakończyły się w poprzednią sobotę. W finale zmagań Ogniwo Sopot uległo Budowlanym Łódź SA 3:16

RUGBIŚCI OGNIWA WICEMISTRZAMI POLSKI
W starciu o brązowe medale Pogoń Siedlce okazał się lepsza od Lechii Gdańsk, a piątą pozycję wywalczyła Arka Gdynia

LECHIA CZWARTA, ARKA PIĄTA W SEZONIE 2017
Trenerowi kadry Polski udało się zgromadzić obecnie najsilniejszy obecnie skład. W Gdańsku zaprezentują się zatem grający na co dzień we Francji: wspomniany Bobryk (POLSKA) (klub CS Vienne), Mateusz Bartoszek (POLSKA), Radosław Bysewski (POLSKA) (obaj Saint Medard), Grzegorz Janiec (FCSR Rumilly), Aleksander Nowicki (POLSKA) (Macon Rugby), Jędrzej Nowicki (POLSKA) (Creusot Bourgogne). Z wyjątkiem tego pierwszego, pozostałych rugbistów w poprzednich sezonach mieliśmy okazje oglądać w barwach Arki Gdynia lub Lechii Gdańsk, a ten ostatni i w tym roku wspomagał biało-zielonych w niektórych meczach
Mecz rozpocznie się o godz. 17:40
- 10 lat grałem w Lechii Gdańsk. Każdy powrót tutaj jest dla mnie bardzo miły. Zarazem to także dodatkowy smaczek i powód do stresu, choć tego ostatniego nigdy w zawodzie trenera nie brakuje. Liczę, że ten mecz stanowić będzie początek nowego, fajnego okresu reprezentacji, czego życzę sobie, a przede wszystkim moim podopiecznym. Innego wyniku niż nasze zwycięstwo nie zakładam. Mamy mocną drużynę. Kluczem do sukcesu będzie postawa obrona. Jeżeli nie damy rozwinąć skrzydeł Mołdawii, to o nasz atak jestem spokojny. Liczę na wsparcie kibiców i doping - mówi nam w piątek trener Stanisław Więciorek
Polska, Polska - z trybun stadionu
Czas na hymny obu krajów
Wśród rezerwowych w kadrze Polski są: Ignaczak, Janiec, Kostałkowski, Wiśniewski, Mirosz, Szczepański, Nowicki (POLSKA), Bobruk
Rezerwowi Mołdawii: Macaria, Lesanu, Cebotari, Patrascu, Bilici, Diaconu, Procopii, Nimirenco
1'
ZACZYNAMY MECZ. Polacy kopią jako pierwsi
1'
Polacy cali na czerwono, rywale na żółto z czarnymi wstawkami
1'
Młyn dyktowany dla Mołdawii
2'
Przechwyt Polaków i akcja około 22. metra od pola punktowego rywali
3'
Karny dla Polski, będzie próba kopnięcia na słupy
3 punkty
3'
[3:0] Celny kop i Piotrowicz (POLSKA) zdobywa 3 punkty. Wynik otwiera więc zawodnik Ogniwa Sopot
4'
Kolejny błąd rywali i przechwyt biało-czerwonych na połowi Mołdawii
5'
Niestety zagranie do przodu i młyn dyktowany dla gości
6'
Nowicki (POLSKA) popełnia błąd i karny dla rywali, którzy kopią piłkę w aut na połowę Polski. Piłka w takiej sytuacji zostaje po ich stornie
7'
Nowicki (POLSKA) przejmuje piłkę po wrzucie z autu
7'
Teraz karny dla Polski i kop w aut na połowę rywali
8'
Świetna akcja Bracika (POLSKA), ale strata około 22. metra
8'
Teraz z prawego na lewe skrzydło przebiegł Sirocki (POLSKA) i ponawiamy atak
9'
Bobryk (POLSKA) wychodzi na świetną pozycję, ale dostaje niedokładne podanie, a piłka wypada do przodu - młyn dla Mołdawii
9'
Rywalom także wypada piłka do przodu, mamy młyn dyktowany niedaleko pola punktowego Mołdawii
5 punktów
11'
[8:0] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Plichta (POLSKA). Wykorzystał on rzut karny po skręceniu młyna, wykonał go szybko i wbiegł tuż obok słupów
2 punkty
12'
[10:0] 2 punkty z podwyższenia zdobywa Piotrowicz (POLSKA). Wszystkie punkty dla biało-czerwonych zdobyli rugbiści Ogniwa
13'
Strata Mołdawian i młyn dyktowany dla Polski
14'
Polska, Polska - skandują kibice
15'
Kolejny młyn dyktowany, dla Mołdawii, tym razem niedaleko środka boiska
17'
Karny dla gości, którzy przenoszą piłkę na aut, w okolice 22. metra na połowie Polski
17'
Ponownie Nowicki (POLSKA) wygrywa aut dla Mołdawian
18'
Polacy kopią z gry w aut, ale piłka nie dotknęła boiska przed przekroczeniem linii więc stały fragment gry dla gości z miejsca kopnięcia
kontuzja
19'
Piotrowicz (POLSKA) leży na boisku po zderzeniu z jednym z kolegów - niestety wydaje się, że jest to coś poważnego z kolanem
19'
Medyk i jeden z rywali pomagają opuścić boisko Piotrowiczowi (POLSKA)
20'
POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Piotrowicz, w jego miejsce wchodzi J. Nowicki.
