VBW Arka Gdynia - BC Polkowice 53:50. Udany rewanż za Superpuchar Polski

mip.
15 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Haley Górecki (na zdjęciu) w starciu z BC Polkowice zdobyła 16 punktów i była najlepszą koszykarką VBW Arki Gdynia. Haley Górecki (na zdjęciu) w starciu z BC Polkowice zdobyła 16 punktów i była najlepszą koszykarką VBW Arki Gdynia.

VBW Arka Gdynia wygrała z BC Polkowice 53:50 (11:16, 22:2, 7:25, 13:7) w meczu 2. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. Dla podopiecznych Jeleny Skerović był to udany rewanż za porażkę w Superpucharze Polski. Po drugiej kwarcie zanosiło się na łatwe zwycięstwo, ale gdynianki nie uniknęły nerwów przez słabą trzecią partię. Bohaterką została Haley Górecki, zdobywczyni 16 punktów, która przez długi czas w pojedynkę utrzymywała korzystny wynik dla żółto-niebieskich.

VBW ARKA: Kastanek 11 pkt (1x3), Thomas 6 (6 st., 6 p.), Higgins 4, Szymkiewicz 3 (1x3), Fontaine 3 (1x3) oraz Górecki 16, Borkowska 5 (7 zb.), Niemojewska 5 (1x3), Żytkowska, Jurkevichius

BC Polkowice: Telenga 22 (14 zb.), Puter 6, Spanou 5 (12 zb.), Gajda 2, Friskovec oraz Turner 9 (6 zb.), Gertchen 6 (2x3), Piestrzyńska, Banaszak, Cado

Podopieczne Jeleny Skerović po zwycięstwie na inaugurację nad beniaminkiem z Pruszkowa, podejmowały mistrzynie z poprzedniego sezonu - BC Polkowice. Była to zarazem szybka okazja do rewanżu za starcie z Superpucharu Polski, który odbył się w Polsat Plus Arenie Gdynia 1 października.

Przeczytaj dlaczego mecze koszykówki w Trójmieście się nakładają?

Lepiej sobotni mecz w hali GCS rozpoczęły jednak przyjezdne, notując serię 8:0. Passę niecelnych rzutów i złych zagrań przerwała dopiero Haley Górecki, zdobywając 5 punktów z rzędu. Słaba skuteczność rzutów z gry udzieliła się także polkowiczankom, bowiem 1. kwarta zakończyła się skromnym wynikiem 11:16.

Prawdziwa odmiana nastąpiła w drugiej partii, w której to przyjezdnym "zaciął" się licznik. Ekipie z Polkowic nie szło dosłownie nic. Żółto-niebieskie zanotowały w tym czasie imponującą serię 22:2. Takim też rezultatem zakończyła się dryga kwarta, co dawało gdyniankom prowadzenie do przerwy 33:18. Warto nadmienić, że obie ekipy już w pierwszej połowie miały na koncie dwucyfrową liczbę strat (11 do 19).

VBW Arka Gdynia - MKS Pruszków 86:57. Przeczytaj relację z pierwszego meczu

Kiedy w połowie trzeciej kwarty VBW miało na koncie tylko 2 "oczka" o przerwę poprosiła trener Skerović, bowiem przewaga miejscowych zaczęła topnieć. Niewiele to jednak dało, gdyż gdynianki notowały stratę za stratą. Impas przełamała dopiero Marissa Kastanek i na tablicy świetlnej było 37:31.

Nie wystarczyło to jednak do tego, by utrzymać przodownictwo do końca tej odsłony, gdyż po rzucie Klaudii Gertchen Polkowice prowadziły 41:40, a Yvonne Turner sprawiła, że przed czwartą kwartą VBW Arka miała do odrobienia trzy "oczka".

W niej na parkiet trener Skerović posłała głównie zmienniczki, które miały odwrócić losy spotkania. Nic to jednak nie dało. Powróciły zatem koszykarki z wyjściowej "5". Dopiero w 35. minucie pierwsze punkty na swym koncie zapisała Natalie Fontaine. Było to jednak bardzo ważne trafienie "zza łuku".

Przypomnij sobie wydarzenia z Superpucharu Polski

Chwilę później po kolejnej "trójce" Kastanek VBW Arka odbiła prowadzenie. Rywalkom zaczęło się spieszyć, ale to skutkowało błędami. Jednym z nich był faul niesportowy Gertchen. Rzuty wolne wykorzystała Górecki i żółto-niebieskie triumfowało 53:50, czym udanie zrewanżowało się za porażkę w Superpucharze.

Warto zaznaczyć, że oba zespoły rzucały z gry ze skutecznością zaledwie 30 proc. Równie słabo wyglądały rzuty "zza łuku" (4 do 2 ). Walkę na tablicach zdecydowanie wygrały przyjezdne (31 do 50). Polkowiczanki miały także aż 30 strat przy 19 VBW Arki.

11 Enea AZS Politechnika Poznań 1 0 1 68:73 1
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-10 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-10-15

Wyniki 2 kolejki

• VBW ARKA GDYNIA - BC Polkowice 53:50 (11:16, 22:2, 7:25, 13:7)
  • MB Zagłębie Sosnowiec - MKS Pruszków 74:51 (23:9, 14:15, 17:20, 20:7)
  • Enea AZS Politechnika Poznań - Polonia Warszawa 68:73 (15:26, 23:15, 15:18, 15:14)
  • Polski Cukier AZS UMCS Lublin - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 67:68 (22:19, 21:18, 12:9, 12:22)
  • Ślęza Wrocław - Energa Toruń 60:79 (18:18, 7:14, 24:20, 11:27)
  • Pauza: Basket 25 Bydgoszcz