Lotos Trefl znów przegrał z Bełchatowem

12 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Trefl Gdańsk

Wojciech Żaliński był najskuteczniejszym siatkarzem Lotosu Trefla w inauguracyjnym meczu w Bełchatowie. Zdobył 20 punktów (15 atak, 3 blok, 2 serwis). Wojciech Żaliński był najskuteczniejszym siatkarzem Lotosu Trefla w inauguracyjnym meczu w Bełchatowie. Zdobył 20 punktów (15 atak, 3 blok, 2 serwis).

Siatkarze Lotosu Trefla najwyraźniej muszą do władz PlusLigi wystąpić z wnioskiem, że na inaugurację sezonu już mają dość meczów z PGE Skrą Bełchatów. Gdańszczanie z tą drużyną zagrali w pierwszym meczu rozgrywek po raz czwarty i znów nie zdobyli nawet punktu, choć rozpoczęli bardzo dobrze. Podopieczni Radosława Panasa przegrali na wyjeździe 1:3 (25:23, 15:25, 21:25, 20:25). Kolejny pojedynek żółto-czarni rozegrają w Ergo Arenie 21 października o godzinie 19:30.

PGE SKRA: Uriarte 6 punktów, Antiga 11, Pliński 9, Wlazły 16, Włodarczyk 21, Kłos 11, Zatorski (libero) oraz Conte, Maćkowiak, Wrona

LOTOS TREFL: Łomacz, Wierzbowski 3, Zajder 9, Jarosz 19, Żaliński 20, Gawryszewski 7, Rusek (libero) oraz Mikołajczak, Ratajczak 1, Milczarek 2, Stolc

Gdańscy siatkarze po raz czwarty przystąpili do rozgrywek elity i po raz czwarty zmierzyli się na inaugurację z PGE Skrą Bełchatów. W poprzednich spotkaniach nie zdobyli żadnego punktu, przegrywając z łącznym bilansem setów 2:9. Tym razem również tam skończyli, choć początek był zachęcający.

WCZEŚNIEJSZE MECZE LOTOSU TREFLA NA INAUGURACJĘ PLUSLIGI
12.10.2008 Gdańsk 1:3 (16:25, 27:29, 28:26, 18:25) RELACJA
30.09.2011 Gdańsk 1:3 (18:25, 21:25, 25:23, 20:25) FOTO, RELACJA
7.10.2012 Bełchatów 0:3 (20:25, 22:25, 16:25) RELACJA

Jednak w tym roku to nie było już przysłowiowe starcie Dawida z Goliatem. Skra przed wakacjami straciła miejsce na ligowym podium i przed sezonem zdecydowała się na wielkie eksperymenty. Trenerem został doskonały rozgrywający, ale początkujący trener - Miguel Angel Felasca. Wraz z Hiszpanem przyszło aż dziewięciu nowych zawodników, w tym aż pięciu zagranicznych.

Dla odróżnienia w Lotosie Treflu postawiono na kontynuacje, politykę małych kroków w marszu do czołówki PlusLigi. Nowy szkoleniowiec Radosław Panas w podstawowym składzie wymienił "tylko" do drugiego zawodnika. Z tych, którzy wyszli od początku do gry, oficjalny debiut w gdańskich barwach zaliczyli: Jakub Jarosz, Maciej ZajderKrzysztof Wierzbowski. W drugim secie, gdy drużyna pogubiła się, szansę dostał również Robert Milczarek.

Na inauguracyjnej przerwie technicznej Lotos Trefl prowadził 8:6, gdyż zdobył trzy punkty z rzędu. Po asie Wierzbowskiego przewaga wzrosła do 11:8.

Co prawda potem były dwa momenty niepewności w żółto-niebieskich szeregach. Pierwszy, gdy Skra wyrównała na 14:14. Drugi przy piłkach setowych dla Lotosu Trefla, które były bite od 24:21. Grę przedłużyły atak Wojciecha Włodarczyka i blok na Jaroszu.

Jednak w tej partii częściej mylili się gospodarze. Podarowali oni gdańszczanom aż siedem punktów po niewymuszonych błędach. Także ten ostatni, gdy przy ataku Bartosza Gawryszewskiego dotknęli siatki. Co prawda próbowali kwestionować jeszcze decyzję arbitra, ale wideoarbitraż potwierdził, że 25. punkt należy się Lotosowi Treflowi.

