• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sportowa gala na 80-lecie

Marta
27 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 

Arka Gdynia

W Gdyni odbyła się część sportowa obchodów zakończyła 80-lecia Arki. Wyłoniono jedenastkę wszech czasów żółto-niebieskich, w meczu Oldbojów z Kibicami wygrali byli gracze 5:2 (4:0), a w spotkaniu pierwszej drużyny jubilata z West Ham United zanotowano remis 2:2 (0:1). O przebiegu tego spotkania informowaliśmy na bieżąco poniżej zapis tej relacji.



Bramki:
0:1 Dixon (9)
0:2 Daprela (64)
1:2 Burkhardt (69)
2:2 Ława (87)

Żółte Kartki: Kowalski (Arka) Zola (WHU)
Sędzia: Piasecki
Widzów: 6000

ARKA:Witkowski – Kowalski (46 Brodziński), Szmatiuk (46 Płotka), Siebert (46 Białas), Wilczyński (46 Robakowski) – Karwan (46 Sokołowski), Mrowiec (46 Ława), Sulima (46 Ulanowski), Ljubenow (46 Burkhardt) – Trytko (46 Labukas), Czoska (46 Bułka).

West Ham UnitedStech (78 Loveday)– Brookes, Ngala, Daprela, Brown (64 Zola) – Kearns (73 Okus), Wearen (57 Lee), Quashie, Grasser (64 Barret) – Nouble (57 Abdulla), Dixon (73 Ferrari).

Kibice oceniają



1` Mecz rozpoczął się z kilkunastominutowym opóźnieniem

5` Gdynianie częściej przy piłce ale gra toczy się w środku pola.

9` Pierwsza groźniejsza akcja WHU i od razu bramka, pozostawiony bez opieki w polu karnym Terry Dixon bez trudu pokonał Norberta Witkowskiego.

12` Teraz częściej przy piłce Anglicy jednak groźniejszych akcji nie konstruują

17` Lewą stroną próbował pociągnąć akcję Paweł Czoska jednak zastopowany przez defensywę West Hamu.

19` Tym razem z prawej strony Bartosz Karwan ale piłka wybita na aut.

23` Gra toczy się całe czas w środku pola, kibice rozgrzewają się głównie przyśpiewkami.

26` Pierwszy strzał na bramkę w wykonaniu Arki. Wojciech Wilczyński z kąta próbował wyrównać ale wywalczył tylko róg.

27` Rzut rożny fatalnie wykonany

30` Ljubomir Ljubenow tuż przed polem karnym odegrał do Czoski, jednak odskoczyła temu piłka.

32` Łukasz Kowalski z pola karnego w długi róg ale piłka wychodzi obok słupka.

34` Żółta kartka dla Kowalskiego.

35` Płaski strzał Franka Nouble`a z rzutu wolnego łapie Witkowski.

40` Gdynianie próbują akcji oskrzydlających, jednak rośli obrońcy angielscy przecinają próby dośrodkowań.

41` Arkowcy szarpią, próbują przyspieszać, jednak ich akcje kończą się na 20 - 25 metrze przed bramką WHU.

45` Koniec pierwszej połowy, jak na razie schematycznego i nudnego meczu, Arka przegrywa z West Ham United 0:1.

46` Na stadionie w Gdyni z opóźnieniem rozpoczęła się druga połowa meczu.

46` Trener Dariusz Pasieka wymienił aż 10 zawodników z pola.

50` Gdynianie grają bardziej ofensywnie, jednak nie mogą sforsować obrony gości.

57` Dwie zmiany w ekipie WHU za Franka Nouble, Ahmed Abdulla, za Eoina Wearena wchodzi Oliver Lee.

60` Tadas Labukas próbował szarpnąć prawym skrzydłem ale zatrzymany przez obrońców.

64` Druga bramka dla West Ham United po dośrodkowaniu z rzutu rożneg najlepiej w polu karnym zachował się Fabio Darpela i podwyższył na 2:0.

