Asseco Arka Gdynia - Twarde Pierniki Toruń 90:101. Koszykarze bezradni w defensywie

sez
10 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Asseco Arka Gdynia przegrała czwarty mecz z rzędu. Asseco Arka Gdynia przegrała czwarty mecz z rzędu.

Asseco Arka Gdynia przegrała we własnej hali z zespołem Twarde Pierniki Toruń 90:101 (29:30, 18:23, 18:28, 25:20) w meczu 18. kolejki Energa Basket Ligi. Podopieczni Milosa Mitrovicia po wygranych grudniowych derbach Trójmiasta wyhamowali na dobre. To dla nich czwarta porażka z rzędu. Żółto-niebiescy stracili dystans do przyjezdnych w trzeciej kwarcie, którą przegrali 18:28. Z tak bezradną defensywą trudno o końcowy sukces, goście w ostatnich sekundach przekroczyli 100 punktów.

ASSECO ARKA: Wilczek 13 (2x3), Musić 2, Wołoszyn 14 (2x3), Hrycaniuk 7, Boykins 18 (12 zb.) (4x3) oraz Durham 8 (6 as.), Tomaszewski 4, Dylewicz 3 (1x3), Bogucki 7 (6 zb.), Walkowiak 0, Perzanowski 4, Kowalczyk 10 (2x3)

Twarde Pierniki: Cel 17 (1x3, 6 zb.), Manigat 22 (3x3), Diduszko 11 (6 zb.), Rogić 15 (1x3, 4 as.), Amigo 18 (11 zb.) oraz Kołodziej 7 (1x3), Samsonowicz 0, Eads Iii 9 (1x3, 6 zb.), Janczak 2

10. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2021. Głosowanie trwa

Asseco Arka Gdynia meczem z Twardymi Piernikami Toruń chciała wrócić na ścieżkę zwycięstw. Żółto-niebiescy po wygranych grudniowych derbach Trójmiasta wyhamowali, doznając trzech porażek z rzędu. Dokładnie taki sam niechlubny bilans przed pierwszym gwizdkiem sędziego miała drużyna z Grodu Kopernika. Od początku zespoły były zmobilizowane, wiele wychodziło im w działaniach ofensywnych. Podopieczni Milosa Mitrovicia pomiędzy 5. a 7. minutą mieli chwilę słabości, ponieważ stracili 9 punktów z rzędu i przegrywali 13:23.

W ostatnich 78 sekundach premierowej kwarty koszykarze Arki trafili cztery rzuty za trzy, w tym dwukrotnie Jacobi Boykins. Po jednej skutecznej próbie z dystansu dorzucili doświadczeni krajowi zawodnicy: Filip DylewiczBartłomiej Wołoszyn. Te kilka akcji sprawiło, że wynik znów był na styku. Po 10 minutach Twarde Pierniki prowadziły, ale tylko 30:29. Skuteczność nieco spadła w drugiej odsłonie. Gdynianie nawiązywali walkę z przyjezdnymi, choć nadal prowadziła ekipa z Torunia (47:53).

W pierwszym terminie mecz miał odbyć się 9 stycznia

Co ciekawe, jedni i drudzy lepiej rzucali zza łuku niż spod kosza. Żółto-niebiescy na przerwę schodzili z 57 proc. skutecznością z dystansu (8 z 14 celnych rzutów). Za dwa wpadło tylko 10 z 21 prób. Twarde Pierniki z akcji zdobyły mniej punktów. Ich przewaga była efektem wykonanych rzutów celnie rzutów wolnych - 16:3 dla przyjezdnych w tej statystyce. Arka miała możliwość rzutu z linii tylko sporadycznie. Trzecia odsłona przebiegała po dyktando przyjezdnych. Strata miejscowych wzrosła z 6 do 16 punktów.

Czwarta odsłona także nie rozpoczęła się po myśli Arkowców. Zaliczka Twardych Pierników przez chwilę wynosiła nawet 20 punktów, po pobudce w ostatnich minutach porażka została zmniejszona i gospodarze wyszli z twarzą. Najskuteczniejszym zawodnikiem gospodarzy był Boykins, autor 18 punktów. Niezłymi zdobyczami pochwalić się mogą również: Wołoszyn (14) i Dominik Wilczek (13). Przyjezdni na 5 sekund przed końcem spotkania przekroczyli barierę 100 punktów. Przełamali się w bardzo dobrym stylu.

Astoria Bydgoszcz - Asseco Arka Gdynia 98:85 - przeczytaj relację

Arka trafiła 11 trójek, a Twarde Pierniki 7. Torunianie pięć razy więcej celnie rzucili spod kosza (26:21), ale zdecydowanie przewyższyli żółto-niebieskich w rzutach wolnych - 28:15. Tutaj należy szukać przyczyn porażki. Do zakończenia rundy zasadniczej pozostało jeszcze sporo czasu, jednak gdynianie powoli muszą zacząć się oglądać za plecy. Drużyny z dołu tabeli nie śpią i szukają swoich punktów.

Spotkania nie dokończył Novak Musić, który ucierpiał przy próbie ratowania akcji przy linii bocznej.

16 GTK Gliwice 17 3 14 1335:1540 20
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-01-11

Wyniki 18 kolejki

• ASSECO ARKA GDYNIA - Twarde Pierniki Toruń 90:101 (29:30, 18:23, 18:28, 25:20)
  • TREFL SOPOT - PGE Spójnia Stargard 72:71 (72:71 (9:26, 21:13, 22:17, 20:15)
  • King Szczecin - Polski Cukier Pszczółka Start Lublin 81:85 (17:23, 30:26, 17:15, 17:21)
  • Anwil Włocławek - Arged BM Stal Ostrów Wlkp. 107:88 (16:25, 29:22, 27:22, 35:19)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - HydroTruck Radom 76:72 (15:17, 20:25, 20:20, 21:10)