• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rugbistki w RPA i Hiszpanii. Biało-Zielone Ladies Gdańsk i Arka Gdynia w MP

jag.
13 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Biało-Zielone Ladies Gdańsk po zwycięstwie w turnieju mistrzostw Polski w Warszawie. Biało-Zielone Ladies Gdańsk po zwycięstwie w turnieju mistrzostw Polski w Warszawie.

Biało-Zielone Ladies Gdańsk potwierdzają hegemonię na krajowych boiskach i zmierzają w kierunku 13. tytułu mistrzyń Polski z rzędu. Podopieczne Janusza Urbanowicza na półmetku rundy jesiennej liderują z kompletem punktów, mimo że dwie rugbistki zamiast do Warszawy poleciały do... RPA. Wydarzeniem sezonu 2022/23 jest powrót do rywalizacji Arki Gdynia, która zdobywała złote medale w latach 2009-10. Na razie wygrała 2. ligę.BIAŁO-ZIELONE LADIES GDAŃSKHanna Maliszewska, Sylwia Witkowska, Patrycja Zawadzka, Julia Druzgała, Małgorzata Kołdej, Aleksandra Leśniak, Sandra Kłak, Martyna Wardaszka, Klaudia Respondek, Susanna Schutzmann


W sezonie 2022/23 rugbistki grają systemem rozgrywek, który znamy z poprzednich sezonów. Klasyfikacja końcowa utworzona zostanie na podstawie wyników ośmiu turniejów. Połowa z nich zaplanowana jest na jesień. W poszczególnych zawodach drużyny grają podzielone na: ekstraligę, 1. i 2. lidze. Następuje między nimi rotacja. Najsłabsze drużyny spadają, a najlepsze awansują klasę wyżej.

- Dziewczyny kolejny raz pokazały kawał dobrego rugby. Mimo braku czołowych zawodniczek nie miały sobie równych. Nie zwalniamy tempa. Cały czas mamy nad czym pracować i wiemy jakie swoje błędy eliminować. Chcemy stawać się jeszcze lepsi i wymagać od siebie jeszcze więcej - podkreśla Janusz Urbanowicz, trener Biało-Zielonych Ladies Gdańsk oraz reprezentacji Polski.

Sprawdź, jak poszło rugbistkom w debiucie w Pucharze ŚwiataJego podopieczne na półmetku rundy jesiennej liderują z kompletem punktów. W Warszawie, podobnie jak na inaugurację w Gdyni, wygrały wszystkie cztery spotkania, mimo że w stolicy zagrały osłabione. Anna KlichowskaNatalia Pamięta poleciały do RPA.

Anna Klichowska (z piłką) w Rugby Tens Championship w RPA. Anna Klichowska (z piłką) w Rugby Tens Championship w RPA.
Gdańszczanki podczas mistrzostw świata otrzymały zaproszenie od drużyny Cape Town Wild Dogs na Rugby Tens Championship, czyli rozgrywki w odmianie 10-osobowej.

- Zdecydowanie ciężko zmienić swój styl gry w ciągu zaledwie kilku treningów. Zrozumienie nowej odmiany rugby, dostosowanie się do gry drużyny wymaga czasu. Jednego jestem pewna Polska zostanie zapamiętana i kojarzona z solidnej obrony i ataku. Robota zrobiona - zapewnia Anna Klichowska.

Przypomnij sobie, jak Biało-Zielone Ladies Gdańsk sięgnęły po 12. z rzędu tytuł mistrzyń PolskiMVP turnieju ekstraligi w Gdyni została Martyna Wardaszka, a w Warszawie Julia Druzgała.

Kadrowe zmagania najbliższe to 14-16.10 w Elche oraz 02-03.12 w Dubaju.

Wyniki trójmiejskich drużyn - 1. turniej Gdynia

Ekstraliga - Biało-Zielone Ladies Gdańsk:

AZS AWF Warszawa 67:0, Legia Warszawa 24:12, Black Roses Posnania Poznań 32:0, finał: Legia 24:7

2. Liga - Arka Gdynia

Alfa Bydgoszcz 14:10, KS Rugby Kraków 0:34, Alfa 29:5, KS Rugby 5:34

1. KS Rugby, 2. Arka, 3. alfa

Wyniki trójmiejskich drużyn - 2. turniej Warszawa

Ekstraliga - Biało-Zielone Ladies Gdańsk

Diablice Ruda Śląskie 59:0, Legia Warszawa 24:7, Black Roses Posnania 53:0, finał: Legia 29:7

Tabela: 1. Biało-Zielone Ladies, 2. Legia, 3. Black Roses, 4. Diablice

2. Liga - Arka Gdynia

Alfa Bydgoszcz 38:7, Venol Atomówki Łódź 28:7, Amazonki Budowlani Lublin 43:0

Tabela: 1. Arka, 2. Venol Atomówki, 3. Amazonki Budowlani, 4. Alfa


W poprzednich latach obok Biało-Zielonych Ladies Gdańsk drugą drużyną z Trójmiasta, która uczestniczyła w niektórych turniejach była Flota Gdynia. Natomiast wydarzeniem sezonie 2022/23 na pewno jest powrót do rywalizacji Arki Gdynia.