69` Zamieszanie w polu karnym gości, bramkarz WHU łapie piłkę podaną przez jednego z kolegów a rzut wolny pośredni na gol zamienił Filip Burkhardt. Arka - WHU 1:2.

69` Żółta kartka dla Andrea Zoli.

73` Zmiany w WHU za Dixona wchodzi Davide Ferrari za Daniela Kearnsa wchodzi Conor Okus.

78` Zmiana w WHU za Marka Stecha wchodzi Peter Loveday.

82` Arka atakuje jednak bez efektu bramkowego.

87` Starania Arki ziściły się Bartosz Ława strzałem z pola karnego doprowadza do wyrównania.

90` Sędzia doliczył 3 minuty.

90+3` Koniec meczu Arka - WHU 2:2

Skład "11" 80-lecia Arki:
Bramkarz: Włodzimierz Żemojtel
Obrona: Jacek Pietrzykowski, Zbigniew Bieliński, Franciszek Bochentyn, Czesław Boguszewicz.
Pomocnicy: Janusz Kupcewicz, Rafał Murawski, Dariusz Ulanowski
Napastnicy:Andrzej Bikiewicz, Tomasz Korynt, Grzegorz Niciński.

W meczu Oldbojów z Kibicami zdecydowanie lepsi byli gracze, którzy przed laty reprezentowali gdyński klub.
Bramki dla ekipy Oldbojów strzelili: Andrzej Bikiewicz (4. min), Grzegorz Niciński – dwie – (10, 11), Janusz Kupcewicz (19 – karny), Jacek Kaszubowski (24).
Dla drużyny Kibiców dwukrotnie trafiał Krzysztof Orzechowski (24, 37).
Marta

Kluby sportowe

Opinie (503) ponad 50 zablokowanych

  • arka nie probowała kupic meczu za funty? ;) no tak nie ma juz Jacka M. i Grzegorza N.;) arka NA ZAWSZE BEDZIE SCIERWEM

    • 1 3

  • (1)

    Nazwy: Protoplasta - (1929) KS Gdynia -> (1937) rozwiązany
    • I. (5.07.1934) Koło Sportowe przy Urzędzie Morskim i Administracji Portowej -> KS Kotwica Gdynia -> (styczeń 1946) odrodzenie po IIWŚ - KS Kotwica Gdynia -> (30.08.1946) ZKS Kotwica Gdynia -> (1947) KS Morski Gdynia -> (1949) ZKS Związkowiec Gdynia -> (9.02.1951) KS Kolejarz Gdynia -> (2.04.1952) Koło Sportowe Kolejarz przy Zarządzie Portu Gdynia -> (28.10.1955) KS Doker Gdynia -> (20.03.1957) RKS Doker Gdynia
    • II. (13.06.1946) Rybacki KS MIR Gdynia -> (czerwiec 1949) KS Spójnia Gdynia -> (1950) ZS Spójnia-Wybrzeże Gdynia -> (1951) klub został rozwiązany, a zawodnicy przeniesieni do KS Kolejarz Gdynia
    • III. (wiosna 1952) z KS Kolejarz Gdynia wyodrębniło się Koło sportowe Kolejarz "Arka" Gdynia -> (1955) RKS Arka Gdynia -> wchłonięcie KS Ogniwo -> (1958) wchłonięcie KS Budowlani -> (1.01.1964) wchłonięcie KS Dalmor -> (8.03.1964) MZKS Gdynia -> (9.05.1972) MZKS Arka Gdynia -> (18.09.1991) HTM Arka Gdynia -> (1998) MGKS Arka Gdynia
    • Barwy: żółto-niebieskie (niebiesko-białe do 1972)
    • Jeszcze do 11 listopada 2000 Arka rozgrywała mecze na własnym stadionie przy ul. Ejsmonda (otwarty 10 lipca 1932 roku; pojemność: 6.000), ale w jego miejscu obecnie zlokalizowane są korty tenisowe

    • 4 0

    • A ten przygłup dalej swoje.