21'
Rywale wrzucają z autu tuż przy naszym polu punktowym, ale przejmujemy stały fragment gry
22'
Wykopujemy piłkę w aut, rywale wrzucą go na 22. metrze
23'
Akcja rywali około 5. metrów od pola punktowego Polski, Mołdawianie starają się przebić środkiem
23'
Tuż przed linią punktową biało-czerwoni wymusili na rywalach stratę - młyn dyktowany dla biało-czerwonych
25'
Mołdawianie nieprzepisowo atakują wyprowadzających piłkę Polaków i karny dla naszych reprezentantów
26'
Aut, maul i kolejny rzut karny dla Polski - będzie kop w aut
27'
Bobryk (POLSKA) i Płonka w dobrej, ofensywnej akcji i kolejny karny dla Polski
28'
Kop w aut i mamy wrzut około 15. metrów do pola punktowego
29'
Świetna akcja Zeszutka na kontakcie z rywalem, później przeniesienie ciężaru gry na prawe skrzydło... niestety piłka wypada do przodu, a to oznacza stratę
30'
Karny dla Mołdawii i w konsekwencji aut dla gości
33'
Po kilku przechwytach i kopach piłka na 22. metrze na połowie Polaków, ale w rękach rywali
35'
Piłka wypada Mołdawianom do przodu, a więc przechodzi w ręce biało-czerwonych
36'
Świetna, indywidualna akcja Copitova (Mołdawia), mija naszych jak tyczki, ale w końcu zostaje zatrzymany
37'
Przechwyt Nowickiego (POLSKA), w konsekwencji lewym skrzydłem pędzi Rajewski (POLSKA), około 15. metra przed polem punktowym rywali podaje Płonce, ale piłka wypada zawodnikowi Lechii do przodu
38'
Wykop rywali, piłkę przejmuje Rokicki (POLSKA), wraca na połowę Mołdawii, tam mamy przekop na prawe skrzydło, gdzie ją tracimy, ale rywale kopią w aut
40'
Kilka przegrupować, ale Sirockiemu (POLSKA) wypada piłka
40'
40+5
Plichta (POLSKA) kopie po linii do Rokickiego (POLSKA), ale piłka wypada w aut. Do pola punktowego rywali około 10 metró
40+7
J. Nowicki (POLSKA) przekopuje piłkę na prawe skrzydło, Rajewski (POLSKA) wykonuje przechwyt, ale zostaje wypchnięty na aut
40+9
Tym razem akcja Polski lewem skrzydłem, próbuje Rokicki (POLSKA), ale w końcu traci piłkę
40+10
Wygląda na to, że sędzia zapomniał zegarka, ponieważ doliczył już 10 minut do regulaminowego czasy gry
40+10
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY.
Polska przeważała w pierwszej połowie. Mieliśmy akcje tak na lewym, jak i na prawym skrzydle. Wcześniej biało-czerwoni, za sprawą Piotrowicza (POLSKA), szybko wykorzystali rzut karny, a następnie ten rugbista dołożył jeszcze punkty z podwyższenia po przyłożeniu Plichty (POLSKA). Niestety później Piotrowicz (POLSKA), po zderzeniu z jednym z kolegów doznał kontuzji kolana i musiał opuścić boisko. Mołdawianie mieli tylko jedną okazję do przyłożenia, ale tuż przed linią pola punktowego zostali powstrzymani. Ogólnie biało-czerwoni prezentują się bardzo dobrze w defensywie, a rywale są bardzo niedokładni. W naszej kadrze najbardziej aktywny jest A. Nowicki (POLSKA) , grający na co dzień we francuskim AS Macon Rugby
41'
MOŁDAWIANIE ZACZYNAJĄ DRUGĄ POŁOWĘ
42'
Polacy utrzymują piłkę na połowie rywali
43'
Karny dla gości po przechwycie naszego zawodnika z pozycji spalonej
43'
Aut na wysokości 20. metra na połowie Polski i błąd rywali
44'
Polska, Polska - starają się pomóc kibice
45'
Dobra akcja Mołdawian, ale tak jak w poprzednich, piłka wypada im do przodu około 20 m
46'
Mołdawia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Began, w jego miejsce wchodzi Nimirenco.
