Słaba druga połowa, koszykarki Arki Gdynia uległy CCC Polkowice

Arka Gdynia - kosz. k.

Aldona Morawiec wróciła do gry po niemal 11 miesiącach przerwy. Niestety nie udało się jej pomóc Arce w pokonaniu mistrza Polski. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

20 minut dobrej gry nie wystarczyło koszykarkom Arki Gdynia, aby pokonać mistrza Polski CCC Polkowice. W hali GCS zawodniczki Gundarsa Vetry uległy 68:75 (22:14, 21:18, 9:27, 16:16), choć do przerwy prowadziły różnicą nawet 12 punktów. To druga porażka gdynianek w sezonie, CCC pozostaje bez przegranej.

WYSOKA PORAŻKA KOSZYKAREK POLITECHNIKI Z WIDZEWEM. PRZECZYTAJ RELACJĘ Z TEGO MECZU

ARKA: Cannon 22 (15 zb.), Balintova 8 (1x3), Greinacher 8, Baltkojiene 6 (5 as.), Misiek 0 oraz Allen 10 (1x3), Jurcenkova 9 (6 zb.), Podgórna 5 (1x3), Morawiec 0, Stelmach 0

CCC: Hayes 16 (1x3), Fagbenle 14, Gajda 7, Leedham 5 (1x3, 6 zb.), Kaczmarczyk 4 oraz Thomas 14 (2x3), Aleksandravicius 6, Kaltsidou 6, Puss 3

Do hali GCS przy ul. Olimpijskiej przyjechał w sobotę mistrz Polski, CCC Polkowice. Przed weekendową kolejką była to jedna z dwóch drużyn, która nie zaznała w tym sezonie porażki. Druga to Ślęza Wrocław, która wygrała m.in. w Gdyni po dwóch dogrywkach.

Chcąc trzymać się czołówki Arka nie mogła pozwolić sobie na drugą porażkę u siebie z jedną z drużyn kandydujących do pierwszej pozycji w tabeli. Z drugiej strony, CCC to najsilniejszy zespół rozgrywek. Arka wypadała jednak bardzo dobrze na jego tle - ale tylko przez 20 minut.

Na boisku mieliśmy dwie koszykarki, które kandydują razem z Draganą Stanković z Artego Bydgoszcz do miana najlepszej zawodniczki października w Energa Basket Lidze Kobiet. Po stronie Arki to Emma Cannon, a w CCC Temitope Fagbenle. Pierwszą połowę zdominowała jedna z nich. Była nią amerykańska podkoszowa gdyńskiej drużyny. Cannon zdobyła w niej aż 15 punktów, natomiast Fagbenle tylko jeden i to dzięki rzutom wolnym pod koniec drugiej kwarty.

Cannon rzuciła pierwsze 3 pkt w meczu z Arki. A ta zdominowała rywalki w pierwszej kwarcie, choć na początku tej części meczu zanosiło się na ostrą wymianę ciosów. Od staniu 3:8 gdynianki zanotowały serię 8:0 (11:8), którą przyjezdne zatrzymały w 7. min. Sonja Greinacher oraz Barbora Balintova doprowadziły do stanu 17:10, a następnie Rebecca Allen oraz Anna Jurcenkova do wyniku do 22:14.

Kolejne trafienie Cannon i Santy Baltkojiene pozwoliły Arce wyjść na 12-punktowe prowadzenie (27:15). Rywalki starały się ją zmniejszyć, ale kolejnych 5 pkt dla gdynianek dołożyła ich amerykańska liderka, więc CCC dalej było trzymane w bezpiecznej odległości. I tak do końca drugiej kwarty, której wynik na 43:32 ustaliła Jurcenkova.

Po przerwie CCC znacząco wzmocniło defensywę, a gdynianki nie były sobie w stanie z nią poradzić. Bez punktów w drugiej połowie były aż przez 5 minut. Za trzy próbowała trafić w tym czasie m.in. wracająca do gry po drugim zerwaniu więzadła w kolanie Aldona Morawiec, ale nic to nie dawało. Z drugiej strony w składzie brakowało Anny Makurat.

Fatalną serię Arki przerwała dopiero w 25. min. rzutem zza linii 6,75 metra Kamila Podgórna. Rywalki były już jednak na prowadzeniu 48:46. Świetnie grała Jasmine Thomas, punkty dołożyły także Fagbenle oraz była środkowa gdyńskiej drużyny Sofija Aleksandravicius. Trzecia kwarta była najgorszą w wykonaniu Arki, która przegrywała po niej 52:59.

Gdynianki zostały wybite z rytmu. Kolejne trafienia Fagbenle oraz Aleksandravicius i na początku czwartej kwarty było już 63:52 dla CCC. W 35. min zrobiło się jeszcze gorzej dla gdynianek - 54:70. Przy ich dyspozycji trudno było spodziewać się tego, że uda się odrobić straty. I choć Arka zaczęła regularnie trafiać do kosza, to mistrzynie Polski nie dały już wyrwać sobie zwycięstwa.

Wyniki 7 kolejki:

• SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA - Widzew Łódź 50:82 (10:23, 16:16, 16:25, 8:18)
  • ARKA GDYNIA - CCC Polkowice 68:75 (22:14, 21:18, 9:27, 16:16)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - Energa Toruń 61:66 (11:12, 18:16, 16:15, 16:23)
  • Ostrovia - Ślęza Wrocław 47:80 (21:25, 7:14, 13:27, 6:14)
  • PGE MKK Siedlce - Artego Bydgoszcz 68:88 (16:21, 24:22, 6:27, 22:18)
  • InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski - Wisła CanPack Kraków 64:75 (17:16, 10:27, 19:21, 18:11)