Śląsk Wrocław - Asseco Arka Gdynia 86:63. Koszykarze w trzeciej kwarcie stracili 30 punktów

Sebastian Zwiewka
15 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Nie było niespodzianki - Asseco Arka Gdynia przegrała we Wrocławiu. Nie było niespodzianki - Asseco Arka Gdynia przegrała we Wrocławiu.

Asseco Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z drużyną Śląsk Wrocław 63:86 (14:19, 15:19, 14:30, 20:18) w 19. kolejce Energa Basket Ligi. Żółto-niebiescy przez cały mecz mieli problemy ze skutecznością, jednak w trzeciej kwarcie zostali całkowicie zniszczeni - ich strata wzrosła z 9 do 25 punktów. Tej straty nie można już było odrobić. Dobrze w zespole gospodarzy zagrał Łukasz Kolenda. Były koszykarz Trefla Sopot zdobył 16 punktów.

Śląsk: Kolenda 16 (1x3), Ramljak 13 (1x3, 7 zb.), Kanter 7, Meiers 4, Trice 2 (4 as.) oraz Justice 18 (4x3), Dziewa 13 (5 zb.), Karolak 9 (2x3), Gordon 2, Gabiński 1 (5 zb.), Wójcik 1

ASSECO ARKA: Boykins 17 (2x3), Wilczek 6 (2x3), Kowalczyk 6 (1x3), Hrycaniuk 4, Wołoszyn 4 oraz Dylewicz 10 (2x3, 5 zb.), Durham 7 (3 as.), Bogucki 5 (8 zb.), Tomaszewski 4, Perzanowski 0

10. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2021. Głosowanie trwa, wśród nominowanych m.in. Filip Dylewicz

Asseco Arka Gdynia miała mało czasu na poprawę defensywy. Żółto-niebiescy w poniedziałek w domowym meczu z Twardymi Piernikami Toruń stracili aż 101 punktów, ale we Wrocławiu zaprezentowali się w tym elemencie lepiej. Już na tak wiele nie pozwalali rywalom, choć w hali Orbita na początku meczu mieli kłopoty ze skutecznymi rzutami. W połowie pierwszej kwarty punktował tylko Adam Hrycaniuk. Ogólnie to zespół Milosa Mitrovicia rzadziej dochodził do rzutów niż rywale (12:4). Na boisku brakowało Novaka Musicia, który pięć dni temu doznał uraz stawu skokowego.

Pozytywnie nastawiony Filip Dylewicz trzy razy próbował z dystansu - trafił raz. Drogę do kosza z faulami znajdywał Anthony Durham. Amerykanin z dwóch takich akcji wyciągnął 5 punktów, bo spudłował jeden rzut wolny (15:12). Ambitnie w barwach Śląska grał Łukasz Kolenda. Były koszykarz Trefla Sopot zaskakiwał gdynian wjazdami pod kosz. Po 10 minutach prowadzili gospodarze 19:14.

Asseco Arka Gdynia - Twarde Pierniki Toruń 90:101 - przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

W drugiej odsłonie mocną bronią Asseco Arki były rzuty za trzy. Tak do kosza trafiali Jacobi Boykins, Marcin Kowalczyk i po raz kolejny Dylewicz (28:25). Po kwadransie gry podwójnie uważać musiał Boykins, bo złapał trzy przewinienia. Chwilę później dołączył do niego jeszcze Adrian Bogucki. Ciągle na prowadzeniu utrzymywała się ekipa z Dolnego Śląska, jednak przewaga wynosiła raptem kilka punktów. Wrocławianie zbyt często mylili się z dystansu, by bardziej odskoczyć.

Na przerwę drużyny schodziły przy wyniku 38:29. Taka zaliczka jeszcze nie gwarantowała Śląskowi spokojnej drugiej połowy. Gdynianie trafili tylko 8 z 24 rzutów z gry (33 proc.). Patrząc na same procenty, to koszykarze Mitrovicia zdecydowanie odstawali rzutami spod kosza - Śląsk za dwa: 12/19 (63 proc.), a Asseco Arka 4/11 (36 proc.). Żółto-niebiescy po 20 minutach mieli na swoim koncie więcej trójek niż rywale 4/13 - 3/13. Rzuty wolne wykonywali na 90 proc. Do poprawy były próby spod kosza.

Kiedy wróci Novak Musić?

Początek trzeciej kwarty to proste straty Kowalczyka i łatwe punkty Kolendy oraz Kerema Kantera. Przewaga miejscowych wzrosła - 44:29. Straty się mnożyły, skuteczność Arki wciąż była słaba. Serbski trener poprosił o przerwę przy wyniku 31:50. Niemoc w pierwszych 5 minutach drugiej części gry praktycznie pozbawiła zespół z Trójmiasta na zwycięstwo (18:4 i 56:33 dla Śląska). W tym fragmencie meczu z gry punktował tylko Boykins. Do fatalnej ofensywy wróciły demony z poniedziałku, czyli zła postawa w obronie (63:38).

Najwyższa strata w tym spotkaniu wynosiła 29 punktów, ale - przede wszystkim dzięki Boykinsowi - została zmniejszona do 18 (70:52). Gwiazdor żółto-niebieskich na ponad 6 minut przed końcem meczu zszedł z boiska z pięcioma faulami. Trzy minuty później z tego samego powodu na ławkę usiadł Durham. Śląsk Wrocław pokonał Asseco Arkę 86:63. W szeregach gospodarzy z dobrej strony pokazał się Kolenda, autor 16 punktów. Nieco więcej uzbierał jego klubowy kolega - Kodi Justice (18). Najskuteczniejszym koszykarzem drużyny z Trójmiasta był z kolei Boykins (17).

16 GTK Gliwice 17 3 14 1335:1540 20
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-01-16

Wyniki 19 kolejki

• Śląsk Wrocław - ASSECO ARKA GDYNIA 86:63 (19:14, 19:15, 30:14, 18:20)
  • HydroTruck Radom - TREFL SOPOT (odwołany z powodu zakażeń koronawirusem w zespole gości)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - King Szczecin 87:71 (16:24, 31:23, 19:14, 21:10)
  • Arged BM Stal Ostrów Wlkp. - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 82:83 (25:15, 15:15, 22:28, 20:25)