      • 0 2

  • źródło: "Żółto-Niebiescy" Maciej Witczak

    O GODLE I BARWACH
    Żółto-niebiescy – określenie od niemal trzydziestu lat utożsamiane z drużyną futbolistów Arki Gdynia – dorównało popularnością nazwie klubu w momencie pierwszego awansu do ekstraklasy w 1974 roku. Jaka jest jego geneza która, co ciekawe, wcale nie była związana z futbolem, a działalnością sekcji lekkoatletycznej...

    Otóż na początku lat pięćdziesiątych przedstawiciele „królowej sportu” współpracowali z pastorem kościoła szwedzkiego,panem Ekströmem z ulicy Jana z Kolna (gdzie do dziś mieści się szwedzki konsulat), organizując wspólne zawody lekkoatletyczne dla marynarzy szwedzkich załóg o puchar króla Szwecji. Za pomoc okazywaną w organizacji zawodów sekcja lekkoatletyczna Arki otrzymała szwedzkie kostiumy sportowe – oczywiście w barwach żółto-niebieskich.

    Niemal dwadzieścia lat później delegac zgromadzeni na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym przegłosowali powrót do tradycyjnej nazwy klubu, a jeden z najbardziej zasłużonych w pracy szkoleniowo organizacyjnej sekcji lekkoatletów – Edmund Śmierzchalski – zgłosił wniosek, aby Arka przybrała barwy, w których występuje do dziś. W żółtych koszulkach i niebieskich spodenkach arkowcy po raz pierwszy zaprezentowali się w trakcie tournee po Egipcie,w sierpniu ’72 w meczu z Unionem bądź Olimpic Aleksandria (brak informacji w którym meczu to nastąpiło). Natomiast ligowa premiera w barwach tak drogich pokoleniom sympatyków żółto-niebieskich nastąpiła prawdopodobnie 20 sierpnia 1972 w meczu z „odwiecznym” rywalem – gdańską Lechią. Arka zaprezentowała się wówczas w niebieskich koszulkach z podłużnym, żółtym pasem po ich lewej stronie. Prawdopodobnie z Lechią - bo nie udało się ustalić strojów poprzedzających mecz derbowy z Widzewem i Odrą.

    W jakich barwach natomiast „jedenastka” z Ejsmonda występowała wcześniej? Dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, ale klubowymi barwami do maja ’72 był kolor niebieski i biały, zarówno w przypadku RKS „Arka” i MZKS Gdynia. Na przełomie lat 50 i 60 zespół występował w jasnoniebieskich koszulkach z charakterystycznym białym żaglem na piersi, opatrzonym stylizowanym napisem „Arka”. Był on zresztą częścią klubowego godła z tego okresu,na które składała się postać konika morskiego ze wspartym nań żaglem.Całość wkomponowana była w okrąg z niebieskim tłem i skrótem „RKS” Po fuzji z Dokerem i zmianie nazwy na MZKS Gdynia na niebieskich koszulkach pojawił się nowy emblemat w postaci umieszczonego na niebieskim tle orła białego,stylizowanego w formie kotwicy z herbem miasta Gdyni oraz część koła sterowego oddzielonego od orła napisem „Gdynia”. Całość od góry obrzeżona była napisem „Morski Związkowy Klub Sportowy”. Emblemat miał fotmę trapezu zakończonego u dołu półkolem. Począwszy od sezonu 65/66,przez trzy kolejne lata zespół występował w efektownych koszulkach w podłużne, biało-niebieskie pasy,przypominające stroje reprezentacji Argentyny z tą różnicą, że pasy na koszulkach gdynian były nieco węższe. W trakcie następnych sezonów na koszulkach dominował już kolor niebieski,urozmaicony jedynie białymi wykończeniami.

