Asseco skomplikowało sobie walkę o play-off

17 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Rosa zminimalizowała szanse Asseco na awans do czołowej szóstki. Gdynianom bardzo ciężko będzie wypchnąć drużynę z Radomia z tej grupy drużyn. Rosa zminimalizowała szanse Asseco na awans do czołowej szóstki. Gdynianom bardzo ciężko będzie wypchnąć drużynę z Radomia z tej grupy drużyn.

Porażka w Radomiu sprawiła, że koszykarze Asseco mogą powoli myśleć o grze w dolnej połowie tabeli w drugiej części rozgrywek. A to oznacza, że te spotkania zadecydują o ich awansie do play-off. Matematyczne szanse na awans do górnej szóstki gdynianie jeszcze mają, ale przy trudnym własnym terminarzu, musieliby wygrać trzy razy więcej meczów niż Rosa lub Anwil Włocławek lub Energa Czarni Słupsk. Taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny.

Czy Asseco stać na awans do czołowej szóstki?

Zanosi się na to, że w drugiej części rozgrywek nie zobaczymy dwóch trójmiejskich zespół w meczach górnej szóstki. Po sezonie zasadniczym tabela zostanie bowiem podzielona na pół. Drużyny z miejsc 1-6 zapewnią sobie udział w play-off. O dwa ostanie miejsca premiowane grą w tej części rozgrywek powalczy sześć zespołów z dolnej połówki tabeli.

ASSECO PRZEGRAŁO W RADOMIU

Przed mecze w Radomiu Asseco miało play-off na wyciągnięcie ręki. Po porażce z Rosą szansę na osiągnięcie tej fazy już po sezonie zasadniczym drastycznie zmalały.

TREFL PEWNY FAZY PLAY-OFF

Do zakończenia pierwszego etapu zmagań pozostały cztery kolejki. Do szóstej Rosy, jak i znajdujących się przed nią Anwilu i Energi Czarnych gdynianie tracą po dwa punkty. A to oznacza, że rywale musieliby potknąć się w ostatnich kolejkach co najmniej dwa razy, przy jednoczesnych zwycięstwach Asseco, aby punktacja się wyrównała. Niestety dla gdynian, lepszy bilans bezpośrednich meczów mają tylko z Anwilem. W pozostałych wypadkach, przy równej ilości punktów, to Rosa i Czarni będą wyżej.

Plusem jest to, że Anwil czekają jeszcze mecze tak z zespołem ze Słupska, jak i Radomia (plus Polpharma Starogard Gdański i Kotwica Kołobrzeg). Natomiast Czarni trafią jeszcze m.in. na Trefla Sopot i AZS Koszalin (plus Stabill Jezioro Tarnobrzeg). Trudny terminarz na Rosa - poza Anwilem, PGE Turów Zgorzelec, Trefl i AZS.

Żaden z tych zespołów nie przebije Asseco. Już w piątek gdynianie zagrają ze Śląskiem Wrocław, który także marzy o górnej szóstce. A później przyjedzie czas na trzy najlepsze zespoły TBL: Stlemet Zielona Góra, Turów i Trefl. Co prawda trzy z tych czterech meczów gdynianie rozegrają u siebie, ale nadzieję na górną szóstkę da jedynie komplet zwycięstw w Gdynia Arena. A to graniczyć będzie z cudem.

- Zwycięstwo Rosy nie oznacza, że awansowała już do górnej szóstki. My jednak tak do końca się na tym nie skupiamy. Teraz czeka nas mecz ze Śląskiem i on jest najważniejszy - mówi kapitan Asseco Piotr Szczotka.

Z taktyką rzutu za trzy punkty, która zawiodła gdynian w dwóch ostatnich starciach ciężko będzie jednak w tych meczach o zwycięstwo.

- Z Rosą zagraliśmy za miękko w obronie w pierwszej połowie, a szczególnie w drugiej kwarcie. To ona ustawiła cały mecz. W drugiej połowie wypadliśmy dużo lepiej jednak to nie wystarczyło na dobrą dyspozycję rywali - uważa trener gdyńskich koszykarzy, David Dedek.

Wyniki 18 kolejki

• Kotwica Kołobrzeg - TREFL Sopot 59:72 (12:19, 22:19, 11:15, 14:19)
  • Rosa Radom - ASSECO Gdynia 72:59 (22:18, 23:12, 14:15, 13:14)
  • Energa Czarni Słupsk - PGE Turów Zgorzelec 71:78 (23:15, 19:23, 10:22, 19:18)
  • Stelmet Zielona Góra - Śląsk Wrocław 81:69 (21:12, 13:23, 23:14, 9:17, d. 15:3)
  • Polpharma Starogard Gdański - AZS Koszalin 85:81 (20:27, 19:17, 24:15, 22:22)
  • Stabill Jezioro Tarnobrzeg - Anwil Włocławek 90:80 (23:17, 23:19, 22:22, 22:22)

Opinie (9) 3 zablokowane

• Gramy u siebie (4)

W sumie mecz w Gdyni z Treflem to dla Asseco też jakby na wyjeździe.

Przynajmniej jeżeli chodzi o kibiców :)

• 20 31

• (3)

no tak bo na trefla przychodzi w porywach 500-1000 osob wiecej do 2x wiekszej hali na badz co badz zespol z czolowki tabeli, walczacy o mistrzostwo.

nie wiem czy sie smiac czy plakac, ale przypomina mi sie taki dowcip:
      "mamo dostalem dwoje z klasowki, ale inni tez dostali..."

• 19 12

• nigdy nie byłeś na meczu Trefla albo świadomie piszesz nieprawdę (2)

fakty się nie zgadzają

• 11 15

• Norma

Gimbaza z Trefla znowu sieje zamęt - na mecz nie pójdzie ale swoje żale muszą wylać :D