Stoczniowiec Gdańsk: złoto w łyżwiarstwie figurowym i brąz w short tracku

dak.
19 grudnia 2023, godz. 12:00
Opinie (17)
  • Oliwia Rybicka-Oliver i Filip Bojanowski na najwyższym miejscu podium w mistrzostwach Polski seniorów.
  • Filip Bojanowski (drugi od lewej) i Oliwia Rybicka-Oliver (druga od prawej).

Stoczniowiec Gdańsk może mieć powody do dumy. Reprezentujący klub: Oliwia Rybicka-Oliver i Filip Bojanowski zostali mistrzami Polski w łyżwiarstwie figurowym. Wcześniej Nikola Mazut i Kamila Stormowska, wchodzące w skład reprezentacji Polski, zdobyły brąz w sztafecie 4x400 w short tracku w Pucharze Świata. Ponadto ta ostatnia była bliska podium w konkurencji indywidualnej na 1000 m, ale ostatecznie zajęła czwartą pozycję.

Mistrzostwo Polski w łyżwiarstwie figurowym

Oliwia Rybicka-OliverFilip Bojanowski, łyżwiarze figurowi, reprezentujący klub GKS Stoczniowiec Gdańsk, zostali mistrzami Polski seniorów 2024 w tańcach na lodzie. Odbyły się one w ramach Mistrzostw Czterech Narodów: Polski, Czech, Słowacji i Węgier w czeskim Turnovie.

Oliwia i Filip, trenujący razem dopiero od ośmiu miesięcy, podczas najważniejszych zawodów sezonu, wykonali dwa czyste, dynamiczne tańce, w których zdobyli rekordowe 155.71 pkt, dzięki którym z dużą przewagą w klasyfikacji, zdobyli mistrzostwo Polski seniorów 2024 w tańcach na lodzie. Natomiast w generalnym rankingu zajęli 5. pozycję.

- Nasze marzenie na ten sezon spełniło się, a krótkoterminowy plan został wykonany - powiedział Filip.
Najmniejsze i wyjątkowe lodowisko. Lód syntetyczny. Potrzebne specjalne łyżwy Najmniejsze i wyjątkowe lodowisko. Lód syntetyczny. Potrzebne specjalne łyżwy

Tytuł ten zostanie dodany do kolekcji tytułów juniorskich, które oboje zdobyli w poprzednich latach z innymi partnerami tanecznymi.

- Teraz zaczynamy intensywne treningi, aby zrealizować nasz długoterminowy plan czyli zdobycie kwalifikacji do igrzysk olimpijskich 2026 - dodała Oliwia.
Oliwia i Filip trenują w rodzimej bazie klubu GKS Stoczniowiec Gdańsk w Hali Olivia oraz we włoskiej Egnie, w klubie Young Goose Academy pod okiem trenera, Matteo Zanni. Pasją Oliwi i Filipa oprócz jazdy na lodzie, jest także pomaganie, dlatego są ambasadorami Fundacji Dziecięca Fantazja, spełniającej marzenia i poprawiającej warunki życia, ciężko i nieuleczalnie chorych dzieci.

Kamila Stormowska blisko podium Pucharu Świata

Kamila Stormowska (na pierwszym planie). Kamila Stormowska (na pierwszym planie).

Stoczniowiec Gdańsk był także godnie reprezentowany na Pucharze Świata w short tracku, który odbywał się w Seulu.

Kamila Stormowska była o krok od wywalczenia medalu. Na dystansie 1000 metrów wystartowała w finale A i ostatecznie zakończyła go na czwartej pozycji.

XXI Gdańska Gala Sportu. Pełna lista nagrodzonych, skromniejsza pula nagród XXI Gdańska Gala Sportu. Pełna lista nagrodzonych, skromniejsza pula nagród

Jako jedyna z Polek przeszła eliminacje. W ćwierćfinale zaliczyła upadek, ale z winy Suk Hee Shim. Za to Koreanka została wykluczona, a Polka dołączona do stawki półfinalistek. Na tym etapie Kamila poradziła sobie kapitalnie. Awansowała bezpośrednio do finału A, gdzie mierzyła się z najlepszymi na świecie.

Przez chwilę utrzymywała się nawet na drugiej pozycji, ale ostatecznie finiszowała tuż za podium. Wygrała Belgijka Hanne Desmet przed Amerykanką Kristen Santos-Griswold i Holenderką Xandrą Velzeboer.

Brąz w sztafecie kobiet

Brązowe medalistki sztafety w short tracku w Pucharze Świata. Od lewej: Ada Majewska, Kamil Stormowska, Nikola Mazur i Gabriela Topolska. Brązowe medalistki sztafety w short tracku w Pucharze Świata. Od lewej: Ada Majewska, Kamil Stormowska, Nikola Mazur i Gabriela Topolska.

Jeszcze wcześniej Puchar Świata rozgrywany był w Pekinie. Stamtąd Polki wróciły z medalem. Biało-czerwone w składzie Nikola Mazur i Kamila Stormowska (obie Stoczniowiec Gdańsk) oraz Ada MajewskaGabriela Topolska wywalczyły brązowy krążek w sztafecie.

Nasze reprezentantki z trzecim czasem ćwierćfinału awansowały do półfinału, pokonując Japonki i Kazaszki. Z kolei w finale Polki usilnie próbowały wskoczyć na medalową pozycję i chociaż przekroczyły metę jako czwarte, to jednak zakończyły rywalizację na podium. Wszystko przez wykluczenie Kanadyjek, dzięki którym mogliśmy po raz pierwszy cieszyć się z medalu w tym sezonie.

Warto podkreślić, że brąz naszych łyżwiarek to również premierowy krążek kobiecej sztafety w historii pucharowych startów.