Przypomnijmy, że to klub, który był mistrzem Polski przed erą gdańskiej hegemonii. Pod wodzą Jarosława Batora żółto-niebieskie sięgały po złote medale w latach 2009 i 2010. Co więcej także w dwóch pierwszych edycjach mistrzostw kraju rugbistek w 2003 i 2008 roku najlepsza była gdyńska drużyna. Wówczas grał pod nazwą Hool's Girls Gdynia.

Przypomnij sobie, jak Polki zostały mistrzyniami Europy w rugbyJednym medale mistrzostw Polski kobiet szczyci się Sopot. Drużyna Piranie sięgnęła po srebro w 2003 roku. Natomiast Biało-Zielone Ladies, jeszcze do nazwą Lechia Ladies, nim zaczęły kolekcjonować złoto, zdobyły brąz 2009 i srebro 2010.

Obecnie Arkę prowadzą: Marek SkindelMateusz Moroz. Panie rozpoczęły od 2. ligi, czyli w gronie drużyn, które grają co najwyżej o 9. miejsce końcowej klasyfikacji. Na inaugurację, przed własną publicznością gdynianki nie zdołały awansować, gdyż uznały wyższość KS Rugby Kraków.

Lepiej powiodło im się w Warszawie. Trzy zwycięstwa sprawiły, że 29 października w Łodzi będą mogły zagrać w 1. Lidze, czyli w gronie zespołów rywalizujących o miejsca 5-8 w końcowej klasyfikacji. W Łodzi gdynianki będą się mierzyć z: Legią II, Diablicami i miejscowymi Budowlanymi.

Sprawdź, kto grał w drużynie Arki Gdynia Girls - mistrzyń Polski 2010Derby Trójmiasta w mistrzostwach Polski najszybciej możliwe są 5 listopada w Rudzie Śląskiej. Dojdzie do nich, jeśli w najbliższym turnieju Arka, wygra rozgrywki 1. ligi, a Biało-Zielone Ladies będą co najmniej na 3. miejscu w ekstralidze.

Nie jest to niemożliwe, co pokazały rugbistki KS Rugby Kraków, które na inaugurację wygrały w 2. Lidze, a w drugim turnieju zajęły 2. miejsce w 1. Lidze. Jednak to one zagrają w ekstralidze, a nie Legia II Warszawa, gdyż regulamin zabrania, aby dwie drużyny tego samego klubu grały w elicie.

Nim dojdzie do turnieju w Łodzi, w najbliższy weekend kadrowiczki zagrają w turnieju w hiszpańskim Elche. Do 12-osobowej reprezentacji Polski trener Urbanowicz powołał 10 gdańszczanek. To: Druzgała, Wardaszka, Małgorzata Kołdej, Sandra Kłak, Hanna Maliszewska, Marta Morus, Oliwia Strugińska, Susanna Schutzmann, Sylwia WitkowskaPatrycja Zawadzka.

jag.

Opinie (5) 2 zablokowane

 • Fajne zdjęcia (1)

  To nie "mój" sport, ale cieszy mnie, że ktoś ma z tego frajdę, pasję, zawód. Podobnie z kobiecymi zespołami piłki nożnej, hokeja. Ciekawe czy doczekamy się rozgrywek (może nie rugby, to jednak zbyt "fizyczna" dyscyplina) z mieszanymi zespołami? W holenderskiej drugiej lidze męskiej piłki kopanej w podstawowym składzie gra kobieta.

  • 3 3

  • Wez te LPG zatrzymaj dla siebie.

   • 0 2

 • Rugby pań i 7-ki u panów (2)

  Żeńska |ARKĘ, przestano wspierać przez UMW Gdynia, dlatego padły, po 12 latach zmieniają urzędnicy i sponsorzy decyzję, i doborze, bo panie są w stanie zdziałać więcej niż panowie. VIVA żeńskie rugby!!!!

  Niech w końcu ktoś się na poważnie zabierze za 7-kowe reprezentację rugby panów - tutaj można więcej osiągnąć niż w Rugby Union (15). Ponadto mniej urazów u zawodników, każdy pogra i promocja rugby !

  • 6 0

  • Mniej urazów? (1)

   7-ki mężczyzn są akurat bardzo kontuzjogenne

   • 1 1

   • Tak, w polsce, ponieważ zawodnicy nie są przygotowani w odpowiedni sposób. Mówiąc wprost nie obrażając nikogo, jak "kwadraty" z pietnastek chcą sobie posidestepować to łamią nogi i idą kolana, proste. Siódemki to specjalizacja i nie można czasami pograć w 7 ale tak naprawde to być piętnastkowym zawodnikiem.

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Tabela

Rugby - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Awenta Pogoń Siedlce 0 0 0 0 0:0 0
2 Drew Pal 2 Lechia Gdańsk 0 0 0 0 0:0 0
3 Edach Budowlani Lublin 0 0 0 0 0:0 0
4 Juvenia Kraków 0 0 0 0 0:0 0
5 KS WizjaMed Budowlani Łódź 0 0 0 0 0:0 0
6 Life Style Catering Rugby Club Arka Gdynia 0 0 0 0 0:0 0
7 Ogniwo Sopot 0 0 0 0 0:0 0
8 Orlen Orkan Sochaczew 0 0 0 0 0:0 0
9 Rugby Białystok 0 0 0 0 0:0 0

Ostatnie wyniki Arki

Orlen Orkan Sochaczew
19 maja 2024, godz. 15:30
97% Orlen Orkan Sochaczew
0% REMIS
3% ARKA Gdynia

Relacje LIVE

Najczęściej czytane