Prokom Trefl - Idea 74:67. Upragniony sukces coraz bliżej.

Jakub Bork
17 maja 2004 (artykuł sprzed 20 lat)

Już tylko jednego zwycięstwa brakuje koszykarzom Prokomu Trefl Sopot do zdobycia po raz pierwszy w historii klubu mistrzostwa Polski. W sobotę w Hali Stulecia Sopotu gospodarze pokonali Ideę Śląsk Wrocław 74:67 (18:24, 22:11, 17:13, 17:19) i w finale play-off prowadzą 3:1. Bez wątpienia było to najbardziej widowiskowe spotkanie rozegrane w tegorocznym finale Era Basket Ligi.

O początkowych minutach meczu sopoccy kibice będą chcieli jak najszybciej zapomnieć. Zaczęło się od trójki Lynna Greera. Śląsk od samego początku zaskoczył nasz zespół agresywną obroną, która wymuszała straty i niecelne rzuty koszykarzy Prokomu. Gdy w 3 min. ponownie za 3 trafił Greer trener Kijewski poprosił o przerwę. Wynik po stronie gospodarzy ruszył dopiero w 4 min. zawodów przy stanie 0:11 ( wszystkie punkty Greera !! ), a celnym rzutem popisał się Gintaras Einikis. Od tego momentu trwała bardziej zacięta walka. Jednak za każdym razem, gdy Prokom zbliżał się na dystans 6-8 oczek, Śląsk momentalnie punktował powiększając przewagę. Bardzo szybko 3 faule złapał Maciej Zieliński i trener Katzurin posadził go na ławce rezerwowych. Do dość niecodziennej sytuacji doszło w 8 minucie. W walce o piłkę but zgubił Mark Miller. Zdarzenia tego nie zauważyli sędziowie i sopocki rozgrywający przez około 30 sekund biegał po parkiecie w jednym bucie. Dopiero celny rzut za 3 Tomasa Pacesasa zatrzymał akcję i Miller mógł odzyskać zgubę. Po 10 minutach goście prowadzili 24:18.

Na początku drugiej odsłony zaznaczyła się lekka przewaga Prokomu, który powoli niwelował stratę punktową. Gdy niesportowe przewinienie popełnił Radosław Hyży, a osobiste wykorzystał Tomas Masiulis na tablicy widniał wynik 27:25 dla przyjezdnych. W przeciągu całego spotkania kontrowersyjnemu zachowaniu Hyżego nieustannie towarzyszyły głośne gwizdy i okrzyki dezaprobaty kibiców Prokomu. W 14 minucie po celnych wolnych Pacesasa Prokom doprowadził do remisu, a kolejne udane akcje Dragana Markovića ( najpierw za 2 i następnie za 3 ) wyprowadziły sopocian na prowadzenie 34:29. W międzyczasie Filipa Dylewicza zmienił Duszan Jelić i już w pierwszej akcji zapisał się do protokołu wykorzystując podanie Millera.

W czasie przerwy Ryszard Krauze - prezes Prokomu Software S.A. wraz z prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim wręczyli stypendia dla najzdolniejszych młodych sportowców.

3 kwartę Idea rozpoczęła z 5 punktową stratą (35:40). Szybko zdobyte punkty Hyżego i tylko 3 punkty różnicy. W tym momencie dwiema kolejnymi udanymi akcjami popisał się Goran Jagodnik, punkty dorzucił Miller i Prokom ponownie odskoczył (46:37 w 23 min). Śląsk pozostawał w grze dzięki efektownym akcjom Ryana Randle i Greera. Mało widoczny był natomiast Zieliński, zaledwie 5 punktów w całym spotkaniu - 3 oddane rzuty za 2 w ciągu 26 minut gry tego zawodnika. W 28 minucie po trójce Pacesasa przewaga Prokomu sięgnęła już 10 punktów (51:41), a w ostatniej sekundzie kwarty za 3 trafił Einikis, wzbudzając ogromny aplauz na widowni.

W ostatnich 10 minutach koszykarze Prokomu skutecznie kontrolowali przebieg rywalizacji. W 33 min. ich przewaga po rzucie Einikisa wynosiła nawet 14 oczek (64:50). Śląsk zagrał mało skutecznie, wrocławianie mieli fatalny procent rzutów za 3 - na 16 prób jedynie 3 znalazły drogę do sopockiego kosza. W ostatniej minucie kibice zgromadzeni w hali oglądali widowiskowe zagrania, Idea mogła jedynie zmniejszyć rozmiary porażki. Wsadami popisali się Randle oraz Miller.