46'
POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Rajewski, w jego miejsce wchodzi Szczepański.
48'
Kolejny przód Mołdawian i młyn dyktowany dla Polski
49'
Dobrze wykonany młyn i karny dla biało-czerwonych
49'
Mołdawia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Cangea, w jego miejsce wchodzi Macaria.
51'
Polacy także mają problem z dokładną grą, dlatego ponownie Mołdawia w natarciu na naszej połowie
52'
Po kilku przekopach kary dla Mołdawii przy linii środkowej boiska
53'
Przyjezdni kopią piłkę w aut, ale przejmuje ją Gdula (POLSKA) i przenosi ją ponownie na połowę boiska
54'
Mamy trochę przypadkowej gry w środkowej części boiska
55'
POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wilczuk, w jego miejsce wchodzi Janiec.
56'
Cały czas piłka znajduje się w środku pola
57'
Polska - skandują fani
kontuzja
58'
A. Nowicki (POLSKA) (POLSKA) ma problem z nosem, a Preguza (Mołdawia) za skurczami
59'
POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Plichta, w jego miejsce wchodzi Bobruk.
61'
Świetna praca młyna, ale piłka ucieka Polakom
61'
Karny dla Polski na połowie, równie na środku boiska, J. Nowicki (POLSKA) będzie kopał na słupy
62'
Mocne kopnięcie J. Nowickiego (POLSKA) z 50. meta, piłka leciała w dobrym kierunku, ale była zagrana za lekko
64'
Cotruta (Mołdawia) pędzi lewym skrzyłem, ale na aut wypycha go pędzący do niego Sirocki (POLSKA)
66'
POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bobryk, w jego miejsce wchodzi Ignaczak.
66'
POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Płonka Jr, w jego miejsce wchodzi Wiśniewski.
67'
Ponownie przyspieszenie pokazuje Sirocki (POLSKA), piłka przeniesiona z prawego na lewe skrzydło, ale tam akcja Polaków została zatrzymana
68'
POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bysewski, w jego miejsce wchodzi Kostałkowski.
68'
POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Powała-Niedźwiecki, w jego miejsce wchodzi Mirosz.
69'
Karny dla Polski z ok. 22. metra od słupów, J. Nowicki (POLSKA) będzie kopał
3 punkty
69'
[13:0] Celny kop i J. Nowicki (POLSKA) zdobywa 3 punkty.
69'
Dalej punkty dla Polski zdobywają tylko rugbiści zespołów z Trójmiasta. Po zawodnikach Ogniwa Sopot do pisał się wyniku gracz Lechii Gdańsk
71'
Mołdawia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Brinza, w jego miejsce wchodzi Lesanu.
kontuzja
71'
Za boiskiem jest A. Nowicki (POLSKA) (POLSKA), ale po schłodzeniu kolana wraca on na murawę
72'
Dobra akcja w ataku gości, ale na 22. metrze piłka wypada do przodu Adamowi (Mołdawia)
kontuzja
73'
A. Nowicki (POLSKA) (POLSKA) ponownie opatrywany przez medyków
74'
75'
Piłka przekopana przed pola punktowe Mołdawii
76'
Mołdawia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Morosanu, w jego miejsce wchodzi Cebotari.
78'
Mołdawia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Preguza, w jego miejsce wchodzi Diaconu.
79'
Młyn dyktowany dla Mołdawii na jej połowie
80'
Młyn skręcony, karny dla Mołdawii
80+1
Aut tendencyjny, czyli Mołdawianie wrzucają ją na swoją stronę, a nie w środek ustawionego korytarza, więc piłka dla biało-czerwonych
80+2
Żółtą kartką został ukarany Cebotari (Mołdawia), który podczas szarży złapał rywala za głowę. Dla niego mecz już się skończył, gdyż dostał 10 minut kary