    Wracając jeszcze do godła klubu, należy wspomnieć iż wraz z kolejnymi zmianami nazwy, począwszy od 1972 roku zmieniła się, rzecz jasna, treść napisów na klubowym emblemacie. I tak nazwa „Gdynia” została zastąpiona „Arką”, a nazwa miasta wkomponowana w pola koła sterowego (1972). Dwadzieścia lat później zniknęło słowo „Związkowy”,zastąpione przez „Gdyński”. Jedynie barwy Arki, które od 1972 roku tworzyły kolory: biały, niebieski i żółty, pozostały po dziś dzień niezmienne.

    • 1 0

  • Rodowód Arki Gdynia

    Arka Gdynia obchodzi w roku 2009 80-lecie istnienia, słuszniejsze wydaje się uznanie, że klub gdyński kończy w tym roku 75 lat, bowiem tyle lat temu powstał jeden z pośrednich "protoplastów" Arki. Sama Arka Gdynia powstała natomiast w 1952 roku.

    80. rocznica założenia klubu bierze się z nawiązania tradycją do roku powstania Klubu Sportowego Gdynia, który powstał w 1929 roku i osiem lat później "umarł śmiercią naturalną". Łączenie obu klubów wydaje się zatem nadużyciem.

    Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z Kołem Sportowym przy Urzędzie Morskim i Administracji Portowej, który powołany został do życia w dniu 5 lipca 1934 roku. Kolejna odsłona tego klubu została wchłonięta przez Arkę trzydzieści lat później. Historia tego klubu jest równie zawiła jak samej Arki. Przed wojną zespół zmienił nazwę na Klub Sportowy Kotwica Gdynia i również pod tą nazwą został reaktywowany w styczniu 1946 roku. Zespół zanim został wchłonięty przez Arkę zanotował po drodze... dwie fuzje i siedem zmian nazwy. Jeszcze w roku 1946 zespół zmienił nazwę z KS Kotwica na ZKS Kotwica. W roku 1947 doszło do połączenia z dwoma innymi klubami: Portowcem i Marynarzem, co zaowocowało zmianą nazwy na KS Morski Gdynia. Kolejna przemiana nastąpiła pod wpływem "przemian ustrojowych" i tworzeniu zrzeszeń. W roku 1949 Morski został połączony z Klubem Sportowym Czyn trafiając pod opiekę Zrzeszenia Sportowego Związkowiec i jako ZKS Związkowiec działał przez dwa lata. Likwidacja ZS Związkowiec późną jesienią 1950 roku spowodowała konieczność szukania nowego "nadzorcy". W lutym 1951 drużyna trafiła do "pionu" kolejowego i jako KS Kolejarz Gdynia występowała przez kolejny rok, w międzyczasie "wchłaniając" ZS Spójnię-Wybrzeże Gdynia, o którego historii wspominam w akapicie poniżej. Wiosną 1952 doszło do kolejnej zmiany nazwy, wówczas pojawiło się Koło Sportowe Kolejarz przy Zarządzie Portu Gdynia, zaś z dotychczasowego Kolejarza wyodrębniono Koło sportowe Kolejarz "Arka" Gdynia, o którym szerzej w dalszej części. To oczywiście nie był koniec zmian, bowiem jesienią 1955 roku porzucono system "zrzeszeń" i "kół" sportowych i utworzono Klub Sportowy Doker Gdynia. Skrót "KS" nie utrzymał się jednak długo i dwa lata później dodano do niego "Robotniczy" i jako RKS Doker Gdynia zespół został wchłonięty przez Arkę w roku 1964.

    Rok 1951, jak już wspomniałem, oznaczał "wchłonięcie" Spójni przez Kolejarza. ZS Spójnia-Wybrzeże Gdynia swój początek miało w dniu 13 czerwca 1946 roku, gdy powstał Rybacki Klub Sportowy Morskiego Instytutu Rybackiego Gdynia. Trzy lata później klub trafił do ZS Spójnia, łącząc się z KS-em Gastronomią i Spółdzielczym KS-em. W roku 1950 nazwa zespołu została zmieniona na ZS Spójnia-Wybrzeże Gdynia, które rozgrywało swoje mecze w... Gdańsku. W roku 1951 klub uległ likwidacji, zaś drużynę włączono do Kolejarza.

