Przeważyły "trójki" i wolne

9 listopada 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Przed tym meczem koszykarki CCC Polkowice i Lotosu PKO BP dzieliły trzecie miejsce w ekstraklasie. Za rywalkami przemawiał nie tylko własny parkiet, ale i trener Krzysztof Koziorowicz, który największe sukcesy święcił w Gdyni. Tymczasem wicemistrzynie Polski zagrały tak jak na faworyta przystało. Gospodynie uległy naszej drużynie aż 70:85 (22:26, 19:20, 11:15, 18:24)!

CCC: Carter 19, Mieloszyńska 14 (2x3), Robbins 11, Gajda 9, Jeziorna 8, Walker 6, Pietrzak 3 (1), Bednarczyk 0.

LOTOS PKO BP: Beard 27 (3), Snitsyna 20 (2), Matovic 14, Pawlak 8 (1), Leciejewska 6, Marchanka 3 (1), Currie 3 (1), Tomiałowicz 3 (1), Podrug 1, Jujka 0.

Drużyna CCC wygrała siedem meczów ligowych z rzędu i ten z Lotosem również rozpoczęła z animuszem. Miejscowe objęły prowadzenie 10:5. Losy mecz odmieniła Ivana Matović. Siedem punktów z rzędu środkowej poderwało do walki gdynianki. Koncert dały one w drugiej kwarcie. Najpierw dziewięć oczek z rzędu zdobyła Alana Beard, a po "trójkach" Natalii Marchanki i Oliwii Tomiałowicz przyjezdne odskoczyły na 42:28.

To był kluczowy moment spotkania. Potem gdynianki miały lepsze i gorsze momenty, ale ich przewaga nie spadła poniżej 5 punktów (41:46 na przerwie). W 26. minucie Jacek Winnicki wpuścił na parkiet Monique Currie. Amerykanka w debiucie w polskiej lidze dostała dokładnie trzy minuty i trzy sekundy gry. W jej statystykach tylko w jednej rubryce zero zmieniło się na jedynkę. Skrzydłowa trafiła "trójkę".

Gdy analizuje się statystyki uderza ich wyrównany stan na wielu pozycjach. Na przykład w zbiórkach był remis (po 27), za dwa obie drużyny trafiły po 19 razy, z tym że miejscowy miały jedną próbę więcej (37:36), a w stratach było 14:15.

O sukcesie przyjezdnych zadecydowała skuteczność Beard i Kati Snitsyny oraz aż sześć zaliczonych "trójek" więcej niż miejscowe. Lotosd był ponadto zdecydowanie lepszy na linii rzutów wolnych. Gdynianki z 24 rzutów na punkty zamieniły 20, gdy przeciwniczki miały aż 10 pudeł (23 z 33). W tej sytuacji polkowiczanki "nie wyciągnęło" nawet 11 przechwytów wobec 6 gdynianek.

Pozostałe wyniki 11. kolejki: Finepharm AZS KK Jelenia Góra - Wisła Can Pack Kraków 50:57 (13:20, 7:10, 13:12, 17:15), Cukierki Odra Brzeg - Energa Toruń 58:77 (9:20, 22:23, 13:12, 14:22), PKM Duda Super Pol Leszno - MUKS Poznań 78:71 (32:24, 15:17, 15:11, 16:19), Utex ROW Rybnik - ŁKS Siemens AGD Łódź 76:73 (24:17, 22:14, 16:17, 14:25), INEA AZS Poznań - KSSSE AZS PWSZ Gorzów 63:70 (9:14, 24:25, 14:15, 16:16).