Drugi set początkowo toczył się z niewielką przewagą (1-3 punkty) miejscowych. Gdy gdańszczanie wyrównali na 13:13, wydawało się, że stać ich, aby powalczyć o sukces w tej partii. Niestety, ostatni punkt Lotosu Trefl w tej odsłonie zdobył przy 15:17!

Potem nie mógł wyjść z ustawienia, gdy zagrywał Daniel Pliński. Były reprezentacyjny środkowy, rodem z Pucka, wykonał 7 zagrywek z rzędu. Dwie z nich, w tym przy piłce setowej, okazały się asami serwisowymi.

10-minutowa przerwa, która nastąpiła przy wyniku 1-1, nie była na tyle długa, aby żółto-czarni ochłonęli po powrocie upiora z poprzedniego sezonu, gdy też często tracili punkty seryjnie.

Wojciech Żaliński po serwisie zdołał wyrównać na 5:5, ale potem było znów źle. Skra odskoczyła na 16:9. Dopiero podczas drugiej przerwy technicznej Lotos Trefl na nowo zdołał się zmobilizować. Po powrocie do gry na gdańskim koncie zapisano 4 punkty z rzędu. Była jeszcze szansa na kolejny, ale Jarosz pomylił się w ataku i na nic w tym przypadku zdołało się odwołanie do wideoweryfikacji, gdyż potwierdziła zbicie w aut.

Więcej szans bełchatowianie naszej drużynie na powrót do walki o zwycięstwo w tej partii już nie dali. Poprawili wynik na 21:17, a piłki setowe bili już od 24:18. Grę przedłużyły atak Żalińskiego od raz punkty Jarosza (zbicie i as serwisowy). Trener Felasca poprosił przy 24:21 i jak na doskonałego, byłego rozgrywającego przystało, rozpisał zwycięską akcję. Trzeciego seta skończył atak Włodarczyka.

Gdańszczanom trudno było walczyć, gdyż po trzech setach na ich koncie było już 23 błędy, w tym 13 zepsutych zagrywek! Również początek czwartej odsłony spotkania był grą błędów, z której jednak lepiej wybrnęli miejscowi, obejmując prowadzenie 5:2. Potem Lotos Trefl, który w "6" w tej części meczu wystawił Milczarka zamiast Wierzbowskiego, dobre fragmenty przeplatał słabszymi.

Po asie Żalińskiego zbliżył się na 8:9, by z trzech kolejnych akcji nie wygrać żadnej. Kolejny zryw dał remis 15:15, ale po chwili znów były 3 punkty z rzędu dla rywali. Ostanim wysiłkiem Lotos Trefl zniwelował jeszcze straty na 17:18 i na dobre stanął. Nicolas Uriarte podciągnął wynik na 22:18 na korzyść Skry.

Mecz zakończyła zepsuta zagrywka Żalińskiego. Jednocześnie był to 30. błąd gdańszczan w tym meczu (17 na zagrywce, 7 w ataku, 6 w przyjęciu). Jednak akurat do Wojtka mieć trudno większe pretensje, gdyż był najlepiej punktującym siatkarzem w przegranej drużynie. Zdobył więcej punktów i atakował na większym procencie skuteczności jak choćby reprezentant Polski - Jarosz.

Generalnie Skra była lepsza od Lotosu Trefla we wszystkich najważniejszych wskaźnikach. Punkty z bloku to 17:8 na korzyść miejscowych, skuteczność w ataku 54 procent do 40, a przyjęcie perfekcyjne 35:19 również z przewagą bełchatowian. Jedynie w punktowych zagrywkach nieznaczna różnica na korzyść gdańszczan (7:6).

MVP spotkania uznano bełchatowskiego libero reprezentacji Polski - Pawła Zatorskiego.

Wyniki 1 kolejki

• PGE Skra Bełchatów - LOTOS TREFL GDAŃSK 3:1 (23:25, 25:15, 25:21, 25:20)
  • Asseco Resovia - BBTS Bielsko-Biała 3:0 (26:24, 25:20, 25:23)
  • ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Cerrad Czarni Radom 3:0 (25:22, 25:16, 25:17)
  • Transfer Bydgoszcz - Wkręt-met AZS Częstochowa 1:3 (13:25, 19:25, 26:24, 20:25)
  • AZS Politechnika Warszawska - Effector Kielce 3:0 (25:22, 27:25, 25:23)
  • Jastrzębski Węgiel - Indykpol AZS Olsztyn 1:3 (22:25, 25:20, 21:25, 21:25)