    Ostatni etap na drodze do poznania tożsamości Arki Gdynia stanowi wspomniane wyodrębnienie się Koła sportowego Kolejarz "Arka" Gdynia. W roku 1955 w oparciu o Koło utworzono Rybacki Klub Sportowy Arka Gdynia. Wzmacnianie Arki trwało przez kolejne lata poprzez włączania coraz to nowych klubów: najpierw Ogniwa, następnie Budowlanych, a w końcu w roku 1964 wpierw Dalmoru, zaś w marcu Dokera po której to fuzji zaczęła funkcjonować nowa nazwa: Morski Związkowy Klub Sportowy Gdynia. W roku 1972 powróciła nazwa Arka i odtąd klub występował jako MZKS Arka Gdynia. Kolejna modyfikacja nazwy nastąpiła w 1998 roku, gdy przymiotnik "związkowy" zastąpiono "gdyńskim".

    • 3 0

  • czy ktos mi powie

    ile bylo w setach

    • 1 1

  • 1929 1929 1929 1929 1929 1929 1929 1929

    • 1 0

  • żałosne ukleje

    Jeszcze w latach 80 mieli flagi z z datą powstania 1952r, a teraz proszę 80 lat już im stuknęło hehehe....
    Takie cuda to tylko w tym mieście się zdarzają

    • 3 3

  • lechia olimpia polonia gdansk

    od lat pupy lizaliscie aby pchac sie w gore!

    • 1 0

  • z a klasy za lozkowe wygibasy

    osp lechia gdansk-odrodzenie lechii

    • 0 0

  • Gdynia tylko BAŁTYK~!

    Gdynia tylko BAŁTYK~!

    arka cisza !!!

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Arki

64% ARKA Gdynia
18% REMIS
18% Odra Opole

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Mirosław Radka 36 64 61.1%
2 Sławek Surkont 37 62 56.8%
3 Renata Koczyńska 37 61 56.8%
4 Roman Sutkowski 33 61 60.6%
5 Mariusz Kamiński 37 61 54.1%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 34 21 5 8 60:34 68
2 GKS Katowice 34 18 8 8 68:35 62
3 Arka Gdynia 34 18 8 8 52:34 62
4 Motor Lublin 34 16 8 10 49:42 56
5 Górnik Łęczna 34 14 13 7 35:29 55
6 Odra Opole 34 15 8 11 42:32 53
7 Wisła Płock 34 14 9 11 46:46 51
8 Miedź Legnica 34 13 12 9 52:36 51
9 GKS Tychy 34 16 3 15 43:47 51
10 Wisła Kraków 34 13 11 10 62:50 50
11 Stal Rzeszów 34 14 6 14 53:60 48
12 Chrobry Głogów 34 11 9 14 35:49 42
13 Znicz Pruszków 34 12 6 16 34:44 42
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 34 10 11 13 56:52 41
15 Polonia Warszawa 34 8 11 15 41:50 35
16 Resovia 34 9 7 18 39:60 34
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 34 4 11 19 26:59 23
18 Zagłębie Sosnowiec 34 2 10 22 21:55 16
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 34 kolejki

  • ARKA GDYNIA - GKS Katowice 0:1 (0:1)
  • Miedź Legnica - LECHIA GDAŃSK 4:1 (1:1)
  • Odra Opole - Znicz Pruszków 2:0 (1:0)
  • Wisła Płock - Resovia 1:2 (0:1)
  • Motor Lublin - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 (2:0)
  • Chrobry Głogów - Zagłębie Sosnowiec 2:0 (1:0)
  • Wisła Kraków - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0:3 (0:0)
  • GKS Tychy - Górnik Łęczna 0:1 (0:0)
  • Stal Rzeszów - Polonia Warszawa 1:2 (1:1)

Ostatnie wyniki Arki

44% ARKA Gdynia
17% REMIS
39% GKS Katowice

Relacje LIVE

Najczęściej czytane