VBW Arka Gdynia - Ślęza Wrocław 71:73. Koszykarki przegrały po wyrównanym meczu

VBW Arka Gdynia zanotowała drugą porażkę w Energa Basket Lidze Kobiet w sezonie 2021/22. fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

VBW Arka Gdynia przegrała u siebie ze Ślęzą Wrocław 71:73 (21:22, 24:19, 17:18, 9:14) w 6. kolejce Energa Basket Ligi Kobiet. Koszykarki toczyły wyrównany bój przez cały mecz. Mimo, że prowadzenie zmieniało się w każdej kwarcie, to w ostatniej większą determinacją wykazały się przyjezdne. Po pokonaniu wicemistrzyń Polski, do swojego konta dopisały także zwycięstwo ze złotymi medalistkami.

BC Polkowice - GTK Gdynia 82:58. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerce

VBW ARKA: Gustafson 20 (15 zb.), Kunek 19 (3x3), Barnies 11 (2x3, 11 as.), Kastanek 8 (2x3), Borkowska 1 oraz Szymkiewicz 6 (1x3), Bertsch 4, Begić 2, Podgórna

ŚLĘZA: Wilson 20 (3x3, 6 as.), Jakubiuk 14, Bright 12 (8 zb.), Drop 11 (3x3), Stefańczyk 9 (1x3) oraz Kuczyńska 7 (1x3), Jasnowska

VBW Arka Gdynia musiała radzić sobie bez kontuzjowanych: Klary Lundquist i Agaty Dobrowolskiej. Dla tej drugiej byłyby to pojedynek z byłymi koleżankami, bo przecież dla Ślęzy rozegrała 3 poprzednie sezony.

Oba zespoły zaczęły spotkanie dość spokojnie, gdyż po 2 minutach VBW Arka Gdynia prowadziła 4:0. Wtedy odpowiedziała Karolina Stefańczyk, była koszykarka GTK. Jednak z biegiem czasu mecz nabierał tempa. Ślęza dążyła do przejęcia inicjatywy, ale żółto-niebieskie nie pozwalały na odebranie prowadzenia, bo odpowiadały na trafienia rywalek. Skapitulowały dopiero 4 sekundy przed końcem pierwszej kwarty, gdy Wiktoria Kuczyńska wykorzystała oba rzuty wolne.

3 dni z trójmiejską koszykówką. Niełatwe zadania przed Treflem, Asseco, Arką i GTK. Przeczytaj zapowiedź weekendowych meczów

To pozwoliło im budować przewagę w drugiej kwarcie. Podopieczne Gundarsa Vetry próbowały rzucać z dystansu, ale nie pudłowały, dlatego trener poprosił o czas. Na efekty nie trzeba było czekać długo, bo po niespełna 2 minutach mieliśmy remis 33:33. Chwilę potem celną "trójką" popisała się Magdalena Szymkiewicz, dzięki której gospodynie odzyskały prowadzenie. W ciągu ostatniej minuty udało się je jeszcze podwyższyć, dlatego w przerwie rezultat wynosił 45:41.

Emocji nie brakowało także po zmianie stron. W trzeciej kwarcie wynik był na styku niemalże przez cały czas. Tylko raz różnica wyniosła 4 punkty. Natomiast prowadzenie zmieniało się 5-krotnie. Gdy Arka odzyskała je w 30. minucie dzięki rzutom wolnym Alice KunekRomane Bernies. To sprawiło, że ostatnią partię koszykarki rozpoczynały przy wyniku 62:59.

Basket Landes - VBW Arka Gdynia 79:70. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerowi

Pierwsze akcje decydującej kwarty pokazały, że żadna z drużyn nie odpuści. Celnie trafiały jedne i drugie, ale w końcu to żółto-niebieskie przegrały wojnę nerwów. W ciągu ostatnich 6,5 minuty tylko trzy razy znalazły drogę do kosza. Co prawda Barnes doprowadziła do remisu na 49 sekund przed końcem, ale ostateczne słowo należało do Julii Drop, która zapewniła zwycięstwo swojej drużynie.

W całym spotkaniu lepszą skuteczność z gry miała Arka (26/53, 49 proc. do 27/67, 40 proc.). Natomiast słabiej rzucała z dystansu (8/22, 36 proc. do 8/16, 50 proc.).

Wyniki 6 kolejki:

• VBW Arka Gdynia - Ślęza Wrocław 71:73 (21:22, 24:19, 17:18, 9:14)
  • BC Polkowice - GTK GDYNIA 82:58 (22:15, 19:16, 22:9, 19:18)
  • Enea AZS Politechnika Poznań - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 58:67 (15:22, 18:14, 14:9, 11:22)
  • CTL Zagłębie Sosnowiec - Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz 75:83 (22:19, 14:21, 19:20, 20:23)
  • Energa Toruń - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 93:88 (19:13, 13:30, 19:13, 20:15)
  • pauza: Polonia Warszawa