Starcie gigantów dla mistrzyń Polski

Krzysztof Klinkosz
31 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

VBW Gdynia

W ostatnich sezonach zespoły koszykarek z Krakowa i Gdyni zdominowały rozgrywki ekstraklasy. Oprócz miionego sezonu, losy złotego medalu rozstrzygały sieę właśnie w meczach pomiędzy tymi zespołami. W tym sezonie Wisła chce powrócić na tron, poczyniła wzmocnienia, Lotos chce utrzymać dominację w kraju. W sobotę pierwsze ligowe starcie tych ekip odbylo sie w Krakowie. Po ciekawym meczu górą były gdynianki 78:70 (24:24, 20:17, 21:23, 13:6).

WISLA CAN PACK: Fernandez 23, Kobryn 19, Cohen 10, Burse 10, Majewska 8, Wielebnowska 0, Gburczyk 0.

LOTOS: Christon 21, Matovic 16, Pawlak 12, Philips 12, Podrug 8, Leciejewska 7, Sosnowska 2, Tomiałowicz 0, Jujka 0.

Gdynianki prowadziły na początku 1:0, dwie punktowane akcje Eweliny Kobryn dały jednak prowadzenie gospodyniom 4:1. Gdynianki jednak za kilkadziesiąt sekund odpowiedziały "trójkami" Erin Phillips i Pauliny Pawlak, było 10:5 dla Lotosu.

Następne minuty należały z kolei do ekipy Wisły, po trafieniu Marty Fernandez w 5 minucie było 10:10.

Dwie minuty później gdynianki znów prowadziły (18:16). Obydwie ekipy nie odpuszczały. Na parkiecie praktycznie każda akcja jednego, czy drugiego zespołu kończyła się punktami. W końcówce dwa rzuty wolne Liron Cohen dały remis po pierwszej kwarcie (24:24).

Drugą kwartę otworzyła "trójka" Lotosu, już szósta w meczu. Gdynianki wyszły na prowadzenie 27:24, gospodynie natychmiast odpowiedziały akcją Kobryn i było 27:26 dla gdynianek.

Wynik cały czas oscylował wokół remisu, raz Wisła raz Lotos wychodziła na prowadzenie. W 14 minucie po wolnych Shameki Christon było 31:31.

Gdynianki starały się zniwelować przewagę Wisły pod koszem rzutami za trzy punkty, to im się udawało, jednak zdecydowanie za często faulowały. do 15 minuty Wisła zdobyła z wolnych aż 11 punktów, przy 4 "oczkach" gdynianek a wynik brzmiał 34:34.

Wystarczyło że gdynianki tylko na chwilę zagrały agresywniej w obronie i już uzyskały lekką przewagę. Po trafieniach Ivany Matović i Christon gdynianki prowadziły w 17 min. 38:35.

Ta trzypunktowa przewaga utrzymała się już do końca pierwszej połowy, (44:41) szkoda, że w ostatniej akcji drugiej kwarty nie udało się gdyniankom, a konkrenie Phillips, zakończyć akcji celnym rzutem, prowadzenie byłoby nieco większe.

Gdynianki, dzięki swojej kapitan świetnie rozpoczęły trzecią kwartę. Pawlak trafiła za trzy i było 47:41, za chwilę "trójkę" trafiła Cohen, ale znów Pawlak dopisała do bilansu Lotosu 3 punkty, tym razem po akcji 2+1 i było 50:44.

w 24 minucie gdynianki straciły przewagę, 4 punkty z rzędu zdobyła Kobryn (już 16 punktów przeciwko swojej byłej drużynie) i Wisła prowadziła 55:54.

W 27 minucie kapitalnym rzutem z "zerowego" kąta trzy punkty zdobyła Christon, niwelując przewagę Wisły do 1 punktu (63:62). Kilkanaście sekund później na parkiecie w Krakowie omal nie doszło do scen rodem z lodowiska, Janell Burse po starciu z Matović runęła na parkiet, obydwie koszykarki doskoczyły do siebie z nienawistnym spojrzeniem, zostały jednak w porę rozdzielone przez koleżanki, tak że skończyło się jedynie na kilku ostrzejszych słowach.

Po minucie Christon została staranowana przez Kobryn, ale to gdynianki prowadziły na minutę przed końcem trzeciej kwarty 65:64, tym samym wynikiem zakończyła się trzecia kwarta.

Początek ostatniej odsłony zdominowały Magdalena Leciejewska i Emilija Podrug, dzięki punktom tych koszykarek Lotos w 34 minucie prowadził 71:64.

Fernandez trafiła w 36 minucie spod kosza i było 73:70 dla Lotosu, wiślaczka nie trafiła jednak rzutu wolnego a w odpowiedzi akcję 2+1 wykorzystała Matović, ta sama koszykarka za chwilę spod kosza trafiła na 78:70 duża zasługa w tych punktach Leciejewskiej, która wywalczyła piłkę w zapaśniczej walce z dwiema krakowiankami.

Ekipa "Białej Gwiazdy"zaczęła się spieszyć, do końca meczu zostało 81 sekund, gospodynie często traciły piłkę, niedokładnie podając, gdynianki grały zaś długie akcje. Wreszcie też umiejętnie faulowały - gdy nie groziło to wolnymi - wybijając gospodynie z rytmu. Sekundy uciekały, a wynik nie zmieniał się. Ostatecznie więc Lotos wygrał w Krakowie ośmioma punktami, była to jednocześnie najwyższa przewaga mistrzyń Polski w tym meczu.

Tabela wprowadzona: 2009-10-31
Pozostale wyniki 8 kolejki ekstraklasy koszykarek 21 października - Artego Bydgoszcz - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp.
60:104 (23:25, 14:23, 15:19, 8:37), piątek - INEA AZS Poznań - Energa Toruń 70:82 (13:26, 16:16, 18:24, 23:16), Utex ROW Rybnik - MUKS Poznań 55:51 (11:14, 15:20, 12:8, 17:9), Super Pol Tęcza Leszno - ŁKS Siemens AGD Łódź 59:44 (25:16, 10:10, 12:10, 12:8), Odra Brzeg - Blachy Pruszyński Lider Pruszków 79:70 (21:20, 26:22, 15:16, 17:12).

• 12 0

• piknie i tak wygrywać każdy następny mecz:)
    Trójmiasto rządzi:D

• 8 0

• Lotos dominuje a Wisła już nie tak bardzo ... tylko trzecia w sezonie 08/09

Lotos dominuje a Wisła już nie. Tylko Lotos gra nieprzerwanie w finałach od sezonu 1996/97. Raz jest to ŁKS, raz Polfa, raz Wisła a ostatnio trafił się do srebra Gorzów.
    Brawa dla dziewcząt i Jacka za świetny mecz.