Polski Cukier Start Lublin - Arka Gdynia 98:88. Andrzej Pluta show to za mało

mip
16 listopada 2023, godz. 19:20
Opinie (23)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Andrzej Pluta w meczu z Polskim Cukrem Startem Lublin zdobył aż 32 punkty, co było jego najlepszym wynikiem w tym sezonie. Andrzej Pluta w meczu z Polskim Cukrem Startem Lublin zdobył aż 32 punkty, co było jego najlepszym wynikiem w tym sezonie.

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z Polskim Cukrem Startem Lublin 88:98 (23:22, 20:27, 20:23, 25:26) w meczu 9. kolejki Orlen Basket Ligi. Żółto-niebiescy w 38. minucie przegrywali tylko dwoma punktami, ale w końcówce więcej zimnej krwi zachowali miejscowi. Kolejny doskonały mecz rozegrał Andrzej Pluta, który do 32 punktów dołożył 7 asyst. Z kolei double-double zanotowali Adrian Bogucki i Kacper Gordon.

Start: Gabrić 16 pkt (4x3 pkt), Durham 16 (3x3, 5 as.), O'reilly 13 (7 zb., 6 as.), Karolak 12 (4x3), Benson 11 oraz Szymański 9 (8 zb.), Wade 7 (1x3), Put 6, Krasuski 5 (1x3), Pelczar 3 (1x3)

ARKA: Pluta 32 (5x3, 7 as., 5 st.), Bogucki 17 (12 zb.), Kamiński 10 (2x3), Wilczek 5 (1x3), Szumert 2 oraz Gordon 17 (5x3, 11 as.), Marchewka 5 (1x3), Czoska 0, Hrycaniuk 0

Koszykarze Krajowej Grupy Spożywczej Arki Gdynia po wygranej nad Arrivą Twardymi Piernikami Toruń pojechały do Lublina na mecz z Polskim Cukrem Startem. Wojciech Bychawski nie miał już do dyspozycji Przemysława Żołnierewicza, który przeniósł się do Kinga Szczecin. Najbardziej skorzystał na tym Andrzej Pluta, który już w 1. kwarcie zdobył 13 punktów!

Arka Gdynia - Twarde Pierniki Toruń 83:79. Przemysław Żołnierewicz odchodzi Arka Gdynia - Twarde Pierniki Toruń 83:79. Przemysław Żołnierewicz odchodzi

Kibice w hali Globus zobaczyli naprawdę ciekawe i widowiskowe 10 minut, co były skutkiem bardzo nonszalanckiej gry obu ekip, z czego zadowoleni nie mogli być trenerzy. Sporo było chaosu i bardzo niecodziennych akcji. Minimalnie prowadzili żółto-niebiescy (23:22).

Druga odsłona to już jednak seria 10:3 w wykonaniu lublinian. Jedyne punkty dla Arki zdobył Pluta. Wtedy o czas poprosił trener Bychawski, by wstrząsnąć swoimi podopiecznymi. Odpowiedź gdynian była znakomita, bo "trójka" Grzegorza Kamińskiego i pick and roll Pluty z Adrianem Boguckim doprowadził do wyniku 32:31.

Kolejne minuty to szarpana gra z obu stron. Sporo było szukania rzutów za 3 punkty, ale niekonieczne były one celne. Z kolei jeśli chodzi o wynik to najpierw serią zaliczkę wypracował sobie Start, ale później kontakt znów złapała Arka. Na 10 sekund przed końcem drugiej kwarty było 46:43 po "trójce" Maksymiliana Wilczka, ale równo ze syreną także za 3 trafił Jabril Durham i do przerwy 49:43 prowadzili miejscowi.

Po zmianie stron przewaga Startu w 28. minucie wynosiła już 17 punktów, gdyż gdynianie oddawali bardzo trudne i wymuszone rzuty. Punktowali tylko Pluta, Kamiński i Bogucki. W samej końcówce podopieczni Wojciecha Bychawskiego zanotowali jednak serię 10:0 i zrobiło się tylko 70:63. Równo ze syreną trafił jednak Trey Wade i przed ostatnimi 10 minutami miejscowi mieli 9 "oczek" więcej.

Arka Gdynia walczy o nowego koszykarza. Trefl Sopot podjął decyzję ws. Żana Tabaka Arka Gdynia walczy o nowego koszykarza. Trefl Sopot podjął decyzję ws. Żana Tabaka

Dobre akcje Kacpra Gordona, Pluty i Boguckiego utrzymywały Arkę w grze w ostatniej kwarcie. Gdynianie bronili się przede wszystkim "trójkami". W 38. minucie na tablicy było 85:83 i losy spotkania były otwarte. W końcówce to jednak Start zagrał o wiele mądrzej i skuteczniej, co dało mu zwycięstwo 98:88.

Najlepszy mecz w tym sezonie zaliczył Pluta, który do 32 punktów dołożył 7 asyst. Double-double, czyli 17 punktów i 12 zbiórek zanotował z kolei Bogucki, a aż 5 celnych "trójek" zapisali Gordon z Plutą. Ten pierwszy do tego dorobku dorzucił także 11 asyst. Było to jednak za mało i Arka pozostaje na koncie z dwoma wygranymi.

16 Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia 8 2 6 650:713 10
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.
Tabela wprowadzona: 2023-11-23

Wyniki 9 kolejki

• Polski Cukier Start Lublin - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 98:88 (22:23, 27:20, 23:20, 26:25)
  • Arriva Twarde Pierniki Toruń - TREFL SOPOT 69:80 (19:22, 13:18, 19:22, 18:18)
  • Dziki Warszawa - King Szczecin 75:84 (22:17, 18:24, 16:22, 19:21)
  • Tauron GTK Gliwice - PGE Spójnia Stargard 76:74 (19:23, 21:15, 18:22, 18:14)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Anwil Włocławek 73:83 (22:31, 19:20, 17:15, 15:17)
  • Legia Warszawa - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 87:78 (15:19, 29:20, 23:15, 20:24)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - MKS Dąbrowa Górnicza 103:102 (25:23, 23:27, 26:19, 20:25, d: 9:8)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - Śląsk Wrocław 78:53 (26:5, 16:8, 22:23, 14:17)