Sopocianom udało się zatem wygrać 2 mecze we własnej hali. Najbardziej jednak cieszy styl w jakim zostały one odniesione. Efektowna i skuteczna gra oraz prowadzenie w rywalizacji play-off 3:1 stawiają zespół Eugeniusza Kijewskiego jako zdecydowanego faworyta do otrzymania złotych medali mistrzostw Polski. Pierwsza szansa na zdobycie upragnionego tytułu nadarzy się już w środę w Hali Ludowej we Wrocławiu, gdzie odbędzie się kolejne spotkanie finałowe.

Punkty zdobywali:
Prokom: Pacesas 14 (2x3 pkt.) , Jagodnik 13, Einikis 12 (1x3), Marković 10 (2x3), Miller 9, Masiulis 8, Jelić 4, Dylewicz 2, Maskoliunas 2, Pluta 0,
Śląsk: Greer 17 (2x3), Randle 14, Wójcik 13, Ignerski 7 (1x3), Hyży 7, Zieliński 5, Tein 2, Skibniewski 2, Kościuk 0.
Jakub Bork

Opinie (10)

• Sopot stolicą EBL!

Prokom Trefl Sopot!

• 0 0

• Kilka pytań

Nie jestem kibicem koszykówki, choć cieszą mnie sukcesy Prokomu - 3mam kciuki za (oby) ostatni mecz we Wrocku. Moje pytania do prawdziwych kibiców Trefla:
    1) czy Prokom ma szansę zagrać w większej sali (Oliwia) w przypadku gry w E-lidze?
    2) czy wreszczie uporządkowano zasady kwalifikacji do E-ligi, czy dalej panuje zasada "wg uznania władz E-ligi"?
    3) czy drużyna z Sopotu ma szansę doczekać się nazwy własnej, czy też w dalszym ciągu będzie zespołem firmowym (i czy wciąż dwóch firm)?

• Nowa Hala

Jest szansa że Trójmiast będzie miało własną hale z prawdziwego zdarzenia na 10tysięcy widzów. Mowa o Hali pomiędzy Zabianką a Sopotem.

• 0 0

• Taka hala może i będzie ale kiedy? to jest to najważniejsze pytanie i jak narazie chyba dalej będzie trwała walka o te 1900 biletów:/

• 0 0

• cały narut w cieniu ślaska

i tak wygra wks
    a jak nie to wam nakopiemy w te sopockie tyłki !

• 0 0

• Wrocław

Wiatm to znowu ja:) Po raz kolejny wleje w tą sielankową, mistrzowską, uwielbieńczą dyskusje troszke realizmu. Finał sie jeszcze nie skonczył. Kibice Sopotu, którym sie wydaje ze jest już po grze chyba patrzą przez pryzmat swojego tenerskiego euGeniusza, który w trudnych momentach nic nie mówi, albo "Jacek zrób coś!!" Idea to jednak klasowy (w przeciwieństwie do plażowiczów w hawajkach z Sopotu) i może sie jeszcze pozbierac. Może nie a może tak (mam nadzieje). Póki co, myśle że bedziemy mieli jeszcze ciekawe 3 spotkania z super finiszem Śląska. A dla zabardzo wczuwających sie w mecze Prokomu, żeby sie troszke rozluźnili zapraszam na mecze gdańskiego AZS. Chłopaki awansowali do 2 ligi!!! I grają tam sami Polacy!!!. I mają nieźłego coacha. Pozdrawiam i czekam na madre komentarze

• 0 0

• Michale z Gdańska

widzę, że potrzebowałeś 48 godzin, żeby się pozbierać i wyprodukawać parę słów usprawiedliwień dla wrocławian, koszykarze ze Śląska to już nie ten sam team, być może będzie 7 finałowych spotkań, widzę jednak, że niezauważasz różnicy jaka w przypadku obydwu zespołów wytworzyła się od ubiegłego sezonu, z tym, że w przypadku Sopotu na plus, a ze Śląskiem niestety jest trochę na odwrót, nie powiem, że są już sportowymi emerytami, ale gołym okiem widać, że to już nie ten dynamizm, mam nadzieję, że gdy mistrzem zostanie Prokom Trefl nie zrobisz sobie jakiegoś głupstwa, czy aż tak bardzo nienawidzisz teamu z trójmiasta? pozdrawiam i niech wygra lepszy! ;)

• 0 0

• co do newsa

po pierwsze zaczelo sie wsadem Ignerskiego , po drugie to nie greer rzucil wszystkie 11 pkt , po trzecie to na pewno nie byl najbardziej widowiskowy mecz . chocby trefl-anwil w sezonie zasadniczym byl ciekawszy . ale fakt faktem , ze w koncu trefl gra jak druzyna , a nie skupisko osobowosci . szkoda ze dopiero teraz......

• 0 0

• co do mich`a

mylisz mecze, to w czwartkowym finale zaczęło sie od wsadu Ingerskiego, a Greer faktycznie rzucił pierwsze 11 pkt.